<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=225439" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Да замразиш т...

Еволюция: Орангутан използва растение с медицински свойства, за да лекува рана

05 Май 2024
0 143

Орангутан в Суматра изненада учените, след като лекува отворена рана на бузата си, използвайки лечебно растение. Това е първият научен запис на диво животно, лекуващо рана с помощта на растение с известни лечебни свойства, информира списание Nature.

Това показва, че орангутаните и хората споделят знания. Тъй като те живеят в едно и също местообитание, бих казал, че това е доста очевидно. Но все пак е интригуващо да се осъзнае.“, казва Каролин Шупли, приматолог в Института за поведение на животните Макс Планк в Констанц, Германия, и съавтор на изследването.

През 2009 г. екипът на Шупли наблюдава суматрански орангутани (Pongo abelii) в Националния парк Gunung Leuser в Южен Ачех, Индонезия, когато млад мъжки идва в гората. Той е бил на около 20 години, като е бил без характерните за вида големи възглавнички на бузите, наречени флангове. Учените го кръщават Ракус, или „алчен“ на индонезийски, след като изяжда цял храст гардения на веднъж.

През 2021 г. Ракус достига зрялост. Изследователите го наблюдават да се бие с други мъжки с флангове, за да установи господство. През юни 2022 г. полеви асистент забелязал отворена рана на лицето му. Вероятно тя е направена от кучешки зъби на друг мъжки, твърди Шупли.

Еволюция: Орангутан използва растение с медицински свойства, за да лекува рана
Раненият орангутан Ракус. Източник: Nature

Дива маймуна превзе сватбената фотосесия на младоженци (видео)

Дни по-късно Ракус е видян да яде стъблата и листата на пълзящото растение акар кунинг (Fibraurea tinctoria). Местните използват растението за лечение на диабет, дизентерия и малария, наред с други заболявания.

Орангутаните в района рядко ядат това растение.

Освен че яде листата, Ракус ги дъвче, без да преглъща, и използва пръстите си, за да намаже образуваната каша върху раната на лицето си.

Осем дни след нараняването раната му била напълно затворена.

Изследователската група не е видяла други орангутани да се самолекуват с помощта на акар кунинг за 21 години наблюдение. Това може да се дължи на факта, че дивите орангутани в региона рядко се нараняват. Или може би Ракус е единственият, който знае за това лечение, което може да е поведение, което е възприел, преди да се премести в района.

Това е първото проучване, което научно демонстрира, че животно използва растение с лечебни свойства, приложими за рани. И ги поставя върху раните и последователно лекува за определен период от време.“, казва Майкъл Хъфман, който изучава самолечението при животни в Института по тропическа медицина към университета Нагасаки в Япония.

Еволюция: Орангутан използва растение с медицински свойства, за да лекува рана

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции