<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=37381" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

България е подценила риска от измами с еврофондове, сочи доклад

16 Май 2019
0 78

България е класифицирала неправилно специфични рискове от измама с еврофондовете като ниски и не е приложила към тях допълнителни процедури за контрол. Това е заключението на доклад на Европейската сметна палата за борбата с измамите с еврофондове, пише svobodnaevropa.bg.

 

 

Одиторите са посетили 7 страни членки, за да преценят как правителствата им се справят с борбата с измамите с еврофондовете – България, Франция, Унгария, Гърция, Латвия, Румъния и Испания.

 

 

Без да цитират конкретни случаи, те посочват, че са открили над 4 хиляди потенциални нередности, свързани с измами във връзка с използването на еврофондовете в страните-членки на ЕС между 2013-2017 г. Те отбелязват, че тези потенциални нарушения възлизат на около 1,5 млрд. евро, като 72% от тях засягат кохезионната политика.

 

 

Европейската сметна палата е установила също несъответствия между доклада на Европейската комисия за защитата на финансовите интереси на ЕС и реалния брой на разкритите измами с евросредства. „Процентът на разкритите измами за програмния период 2007—2013 г. в доклада на Комисията не дава точна представа за нивото на измамите, разкрити в действителност в посетените държави членки, а по-скоро е индикация за случаите на измама, които те са решили да докладват на ОЛАФ.“

 

 

В България 60% от одитираните случаи са били отхвърлени или прекратени от прокуратурата, се изтъква още в доклада. Както местната координационна служба за борба с измамите (АФКОС), така и управителните органи не извършват систематично анализ на причините за отказите от разследване.

 

 

Макар страните членки на ЕС да са направили някои подобрения в оценката на рисковете и предотвратяването на измамите, продължават да съществуват редица слабости в усилията за справянето с явлението в сферата на разходите по политиката на сближаване. Това важи с особена сила за засичането на измамите. Има недостатъци и в отчитането, и ответните мерки от страна на властите.

 

 

У нас докладът идва на фона на разкритията за десетки къщи за гости, чието построяване е финансирано със средства от ЕС, но се използват като частни вили. Между 2007 и 2013 г. по Програмата за развитие на селските райони са построени 746 къщи за гости. Те са финансирани с до 200 хил. евро всяка. След това работата по програмата е спряна заради нарушенията.

 

 

 

 

Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.

Източник: Свободна Европа

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции