<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=180417" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Сарафов: Мяст...

Правната комисия прие механизма за разследване на главния прокурор

18 Май 2023
0 129

Правната комисия прие механизма за разследване на главния прокурор на първо четене. Те бяха внесени от Министерски съвет. С мнозинство от 19 гласа “за”, нито един “против” и четирима “въздържал се” (от “Възраждане”) Комисията по правни въпроси прие механизма за разследване на главния прокурор и неговите заместници. Той бе предложен с поправки в Наказателно-процесуалния кодекс и с промени в Закона за съдебната власт, съобщи Дневник.

Правната комисия прие механизма за разследване на главния прокурор
София (18 май 2023) Комисията по правни въпроси провежда заседание в сградата на Народното събрание. На снимката (от ляво надясно): Радостин Василев, Мирослав Иванов, председателят на комисията Стою Стоев. Снимка: Цветомир Петров/БТА (ПК)

“Искам да изразя своята благодарност към депутатите от ГЕРБ-СДС, ПП и ДБ, ДПС, БСП и “Има такъв народ”. Всички, без четиримата депутати от “Възраждане”, които подкрепиха тези толкова важни законопроекти, и да ви уверя, че Министерството на правосъдието е в готовност да завършим този толкова важен за България законопроект”, коментира след гласуването служебният министър на правосъдието Крум Зарков.

Законопроектът на “Възраждане”, който предвижда Националната следствена служба да бъде извадена от подчинението на прокуратурата и обособена в отделна структура, както и шефът на следствието да може да разследва главния прокурор и неговите заместници, бе подкрепен от 13 депутати. Нито един не гласува против, а останалите членове на комисията гласуваха “въздържал се”.

Правната комисия прие механизма за разследване на главния прокурор
София (18 май 2023) Комисията по правни въпроси провежда заседание в сградата на Народното събрание. На снимката: главният прокурор Иван Гешев. Снимка: Цветомир Петров/БТА (ПК)

Десислава Атанасова е политикът-“приятел”, на когото се обажда Гешев (видео)

Припомняме, че приемането на механизъм за контрол на главния прокурор е ключово, тъй като е част от ангажиментите, заложени като условие в Плана за възстановяване и устойчивост на България.

Механизмът за контрол на главния прокурор беше заложен при редакциите на Плана за възстановяване и устойчивост на България от служебните правителства на Румен Радев и редовния кабинет на Кирил Петков.

Какво предвижда механизмът?

Механизмът предвижда наказателен съдия да ръководи разследването срещу главния прокурор или негов заместник, който ще бъде временно назначен за прокурор и ще бъде избиран на случаен принцип. Въвежда се и вътрешен контрол, който ще се изпълнява отново от съдия, назначен за прокурор, когато вече има започнало разследване.

Промените предвиждат още намаляване на нужните гласове за отстраняване от длъжност на главния прокурор от 17 на 13 гласа, както и за неговия избор. Промяната ще важи и за ръководителите на Върховен административен съд и Върховен касационен съд. Но за тях ще се търси двойно мнозинство в Пленума на Висшия съдебен съвет и от съдийската квота. Освен това предложените промени предвиждат отказите за образуване на досъдебно производство да подлежат на съдебен контрол на две инстанции. При отмяна преписката се връща към прокурора със задължителни указания, обобщава предложенията БТА.

Правната комисия прие механизма за разследване на главния прокурор
София (18 май 2023) Комисията по правни въпроси провежда заседание в сградата на Народното събрание. На снимката: Атанас Атанасов и Кирил Петков (дясно). Снимка: Цветомир Петров/БТА (ПБ)

ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС искат да влезе в зала още утре

Председателят на правната комисия от “Продължаваме промяната-Демократична България” (ПП-ДБ) Стою Стоев заяви, че ще направи всичко възможно да се изготви доклад за предложените законови промени, уреждащи механизъм за разследване на главния прокурор, да се разгледат в утрешното заседание на парламента.

Правната комисия прие механизма за разследване на главния прокурор

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции