<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=191440" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Деца от ясла ...

Агенцията за бежанците дава шанс на руско семейство да остане в България

28 Юли 2023
0 147

Агенцията за бежанците дава шанс на руско семейство да остане в България.

Историята, в която българският съд и Държавната агенция за бежанците (ДАБ) бяха напът да разделят семейството на руската опозиционна журналистка Маргарита Шурупова, може да има положителна развръзка за потърсилите убежище.

Държавната агенция за бежанците е допуснала мъжът на Шурупова, както и по-големият им син, да подадат отново документи за бежански статут в България. За новото развитие по случая съобщи Шурупова пред Свободна Европа.

Първоначално агенцията отказа закрила, а съдът потвърди решенията. Това създаде риск семейството да бъде разделено, защото институциите позволиха само на Маргарита и по-малкия син да останат в България.

Агенцията за бежанците дава шанс на руско семейство да остане в България
Снимка: iStock

Предисторията

След началото на инвазията на Русия в Украйна сайтът на информационната агенция ТВ2, за която работи Маргарита Шурупова, е блокиран от руските власти. Журналистката, Владимир, който е кардиолог, и двете им деца напускат сибирския град Омск, в който живеят. Семейството пристига в Армения на 9 март 2022 г.

Заради многото руски емигранти, пристигащи в Ереван обаче, животът там поскъпва значително. Тогава Шурупови решават да се преместят в България, където Владимир има роднини.

За целта трябват визи, а получаването им е трудно. Чешка неправителствена организация, която съдейства на руски активисти и журналисти в изгнание, им помага да получат визи за Шенгенското пространство и чешкото представителство в Ереван им ги издава.

Именно с тези документи семейството влиза в България и през юли миналата година четиримата подават молби за международна закрила. Тъй като Шурупова е журналистка с ясна антивоенна позиция, семейството вярва, че България няма да откаже да останат в страната.

Заради наличието на шенгенски визи, издадени от Чехия, Държавната агенция за бежанците отправя питане до чешките власти дали те ще поемат въпроса със закрилата на семейството. Дъблинският регламент, който третира статута на бежанците, предвижда, че първата държава членка на ЕС, в която даден чужденец е влязъл, или държавата членка, която му е издала документа за пребиваване, е отговорна за разглеждането на молбата му за международна закрила.

Първоначално българската агенция отказва убежище и на четиримата.

Те обжалват пред съда, а той излиза с различни решения. В първите два случая – на майката и малкото дете, магистратите от Апелативен съд-София постановяват, че агенцията трябва да преразгледа отказа си и да направи нова оценка за нуждата от закрила. Съдът връща процедурата за нова преценка с аргумента, че при решението за преместване на семейството в Чехия не е взет предвид най-добрият интерес на децата. Затова постановява, че ДАБ трябва да проведе нови интервюта и тогава да излезе с решение.

За другите двама членове на семейството Административният съд във Варна потвърждава отказа на бежански статут, издаден от агенцията, и разрешава бащата и големият син да бъдат прехвърлени в Чехия. Мотивът е, че европейските визи са издадени от чешките власти.

Рускиня-опозиционер на Путин осъди българската Агенция за бежанците

Агенцията за бежанците дава шанс на руско семейство да остане в България
Снимка: iStock

Ново развитие

В петък Маргарита е получила неофициални уверения от Държавната агенция за бежанците, че няма да има разделяне на семейството. Тя се надява продължилата над година сага да приключи с положителен край. Семейството планира да се премести в Русе, където Владимир Шурупов има покана да работи в болница.

Българските власти в повечето случаи отказват убежище на руски граждани.

Мотивите в някои от случаите са, че в Русия няма опасност за тях. В едно от заключенията на ДАБ дори се казва, че животът на политически активисти в Русия не е под риск, защото там има „ясно изградени демократични институции и действащи граждански организации, контролирани от обществото“.

Това твърдение противоречи на оценките на редица международни правозащитни организации, както и на институции на ЕС.

По данни на ДАБ от януари 2022 до март 2023 г. общо 195 руски граждани са поискали международна закрила. От тях едва 8 са я получили, а 143 още са в процедура.

Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.

Агенцията за бежанците дава шанс на руско семейство да остане в България

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции