<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=37208" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Антикорупционната комисия е трила данни в декларацията на министър Порожанов

10 Май 2019
0 2934

Декларацията на земеделския министър Румен Порожанов, качена на сайта на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ), няма нищо общо с документа, който той е подал, пише "Сега".

 

 

Интересното е, че то е заверено с печат "Вярно с оригинала", поставен от КПКОНПИ вчера, с което Kомисията на практика потвърждава, че информацията на сайта е невярна. Това за пореден път поставя под въпрос ефективността на контрола върху имуществото на висшите лица и достоверността на данните, публично предоставяни от антикорупционната комисия.  

 

 

""

 

 

През 2017 г. съпругата на Порожанов е получила имоти от две дружества, в които е имала участие, но в които вече не фигурира – "Частни инвестиционни проекти" и "Армар Корпорейшан Дженерал Техникал Кооперейшан". От "Армар" Порожанова е взела два апартамента на бул. "Черни връх" с подземен гараж, а от "Частни инвестиционни проекти" – над 13 декара земеделска земя в Банкя.

 

 

Апартаментите от "Армар" са придобити на цена от 240 000 лв., като единият е продаден още през 2017 г. за 152 554 лв., а вторият – през 2018 г. за 247 412 лв. Материалният интерес по сделката със земеделската земя в Банкя е 2180 лв. Тези сделки не фигурират в годишната декларация на министър Румен Порожанов, а той е бил длъжен да ги обяви.

 

 

Съпругата на Порожанов изобщо не се появява и в останалите части на декларацията. От земеделското министерство твърдят, че сделките на Веска Порожанова от 2017 г. са били отразени в декларацията и не знаят защо те не фигурират в копието, качено на сайта на антикорупционната комисия.

 

 

От антикорупционната комисия отказаха коментар пред "Сега". По закон декларациите се подават на хартиен и електронен носител.

 

 

Проверка на "Сега" показа, че декларацията, изпратена от МЗХГ, и тази, качена на сайта, имат еднакво контролно число. Не е ясно  как могат да изчезнат цели редове с информация. Не е ясно и дали подобни липси няма и при други публични лица.  

 

 

И ПОРОЖАНОВ СЕ Е УРЕДИЛ С ОГРОМЕН АПАРТАМЕНТ САМО ЗА 54 000 ЛВ.

 

 

Това е поредният скандал около декларациите и реда за контрол на публичност на имуществото на лица, заемащи висши постове. Около скандала с терасата на шефа на КПКОНПИ Пламен Георгиев се разбра, че Комисията изрично е указала да не се обявява цялата разгърната застроена площ на притежаваното имущество, макар че тази графа съществува в образците на документа. Това на практика дава зелена светлина в декларациите да не се включват тераси, ателиета, тавани и обществото да се въвежда в заблуда за реалната площ на жилищата на властимащите.

 

 

ПОРОЖАНОВ – НИ ЧУЛ, НИ ВИДЯЛ КЪЩИТЕ ЗА ГОСТИ
 

 

Около декларациите от години възникват несъответствия и елементарни грешки, а политиците редовно "забравят" да подават и встъпителни и заключителни декларации при оттегляне от поста. Единственото възможно по закон последствие за тези нарушения е неизрядните да бъдат дадени за проверка на НАП. Какво се случва след това обаче, не е известно, тъй като данъчните традиционно отказват всякаква информация.   

 

 

Земеделският министър Порожанов попадна в епицентъра и на друг имотен скандал. Той и съпругата му са закупили апартаменти през 2004 г. на изключително ниски цени. Проверка на "Сега" потвърди, че тогава семейството на Порожанови е сключило общо 3 имотни сделки. Смешните цени обаче се дължат на ниските по това време данъчни оценки на имотите. Данъчните оценки бяха вдигнати рязко едва през 2009 г. И тогава, и сега законът позволява сключване на сделки на данъчна оценка. През 2004 т. Порожанови успяват да се сдобият с един мезонет, един апартамент, два гаража и право на строеж за трети апартамент. 

 

 

 

Източник: Сега"

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции