<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=201425" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: България зап...

BBC определи Банско като “новото сборно място за дигитални номади”

04 Октомври 2023
0 333

Авторитетното международно издание BBC определи Банско като “новото сборно място за дигитални номади”. В обширен материал по темата се посочва, че “живописно разположен в подножието на Пирин планина, Банско тихо се превърна в един от най-новите центрове за отдалечена работа в света през последните години”.

Ето какво още четем в статията.

1500 лева струва сезонната карта за лифтовете в Банско

Пристигайки в Банско за първи път, може да почувствате, че сте се пренесли в една по-обикновена епоха. Щъркелите гнездят на телеграфни стълбове, ято баби със забрадки клюкарстват под ябълкови дървета по ъглите на улиците, а роми са възседнали конски каруци по пътя. Над червените покриви, мраморните върхове на Пирин планина в югозападна България се издигат над покрити с борове склонове, надвисвайки над града и неговия ски курорт като разперени криле на приклекнал дракон.

Но в един топъл ден по-рано това лято повече от 700 предприемачи и фрийлансъри препълниха кафенетата на този провинциален град с население от 10 000 души. И езици от иврит до японски изпълваха въздуха. В сграда на централния площад млад германец възхваляваше достойнствата на четиричасовата работна седмица пред препълнена зала. В местния парк стотици дигитални номади слушаха своите връстници да говорят по теми, вариращи от изкуствен интелект и мрежови стратегии до здравни съвети. Вечерта маса от посетители на фестивала танцуваха и пиеха през нощта в бар на открито.

BBC определи Банско като &#8220;новото сборно място за дигитални номади&#8221;

Сега, в своята четвърта година, Bansko Nomad Fest се превърна от малко събиране в най-големия в света ежегоден празник на дигиталния номадски живот. Това едноседмично събитие включва десетки предавани на живо разговори, групови вечери и дейности като партита с огън и рафтинг. Всички те са организирани от малка армия от доброволци, пише още ВВС.

Какво сочат данните

Нарастващото население на дигиталните номади в Банско е най-видимо по време на фестивала, но това е само част от историята. Според уебсайта Nomad List, градът е „най-постоянно растящият център за отдалечена работа“ в света през последните пет години. От 2018 г. процентът е нараснал с 231 – повече от Варшава, Мадрид и любимия на технологичните медии Талин.

Това изглежда донякъде странно. Проучвания показват, че цифровите номади обикновено предпочитат крайбрежните градове като Лисабон и Барселона и островите и плажни дестинации като Мадейра, Канарските острови, Бали.

Защо все повече хора се насочват към малък вътрешнопланински курорт в България?

Историята започва с Матиас Цайтлер, немски предприемач. Той идва в Банско през 2016 г., докато проучва места за създаване на коуъркинг (coworking) пространство. Цайтлер е привлечен от естествената красота на района и неговите практически предимства. Бърз Wi-Fi, достъпни разходи за живот и ниски данъци.

„Дойдохме тук през лятото с няколко приятели, наехме къща и решихме, че това може да е добро място за наша база“, споделя Цайтлер. През 2016 г. той отвори първото коуъркинг пространство в града – Coworking Bansko, което се разрасна бързо. А през 2020 г. стартира Bansko Nomad Fest.

BBC определи Банско като &#8220;новото сборно място за дигитални номади&#8221;

Банско сега е дом на повече от 300 дистанционни служители всеки месец. Броят им нараства през ски сезона. Въпреки че прекарването на сутринта на пистите и работата до обяд със сигурност е част от привлекателността, Банско отговаря и на други изисквания. След като снегът се стопи, горите, тюркоазените езера и скалистите върхове на съседния национален парк Пирин, включен в списъка на ЮНЕСКО, предлагат изобилие от възможности за отдих на открито.

„Това, което наистина отличава Банско, е колко спокойна, дружелюбна и гостоприемна е общността тук“. Това смята Камил Поаре, френски маркетинг мениджър, която идва тук със своя партньор през 2018 г. „Припомняме си това всеки път, когато се връщаме от нашите пътувания и се включваме отново в социалния живот на Банско.”

Наборът от социални събития е изумителен. Включително уроци по салса, настолни игри, спорт, екскурзии с горещи извори, викторини и барбекюта. Много от тях са отворени за всеки – дигитален номад или не.

„Хората на Банско харесват тази международна атмосфера“, коментира заместник-кметът Сашка Вучкова. Тя обясни, че нарастващият брой чуждестранни и смесени семейства в града – включително украински бежанци – създава мултикултурна атмосфера в училищата.

Развитието продължава

Сега в града има девет коуъркинг пространства, управлявани от четири компании.

Някои номади толкова се наслаждават на спокойния начин на живот в Банско, че пускат корени. Имотите са евтини за западните стандарти и въпреки че цените растат, те остават достъпни – апартамент с една спалня струва 40 000-70 000 евро. Месечният наем също е сравнително евтин – апартаментите с една спалня струват 300-500 евро.

Що се отнася до Цайтлер, той преследва собствената си мечта. Трансформира огромен, изоставен хотел от комунистическата ера в близката гора в най-доброто обществено жилищно пространство за цифрови номади. С 200 жилища, многоетажно фоайе, плувен басейн, аудитория и панорамни гледки, кооперацията Coliving Semkovo ще бъде „общност за общността“.

Харесва ли ви материалът на ВВС? Бихте ли работи дистанционно в Банско, вместо в офис? Кои други български градове бихте препоръчали на т. нар. дигитални номади?

BBC определи Банско като “новото сборно място за дигитални номади”

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции