<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=32596" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Евростат: В три български района хората живеят най-малко в ЕС

30 Октомври 2018
0 1291

Три български региона са с най-ниска продължителност на живота в ЕС, показват данни от анализ на Евростат за различията в средната продължителност на живота по региони в ЕС през 2016 г.

 

Своеобразни "рекордьори" по най-ниска продължителност на живота в ЕС са българските региони Северозападен (73,3 години), Югозападен (74,4 години) и Северен Централен (74,4 години), показва европейската статистика.

 

Според анализа средната продължителност на живота в ЕС е била 81 години. В национален мащаб средната продължителност на живота у нас през 2016 година е била 74,9 години, което отново ни поставя в дъното по продължителност на живота в ЕС.

 

Според данни на НСИ най-висок процент застаряващо население на възраст над 65 години е регистриран в областите Видин (29 на сто), Габрово (28 на сто), Кюстендил и Ловеч – по 26 на сто.

 

Най-нисък е бил делът на възрастното население в София-столица – 17 процента и в област Варна – 18 процента. Данните на националната статистика показват и значителни деформации във възрастовата структура на населението у нас за 25-годишен период. През 1990 г. населението под трудоспособна възраст е съставлявало 22 процента от всички български граждани, населението в трудоспособна възраст е било 55 процента, а над трудоспособна възраст са били 23 процента от българите.

 

Само след четвърт век, през 2016 г., структурата на населението се е променила както следва: под трудоспособна възраст – 15 процента, в трудоспособна възраст – 60 процента и над трудоспособна възраст – 25 процента. Тоест, увеличава се броят на българите в пенсионна възраст, но намалява процента на новородените, като гръбнакът на хората, които с труда си биха могли да изкарват блага за нацията, остава почти един и същ.

 

Според анализа на Евростат регионите в ЕС с най-висока продължителност на живота са позиционирани главно в Испания и Италия, докато по-голямата част от регионите с относително ниска продължителност на живота са предимно в източните региони на ЕС.

 

Най-високо равнище на продължителност на живота в ЕС е регистрирано в испанския столичен регион Комунидад де Мадрид (85,2 г.), следван от още два испански региона Ла Риоха и Кастилия Леон (и двата по 84,3 г.). Със същите показатели в Топ-5 е италианският регион Тренто, а на пето място е френският столичен регион Ил дьо Франс (84,2 години).

 

Топ-5 на регионите в ЕС с най-ниски стойности по продължителността на живота е съставен освен от трите български региона, още от един румънски и един унгарски региони, показват данните на Евростат.

 

Със средна продължителност на живота от 74,9 години, страната ни е с най-нисък показател и сред съседните балкански страни по средна продължителност на живота: Гърция – 81,5 години, Румъния – 75,3 години, Сърбия – 75,7 години, Турция – 78,1 години, Албания – 78,5 години и др.

 

Един от акцентите на анализа на Евростат за продължителността на живота е значителната разлика между мъжете и жените, демонстрирана в почти всички страни-членки на ЕС . Няма държава в ЕС, в която мъжете да живеят средно по-дълго от жените, като разликата в повечето случаи е от порядъка на 3-5 години в полза на жените, отчита европейската статистика.

 

Източник: Dir.bg

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции