<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=187661" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: В името на на...

ООН позволи на АЕЦ Фукушима да излива отпадъчни води цели 40 години

04 Юли 2023
0 152

ООН позволи на АЕЦ Фукушима да излива отпадъчни води цели 40 години. Япония получи одобрение за изпускане на 1.3 млн. тона.

11 години след авариятата в АЕЦ “Фукушима”, жителите се завръщат в домовете си (видео)

Планът е за изпускане на 1.3 милиона тона обработена радиоактивна вода. Тя е от разрушената през 2011 г. от цунами ядрена централа Фукушима. Одобрението от ООН дойде въпреки яростната съпротива от страна на Пекин и известна местна опозиция, пише Дневник.

След двугодишен преглед Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) заяви, че плановете на Япония са в съответствие с международните стандарти за безопасност. Както и че ще имат “незначително радиологично въздействие върху хората и околната среда”.

Радиоактивният тритий, който остава в отпадъчната вода, се счита за относително безвреден. Той не излъчва достатъчно енергия, за да проникне през човешката кожа. Но при поглъщане може да повиши риска от рак, се казва в статия на Scientific American през 2014 г.

“Днес е много специална вечер”. Това каза шефът на МААЕ Рафаел Гроси на премиера Фумио Кишида. А след това му предаде дебела синя папка, съдържаща окончателния доклад. “Япония ще продължи да предоставя обяснения на японския народ и на международната общност по искрен начин, основан на научни доказателства. И с високо ниво на прозрачност”, каза Кишида при срещата си с Гроси.

Япония не е посочила дата за започване на изпускането на вода, което ще отнеме между 30 и 40 години. Компанията Tokyo Electric Power (Tepco) все още очаква официално одобрение от националния ядрен регулаторен орган, очаквано още тази седмица.

ООН позволи на АЕЦ Фукушима да излива отпадъчни води цели 40 години
снимка: iStock

Местните японски риболовни съюзи се противопоставиха на плана на правителството, подготвен през 2021 г. Като заявиха, че той ще заличи усилията за възстановяване на репутацията им, след като няколко държави забраниха някои японски хранителни продукти след бедствието.

Съседни държави също се оплакваха през годините от заплахата за морската среда и общественото здраве. Като Пекин се очертава като най-големият критик на плана. Чрез посолството си в Япония Китай заяви днес, че докладът на МААЕ не може да бъде “пропуск” за изпускането на вода. И призова за спиране на плана.

Водата вече е обработена

Япония твърди, че процесът е безопасен, тъй като е третирала водата. Достатъчно, за да напълни 500 плувни басейна с олимпийски размери. И то, защото е използвана за охлаждане на горивните пръти на централата във Фукушима.

  • Водата е филтрирана, за да се отстранят повечето радиоактивни елементи. С изключение на трития (изотоп на водорода), който трудно се отделя от водата. Преди да бъде пусната в Тихия океан пречистената вода ще бъде разредена до значително под международно одобрените нива на тритий.
  • В презентация японски служители казаха, че нивата на тритий в пречистената вода са по-ниски от тези, открити в отпадъчните води, редовно изпускани от ядрени централи по света. Включително в Китай.
  • Официални лица казаха, че са направили множество и многократни опити да обяснят на Пекин научните аргументи в позицията на Токио. Но предложенията им са били игнорирани.
  • Във вторник Китай заяви, че сравнението на нивата на тритий в пречистената вода и отпадъчните води от Япония е “с напълно объркващи понятия и подвеждащо общественото мнение”.

Гроси ще посети централата във Фукушима в сряда. След пътуването си в Япония той ще се насочи към Южна Корея, където потребителите купуват морска сол и други продукти. Очаква се също да посети Нова Зеландия и островите Кук в опит да облекчи опасенията около плана.

Tepco пое ангажимент пред рибарски общности и други заинтересовани страни. Популяризира селскостопански, рибни и горски продукти в магазини и ресторанти с цел намаляване на вредите над репутацията на произведеното в района.

ООН позволи на АЕЦ Фукушима да излива отпадъчни води цели 40 години

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции