<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=213773" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Българските ...

Ето с какво България заменя руския петрол

13 Януари 2024
0 866

Ето с какво България заменя руския петрол – с внос от Казахстан, Ирак и Тунис. Reuters посочва, че рафинерията в Бургас е започнала през януари да заменя количествата със суровини от трите държави. Агенцията се позовава на данни на търговчи и LSEG (London Stock Exchange Group plc, собственик на фондовата борса в Лондон).

Капацитетът на единствената рафинерия в България – “Лукойл Нефтохим” е около 190 000 барела дневно. Тя се управлява от руската компания “Лукойл”. Миналата година България беше четвъртият по големина купувач на доставян по море руски петрол, със средно над 100 000 барела дневно.

Митничари влязоха в рафинерията на „Лукойл“ в Бургас

Ето с какво България заменя руския петрол

До бургаското пристанище този месец обаче няма да достигне петрол от Русия. Така “Лукойл” вече не може да снабдява бургаската рафинерия със собствения си петрол Urals. Сега тя трябва да използва петрол от други източници.

Това съответно увеличава разходите на завода, чиято рентабилност се влияе и от наложения от българското правителство данък от 60% върху печалбата му.

По данни на LSEG през януари бургаската рафинерия е получила два товара казахстански суров петрол KEBCO от по 70 000 тона, един товар Basrah Light (76 000 тона), един товар CPC Blend (50 000 тона) и 33 000 тона суров петрол от Тунис.

Казахстанският петрол от сорта KEBCO е със същото качество като Urals и се изнася от руски пристанища. Той би могъл да бъде основният заместител на руската суровина в България, смятат търговци. Те обаче отбелязват, че предлагането на този сорт на пазара е ограничено, а цената му е значително по-висока от тази на Urals.

Окончателно: България спира вноса на руски петрол, но от догодина (видео)

Бургаската рафинерия е проектирана да преработва петрол Urals. Затова в момента може да работи само с т.нар. кисели сортове, което е трудно и скъпо в ЕС, отблязват търговци. Кисели сортове са, когато съдържанието на сяра в петрола е над 0.5% от теглото.

Припомняме, че от началото на тази година България ограничи износа на нефтопродукти, произведени от руски суров петрол. Това прави преработката му почти невъзможна. Европейският съюз позволи с т.нар. дерогация от петролното ембарго България да продължи да внася нефт от Русия до края на 2024 г., докато търси негов заместител. От март пък страната ни възнамерява да забрани изцяло покупките на суров петрол от Русия.

Ето с какво България заменя руския петрол

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции