<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=225417" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Върнаха книж...

Фалшиво видео използва лицето на Георги Господинов за реклама на кремове

04 Май 2024
0 148

Във Facebook се разпространява спонсориран фалшив видеоклип, в който българският писател Георги Господинов рекламира крем за лечение на ставни заболявания, съобщава Factcheck.bg.

Страницата, публикувала клипа, е спонсорирала и други видеоклипове, генерирани с изкуствен интелект, с още известни личности от България – актьорите Михаил Билалов и Камен Донев, ТВ водещата Нели Хаджийска, разследващия журналист Христо Грозев, режисьора Магърдич Халваджиян.

Всички клипове съдържат идентичен текст и приканват потребителите да последват линка на рекламата. Връзката води до изфабрикувана статия, която рекламира крем за болни стави, който не се продава в аптечната мрежа и може да бъде поръчан единствено през форма за контакт, достъпна след клик върху видеото.

Фалшиво видео използва лицето на Георги Господинов за реклама на кремове
Източник: Factcheck.bg

Factcheck: Фалшиви кадри внушават, че България и НАТО се “готвят за война”

Проверка на Factcheck.bg показва, че всички видеа са дийпфейк (deepfake) – създадени с помощта на изкуствен интелект.

Кадрите с Георги Господинов идват от негово участие във форума на книгата в Лвов през 2023 г. (Lviv BookForum 2023). Оригиналните кадри са манипулирани и върху тях е насложен изфабрикуван звук, който наподобява гласа на писателя. Изображението е променено така, че движенията на устата да се доближават до изфабрикуваното послание.

Забелязва се, че на моменти движенията на устата не съвпадат със звука. Някои думи са изречени с грешно ударение или с неподходяща интонация, което е типична характеристика на пресъздадената с изкуствен интелект реч.

Клик върху рекламата води до изфабрикувана статия, която имитира материал на българското онлайн издание „Факти.бг”. Уеб страницата показва идентична лента за навигиране на тази в оригиналния сайт. Използвано е автентичното лого на медията и характерния червен цвят на навигацията.

Линковете на лентата за навигация обаче не водят до различни категории на информация, а обратно към същата страница. Впечатление правят разлика в шрифтовете и липсата на голяма част от графичните елементи на оригиналния сайт. Например секции, които препращат към различни рубрики, както и онлайн реклами. Уеб адресът също няма общо с този на онлайн медията.

Изфабрикуваната статия завършва с конспиративна нотка – че продуктът не е наличен в аптечната мрежа, защото не е икономически изгоден на фармацевтичната индустрия. За сметка на това, може да бъде закупен през онлайн формата за контакти в дъното на страницата.

Коментарът на “Господарите”

Въпреки че технологиите с изкуствен интелект стават все по-изпипани, все още е лесно да се разпознаят подобни фалшиви материали. В конкретния случай логиката също диктува, че носителят на наградата “Букър” едва ли се е забъркал в рекламна кампания за помади. При съмнения, винаги можем да проверим наличната информация в интернет, както и дали лекарството е достъпно в търговската мрежа.

Фалшиво видео използва лицето на Георги Господинов за реклама на кремове

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции