<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=37570" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Кандидат за концесията на летище "София" наддава с бонус нов национален стадион

22 Май 2019
0 983

Концесията за летище "София" става изключително оспорвана след като един от кандидатите разкри, че в разширеното си предложение е готов да инвестира допълнително 600 млн. евро в изграждането на нов национален стадион в София, който да отговаря на изискванията на УЕФА в следващите три години, пише Mediapool.

 

 

 

Новината от "Манчестър Еърпорт Груп" (MAG) идва след като правителството взе решение България заедно с Гърция, Румъния и Сърбия да кандидатства за европейско първенство по футбол през 2028 г. и за световното през 2030 г. и ден след съобщението, че се избира мястото на новия национален стадион в София.

 

 

""

 

Към момента няма яснота дали е допустимо подобряване на офертите за концесията на летище "София" и дали няма да отприщи неформално наддаване и от страна на останалите кандидати. 

 

Предложенията бяха отворени публично на 9 май. Надпреварата поведе френско-турски консорциум, който даде най-високо концесионно плащане от 32.8 млн. евро годишно и обеща инвестиции от 903 млн. евро за срока на концесията от 35 години.

 

 

АКО ИСКАМЕ СВЕТОВНО, 330 МЛН. ЕВРО НИ ТРЯБВАТ САМО ЗА СТАДИОНИ

 

Размерът на инвестициите на френския летищен оператор "Аеропорт де Пари"(ADP) и турската "ТАB Хавалиманларъ Холдинг" (ТАV) е втори по-големина, след този предложен от британскокитайския консорциум "Витоша", в който влиза MAG .Тяхната оферта беше за инвестиции от малко над 1 млрд. евро за срока на концесията, но предлаганата концесионна такса е най-ниската сред петте оферти – под 20 млн. евро.

 

 

""

 

Подобряването на предложението им с нови 600 млн. евро инвестиции в нов стадион коренно променя позициите им при условие, че това е допустимо. Сумата може да се сравни с инвестициите за други актуални нужди на българската държава, например закупуването на нови изтребители (1.5 млрд. лв. без ДДС) или изграждането на магистрала "Хемус" (1.1 млрд. лв. без ДДС).

 

"Изграждането на нов национален стадион е част от офертата на MAG за концесията на летище "София", включено в разширеното предложение, подадено пред Министерството на транспорта. Стадионът е част от независима и допълнителна инвестиция на стойност от 600 милиона евро, която е извън обхвата на основната инвестиционна оферта от близо 1.5 милиарда евро. Така цялостното предложение за инвестиции надвишава 2 милиарда евро.

 

 

""

 

 

Операторът на летището в Манчестър (MAG) участва в надпреварата за концесията на летище "София" заедно с китайския си партньор Beijing Construction Engineering Group (BCEG), обединени в консорциум "Витоша".

 

 

Предложението за новия стадион е част от по-мащабен проект на консорциума – иновативният Airport City Sofia (Летищен град София), който е част от офертата в концесионната процедура. Той ще включва нов национален стадион, подкрепен от търговска зона, магазини, зона за отдих и логистични съоръжения, за да се създадат допълнителни бизнес зони, както и такива за развлечения.

 

 

Проектът предвижда новият стадион да бъде мултифункционален, напълно подходящ за националните отбори по различни видове спорт, световни спортни състезания, както и концерти и фестивали. Той може да бъде завършен навреме, за да бъде използван при евентуално одобрение на домакинството на България на Младежките зимни олимпийски игри през 2024 г., се казва в съобщението на MAG.

 

 

Тази концепция е отражение на цялостното убеждение на MAG и BCEG, че разширяването и развитието на летище "София" трябва да донесе ползи за цялата българска икономика, както и да стимулира чуждестранните инвестиции и създаването на работни места.

 

 

Предложението за Airport City Sofia е като продължение на успеха на подобен проект, развит от двете компании на летище Манчестър – Airport City Manchester (Летище град Манчестър). MAG и BCEG сключиха партньорство за изграждането на Airport City Manchester през 2013 г., което доведе до значителни икономически ползи за северната част на Англия и проектът бе признат като един от най-мащабните от подобен вид след този за Олимпийските игри в Лондон през 2012 г.

 

""

 

Водачът в съревнованието, след отварянето на първоначалните предложения, френско-турският консорциум ADP-TAV реагира веднага след изказване на лидера на БСП Корнелия Нинова, което определи като манипулативно. Още преди да бъдат отворени офертите социалистите коментираха, че концесията ще бъде спечелена от турска компания. Операторът на летище "Ататюрк" в Истанбул обаче излезе с официална позиция, че мажоритарен собственик в консорциума са френски компании.

 

Останалите кандидати в надпреварата са на оператора на летището в Копенхаген (26 млн. евро годишна концесионна такса), консорциум "СофКънект" (24.5 млн. евро) и българската "Фрапорт", зад която стои "Химимпорт" (21 млн. евро). Тримата кандидати до момента публично не са излизали с изявления относно предложенията си. 
 

 

 

Източник: Mediapool

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции