<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=212778" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Добрите новини на 2023, които си заслужава да помним (Коментарът на “Господарите”)

Добрите новини на 2023, които си заслужава да помним, събра в Коментарът на “Господарите” репортерът ни Виктория Симеонова.

Изпратихме 2023 година. И макар традиционно да се оплакваме, да критикуваме и да показваме проблеми и нередности, днес решихме да се разходим назад през годината до моментите на национална радост и гордост, които далеч не липсваха.

“Букър” за Георги Господинов

Навръх 24 май българският писател Георги Господинов получи една от най-престижните литературни награди – “Букър” за романа “Времеубежище” в превод на Анжела Родел. И макар това да провокира псевдокритиците да се развихрят в обвиненията срещу него, всъщност признанието е повод за национална гордост, заради което ние му връчихме и нашата Бяла лястовица! Да си припомним момент от самото награждаване:

Георги Господинов след „Букър”: Иска ми се това да отвори вратата към българската култура

Гордост от шахматистките

Няма как да пропуснем и гордостта, която шахматистките на България донесоха на всички ни. През август Нургюл Салимова спечели сребърен медал от Световната купа по шахмат. Постижението ѝ означава особено много, предвид, че отиде напълно сама в Баку и сама финансира участието си. През ноември обаче Нургюл стана Европейска шампионка индивидуално, а заедно с Антоанета Стефанова Виктория Радева, Гергана Пейчева, Белослава Кръстева спечелиха и отборното класиране на престижното първенство, с което си спечелиха и бялата ни лястовица

Нашите момичета са европейски шампионки (видео)

Художествената гимнастика отново на ниво

Художествената гимнастика също вече традиционно донесе много поводи за радост. Боряна Калейн и Ева Брезалиева се върнаха с пълен комплект медали от Световната челъндж купа в Клуж-Напока. Стилияна Николова и Боряна Калейн се качиха на почитната стълбичка и на Световното първенство във Валенсия. Ансамбълът по художествена гимнастика пък спечели златен медал от европейското първенство в Баку.

Страхотно постижение: Европейската титла по художествена гимнастика е за България (снимки)

Още спортни успехи

Други спортове също донесоха много поводи за гордост. Еди Пенев спечели златен медал на земя на световната купа по спортна гимнастика. Петър Мицин спечели два златни медала от европейското първенство по плуване за юноши в Белград. Емил Нейков грабна бронза от Световното първенство по гребане. Пламена Миткова спечели сребърен медал в скока на дължина на Европейското първенство по лека атлетика до 20 години. Българинът Кирил Киров спечели бронзов медал на 10 м. стрелба с пистолет на Световното първенство в Баку. Кикбоксьорите ни спечелиха три медала от Европейските игри в Полша. Кристина Николова взе сребро в стил лайт контакт. Бронзовите отличия завоюваха Александра Димитрова и Иван Кръстанов. Александър Везенков беше трансфериран в американския топ баскетболен клуб “Сакраменто”, където бележи точка след точка. А вероятно пропускаме още много поводи за гордост от спортните среди.

“Кристален Глобус” за “Уроците на Блага”

С филма си “Уроците на Блага” режисьорът Стефан Командарев спечели Кристален Глобус на едно от най-престижните културни събития в Европа – фестивалът “Карлови вари”, като по този начин показа, че българското кино може да бъде на световно ниво.

Медали от олимпиади по науки

През цялата година български ученици завоюваха медали от международни олимпиади по науки. Така равносметката е повече от 70 престижни отличия за година. Информатика, география, приложна лингвистика, математика, биология, астрономия, физика, химия – все области, в които българските деца доказаха, че са сред най-добрите в света. Деца за пример!