<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=36403" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Фирма "Артекс" започва да отстранява наредностите при небостъргача "Златен век"

05 Април 2019
0 1349

Фирма "Артекс", която се оказа в центъра на скандала "Апартаментгейт" с евтините жилища за политици, е започнала да отстранява отклоненията, констатирани от Дирекцията "Национален строителен контрол" (ДНСК) при изграждането на "Златен век".

 

 

 

Строежът на сградата в софийския квартал "Лозенец" бе спрян по нареждане на премиера Бойко Борисов заради съществени отклонения от предварително одобрения проект. Разминаванията бяха обявени от ДНКС седмица по-рано. 

 

 

Според процедурата, строителният контрол трябва да връчи на "Артекс" констативен протокол за нарушенията. Фирмата има 7 дни срок да обжалва, а след това се издава и заповед за спиране на строежа. Тя действа до отстраняване на отклоненията.

 

 

Нарушенията, открити от строителния контрол, са липсата на отвори за асансьорите, с които колите трябва да влизат в бъдещия подземен паркинг на сградата, изкоп в съседен имот, за който няма разрешение за строеж, липса на предпазна мрежа около строежа, както и закрити конструктивни елементи в подземните нива, което възпрепятства извършването на огледа им преди съставянето на акт образец 14 за приемане на конструкцията.

 

От "Артекс" обясниха в петък, че са получили документа за констатираните отклонения и започват работа по отстраняването им. Започнало е обезопасяване на фасадите с мрежи. Изкопът в съседния имот ще бъде засипан, а шахтите за автоасансьорите – направени. Не е ясно колко време ще отнеме това, но според съобщението на ДНСК от четвъртък след отстраняването на нередностите строежът трябва да бъде размразен.

 

Срещу сградата "Златен век" има протести от есента на 2017 г. Хората от инициативния комитет "Лозенец", който ги организира, защитават тезата, че зданието се строи без валидно разрешение за строеж. Документът е издаден през 2007 г., презаверен е през 2012 г. с нов петгодишен срок и според недоволните е изтекъл през ноември 2017 г. Същото от скоро твърдят и от Столичната община.

 

 

Спорът за разрешението за строеж остава

 

От ДНСК на този етап отказват категорично да посочат дали разрешението за строеж е валидно, а евентуалното спиране на строежа от тяхна страна на този етап не е свързано с този документ. Шефът на строителния контрол арх. Иван Несторов обяви миналата седмица, че строежът е законен, тъй като се прави със законно издадени строителни книжа.

 

Той обаче не се ангажира с категорично мнение за валидността на разрешителното, тъй като в момента имало съдебно дело по случая по подадена жалба от инициативния комитет "Лозенец". Тя обаче е срещу бездействието на ДНСК по въпроса с разрешението за строеж. Все пак Несторов приведе аргумент в полза на тезата, че разрешителното не е изтекло – съдебна практика, според която със заповедите за промяна на инвестиционния проект, срокът на документа за строеж започва да тече отначало. Последният такъв документ, издаден за "Златен век", е от август 2018 г. и е подписан от главния архитект на столицата Здравко Здравков.

 

Иначе Несторов обясни, че и той, както и Здравков, вече не смята, че разрешението за строеж на "Златен век" е валидно до януари 2020 г. Нещо, за което настояват от "Артекс". Аргументът на фирмата е, че този проект се възползва от поправка в Закона за устройство на територията (ЗУТ), според която от февруари 2017 г. разрешенията за сгради от първа и втора категория са валидни не 5, а 10 години. Според строителната компания, тъй като към момента на влизане в сила на закона тяхното разрешение не е изтекло, то за него се прилагат новите разпоредби и то става със срок 10 години, който изтича през 2020 г.

 

"Предизборен прах в очите"

 

В петък от инициативния комитет "Лозенец" обявиха, че приветстват спирането на строежа на "Златен век". По-рано през седмицата те подновиха протестите си срещу високата сграда. "Но далеч не сме доволни и не смятаме въпроса за приключен", пише в позиция на гражданската организация. Причината е, че спирането е временно, а разрешение за строеж дори не е споменато като мотив за замразяване на строителството.

 

Действията на институциите от четвъртък са определени като "предизборно хвърляне на прах в очите на хората", което "допълнително уронва вярата в добросъвестността на институциите". "Ако целта е просто да се намали напрежението преди изборите, то това не помага за постигане на добър краен резултат", пишат от инициативния комитет. От там посочват, че са в готовност за нови протести, тъй като и към момента няма отговор на въпросите по отношение на валидността на разрешението за строеж.

 

Освен това заявяват, че ще обжалват всички документи за строежа на "Златен век", издадени след ноември 2017 г., когато смятат, че е изтекло разрешението за изграждането му. Ще подадат нов сигнал до прокуратурата, за да се установи дали тези заповеди, издадени за изтекло разрешение за строеж, са нищожни, или не. Ще внесат и жалба срещу фирмата, която упражнява строителния контрол на обекта и за която от ДНСК обявиха, че е била собственост на Весела Мирянова, която в същото време и е в дружествата в ролята на инвеститор и на строител.

 

Цитират и омбудсмана Мая Манолова, която поела ангажимент да заведе дело във Върховния административен съд за тълкувателно становище за това как се прилага промяната в ЗУТ по отношение на по-дългия срок на разрешенията за строеж за обекти от първа и втора категория.

 

 

Източник: Медиапул

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции