<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=173786" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Уейн Рууни ст...

Исторически медал от Световно за българската фехтовка (видео)

04 Април 2023
0 532

Исторически медал от Световно за българската фехтовка. Такъв постигна националния отбор за девойки на Световното отборно първенство, провеждащо се в Пловдив. Момичетата стигнаха до бронзовото отличие. Това е първи медал от планетарен форум в историята на женската ни фехтовка.

Злато и за ансамбъла по художествена гимнастика на Световната купа в София

Тимът ни в състав Калина Атанасова, Белослава Иванова, Ана Михайлова и Емма Нейкова, под ръководството на националния треньор Ивайло Воденов, стигна до третото място в конкуренцията на 28 отбора. Така написа нова страница в историята на българската фехтовка. Девойките ни играха със самочувствие, хъс и вещина, и заслужено стъпиха на почетната стълбичка, като спечелиха първи медал за българската женска фехтовка отборно от световни първенства.

Атанасова, Иванова, Михайлова и Нейкова влязоха в турнира под N8. В първия си двубой от елиминациите българките победиха Азербайджан с 45:39, а след това си гарантираха място сред най-добрите осем, отстранявайки Румъния с 45:21. В следващата среща сабльорките ни се изправиха срещу поставените под N1 в схемата французойки. Там ги надиграха с 45:42, като влязоха в топ 4.

До последната смяна в двубоя българките изоставаха в резултата. При 32:40 Емма Нейкова направи немислимото и стигна до победата за България с 45:42. В срещата за място на финала българките отстъпиха пред силния тим на Италия с 18:45. В срещата за бронзовите медали отборът ни победи Узбекистан с категоричното 45:33 и стигна до най-големия успех в историята на отборните надпревари на фехтовката ни.