<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=210744" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: България все ...

Да се обадиш пряко в ефир е лесно… ако си Бойко Борисов

12 Декември 2023
0 250

Да се обадиш пряко в ефир е лесно… ако си Бойко Борисов, проследява материал на “Свободна Европа”.

Пускате телевизора и гледате интервю. Водещите съобщават, че то ще е с един политик, който е част от управляващото мнозинство. В хода на разговора обаче за изненада и на госта, и на водещите в студиото, по телефон се включва друг политик, който иска да каже нещо. Това се случва, макар че гледната му точка вече е изложена пред медиите и е представена от водещите.

В едно такова интервю министър се включва по телефона, за да отговори на политически лидер от партия, с чиято подкрепа е получил поста. В друго интервю се включва депутат, а малко по-късно водещият се учудва, че допуснатият до ефир политик все още е на телефонната линия и отново се намесва в разговора.

Ако зрителят изобщо получи някакво обяснение за това, то звучи най-общо така – че се дава право на отговор с цел „изясняване на фактите“.

Така протекоха няколко интервюта в най-гледаното време на най-големите телевизии в България в рамките само на последните няколко дни. Във всичките случаи политиците, които изведнъж се включват в ефир, са от една и съща партия – ГЕРБ, или пък защитават нейните позиции.

Скрито за публиката остава как се случва това. Зрителите нe знаят:

  • Кой и на кого звъни, за да се получи спешно ефир?
  • Кой е телефонният номер за тези включвания?
  • Кой взима решението за прекъсване на предаването?
  • Могат ли и други политици да ползват тази услуга?
  • На какви правила се подчинява тази практика?

А тази практика не е нова

Подобни включвания бяха “запазена марка” най-вече на лидера на ГЕРБ и дългогодишен премиер Бойко Борисов. Той заемаше най-овластения пост в държавата с кратки прекъсвания от 2009 до 2021 година.

Днес Борисов не е премиер, а народен представител. Партията му подкрепя съвместно правителство с “Продължаваме промяната – Демократична България” (ПП-ДБ). Предстои премиерът Николай Денков, който е от ПП-ДБ, да бъде заменен на поста от външната министърка Мария Габриел, която е от ГЕРБ, както предвижда споразумението за управление. ДПС също подкрепя правителството, но официално не участва в него.

В тази ситуация позабравената практика на извънредни включвания в ефир се върна отново. Всичко това се случва и на фона на дългогодишните обвинения за силно влияние на ГЕРБ и ДПС в медиите. Именно по време на управлението на ГЕРБ България се срина в индекса за свобода на медиите, публикуван всяка година от “Репортери без граници”.

Бившият председател на Съвета за електронни медии (СЕМ) и университетски преподавател доц. Георги Лозанов казва, че при тези включвания се размива границата между управление и опозиция. То идва от двойствената позиция на ГЕРБ – хем подкрепят кабинета, хем не спират да го атакуват.

„Проблемът има две страни. Дали подобно мнение (на обратната страна) липсва в съдържанието на предаването – тогава има логика то да се чуе, но това не бива да става като изненада за събеседника, защото това вече е форма на натиск.“, твърди Лозанов.

Включванията обаче по правило са изненадващи за основния събеседник

Дългогодишната водеща на сутрешните блокове на bTV и NOVA Анна Цолова казва, че подобна практика не отговаря на професионалните стандарти. Според нея водещите се оказват в “небрано лозе” и изглежда, че не са в позиция да откажат включването.

Това не е професионална практика – кой-когато поиска да се включва в ефир. Освен ако не се случва нещо наистина извънредно, но това минава през редакционното решение на отговорния редактор за ефира”, казва тя пред Свободна Европа.

Възникват въпросите защо зачестяват случаите на включване на политици в чуждо интервю, какъв е общият механизъм и има ли проблем за зрителите.

Свободна Европа изпраща въпроси до политическа партия ГЕРБ, както и до bTV, БНТ и NOVA, но получава отговор само от последните.

Първият подобен случай идва в края на ноември. Тогава един от лидерите на ПП-ДБ Кирил Петков гостува в сутрешния блок на NOVA. Той коментира поисканата от парламентарната му група оставка на вътрешния министър Калин Стоянов. Това се случва дни след протеста на футболни запалянковци срещу БФС в центъра на София. Тогава се стига до сблъсъци, прояви на полицейско насилие и други нарушения от служители на МВР.

Кирил Петков и Калин Стоянов се скараха в ефир (видео)

Да се обадиш пряко в ефир е лесно&#8230; ако си Бойко Борисов

Вътрешният министър Стоянов е защитен от ГЕРБ и ДПС, а по-късно ПП-ДБ казват, че той е предложен за правителството именно от ГЕРБ.

По време на интервюто с Кирил Петков водещите от NOVA излагат позицията на Стоянов. Само два дни по-рано в същата телевизия той вече е дал подробно интервю, в което отправя критики и обвинения към Петков. Тогава извънредно телефонно включване няма.

Когато обаче Петков е гост в същата телевизия, вече има извънредно включване от Стоянов

То става само с една реплика от водещите – че от думите на Петков вече „има реакция“ и следва включване в ефир. Водещите не питат Петков дали е съгласен на това, но той не възразява.

Сигурно имате реплика към нещо от това, което Кирил Петков каза“, казва една от водещите, Мирослава Иванова.

Следва размяна на реплики, в които се повтарят тези, които вече са изказвани публично и са повторени по-рано в предаването.

Свободна Европа изпраща въпроси до NOVA за това кой осъществява връзката, за да се получи включването в ефир, кой взема решението за прекъсване на планираната програма, дали подобно нещо се уговаря предварително и дали медията оценява това като добра журналистическа практика.

От NOVA отговарят следното:

Изясняването на факти и обстоятелства и даването на право на отговор е задължителна журналистическа практика, към която се придържаме. При възможност излагането на различните гледни точки се случва в рамките на разговора. Конкретните решения се взимат от изпълнителния продуцент на съответната програма“.

Другите две интервюта са от началото на декември по bTV. Първото е на един от лидерите на ПП-ДБ Христо Иванов, а второто е на здравния министър Христо Хинков.

В първото без предупреждение се включва Бойко Борисов. Във второто се включва председателят на здравната комисия Костадин Ангелов от ГЕРБ. Отново без предупреждение.

И за двете включвания водещите в студиото питат събеседниците си дали са съгласни и те се съгласяват

Преди това водещите подробно са разяснили контекста и различните позиции на двете страни.

Двете интервюта са след последния сблъсък между ПП-ДБ и ГЕРБ, след като Хинков освободи директора на „Пирогов“ Валентин Димитров от поста му.

12 минути след началото на интервюто на Христо Иванов Борисов взима думата. Твърдението му е, че се обажда, „за да подкрепи“ твърденията на Иванов. За зрителите това не звучи като „право на отговор“ или представяне на „друга гледна точка”.

След няколко минути в ефира, в които Борисов говори по няколко теми и казва неща, които вече е изказвал, водещата Цветанка Ризова се опитва да го прекъсне. Но той казва, че „няма да приключваме“.

Само два дни по-късно в сходна ситуация се озова здравният министър Хинков, този път по време на сутрешния блок на телевизията. Неговото интервю е прекъснато от Костадин Ангелов, който също като Борисов казва неща, които вече е казвал пред други медии. След няколко минути на Ангелов в ефир водещите се учудват, че той още е на живо по телефона.

Вие още ли сте на линия, проф. Ангелов?“, попита изненадано една от водещите, Мария Цънцарова.

БНТ също не прави изключение от подобно поведение. През април, непосредствено след последните парламентарни избори, когато ГЕРБ и ПП-ДБ още са противници и спорят за сформиране на ново правителство, Атанас Атанасов от ДБ дава интервю за телевизията.

Тогава, по думите на водещия без предварителна уговорка, в ефир поисква да се включи депутатът Тома Биков от ГЕРБ. Макар, че Атанасов отказва на водещия Георги Любенов, Биков все пак е допуснат да говори.

Свободна Европа изпраща въпроси до пресцентъра на ГЕРБ, bTV и БНТ, но до публикуването на материала не получава отговори.

Всички тези интервюта идват на фона на дългогодишните обвинения към ГЕРБ и ДПС за голямо влияние в медиите, включително и в трите най-големи телевизии

Те идват и след десетилетие на срив на България в класациите за свобода на словото, които съвпадат с управлението на ГЕРБ.

Последният повод за въпроси относно влиянието на партията на Борисов в медиите, е избирането на дългогодишния водещ и шеф на новините на bTV Антон Хекимян за кандидат за кмет на партията в София. Тогава той за няколко дни се превърна от неутрален журналист в острие на политическата партия. Хекимян остана трети на изборите.

През 2019 г. NOVA беше купена от бизнесмена Кирил Домусчиев, който не е крил близките си отношения с Бойко Борисов. Тогава водещи журналисти напуснаха медията или бяха уволнени. Самата сделка стана след спорно решение на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).

В БНТ с изтекъл мандат продължава да управлява Емил Кошлуков, който преди това беше важна част от свързваните със санкционирания от САЩ за корупция депутат от ДПС Делян Пеевски ТВ7 и Канал 3.

Днес ГЕРБ и ДПС са заедно в управлението с “Продължаваме промяната – Демократична България” (ПП-ДБ). Но трите партии постоянно се конфронтират публично.

Според доц. Георги Лозанов това размиване оставя много широка възможността да се правят интерпретации кой е на власт и кой в опозиция, което затруднява журналистите.

„Не е като да има едни на власт и едни в опозиция. И ако тогава властта е в комфорт, а опозицията в дискомфорт, е ясно, че това са завладени медии.”, казва той.

По думите му, макар че са на власт ПП-ДБ нямат достатъчно достъп до медиите в ролята си на управляващи

Анна Цолова казва, че назад във времето водещите по длъжностна характеристика са били и автори в сутрешните блокове и предаванията. Това означава, че те имат последно мнение за всичко в ефира и не могат да бъдат изненадани от нечие включване в него. Днес не е така, констатира журналистката. Според нея практиката на подобни включвания няма общо с даването на право на отговор, с което се оправдава. Повече прилича на “събеседник по поискване”.

Даването на право на отговор се иска и се дава по надлежния ред. Това не се случва в рамките на минутите, в които се провежда интервюто с човека, който е предизвикал евентуалното искане на някакво право на отговор.“, казва Цолова.

Тя добави, че видимо ефирът продължава да се доминира от гледната точка на ГЕРБ и ДПС, представена или от техни политици, или коментатори, които се “водят независими“.

Да се обадиш пряко в ефир е лесно… ако си Бойко Борисов

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции