<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=230959" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Българският ...

PISA 2022: Всеки пети ученик няма базова финансова грамотност

27 Юни 2024
0 248

PISA 2022: Всеки пети ученик няма базова финансова грамотност. Според данните малко над 18% от българските 15-годишни ученици не са постигнали базовото първо равнище на финансова грамотност. Изводите са на база изследването PISA на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в частта си за финансовата грамотност сред учениците.

Проучването е направено през 2022 г. В него участват над 6 хил. български деветокласници от 200 училища в страната. Изследването се провежда на компютър.

България постига 426 точки при средно 498 точки за ОИСР.

Останалите държави, включили се в проучването за финансовата грамотност са 20. Най-добре се представя Белгия – (527 т.), Дания (521), Канада (519). България е сред последните 6 страни. Българските ученици са на една позиция пред Перу (421). Следват Коста Рика (418), Бразилия (416), Саудитска Арабия (412). На дъното е Малайзия (406).

Данните от изследването идват на фона на вчера обявените ниски резултати от изпита по математика след 10-и клас. Те показаха, че само една четвърт от десетокласниците се справят със задачи, свързани с демонстриране на финансова грамотност.

Резултатите за математическата грамотност от изследването PISA бяха представени през декември миналата година. То показа, че когнитивните компетентности на повече от половината ученици не са адекватни за решаване на ежедневни проблеми. 

Делът на българските ученици под критичния праг на постижения в трите изследвани области е тревожно голям – 54% по математика, 53% по четене и 48% по природни науки. Основната оценявана област на осмото издание на изследването е математическата грамотност сред 15-годишните по света, но тестът проверява също уменията им за четене и природни науки.

Създателят на PISA: Проблемът е, че учениците в България още се учат да повтарят едно към едно

България участва и в модула “Финансова грамотност” за втори път. А днес Министерството на образованието представи изводите от тях. Резултатът на българските ученици през 2018 г. беше 432 точки и постави България сред последните страни в класацията. Намаляването на сегашните резултати с 6 точки според Неда Кръстанова от Центъра за оценяване на предучилищното и училищното образование е статистически незначимо.

PISA 2022: Всеки пети ученик няма базова финансова грамотност

Къде е България в класацията?

Скалата за оценяване на PISA за финансовата грамотност включва 5 равнища. Второ равнище са постигнали една четвърт от учениците, първо равнище – 22%, а под първо са малко над 18%. Най-високото, пето равнище са достигнали 2.7% от учениците.

85% от учениците съобщават, че поне веднъж месечно разговарят с родителите си за пари за нещата, които искат да си купят, за решения да спестяват (75%), за онлайн пазаруване (79.3%).

По-малко ученици в България са обсъждали с родителите си новини, свързани с икономиката или финансите, или със семейния бюджет.

Нов шамар от PISA – рекордно слаби резултати показват българските ученици

Тези ученици, които обсъждат подобни теми с родителите си се представят по-добре с финансовата грамотност, в сравнение с младежите, които посочват, че никога не са обсъждали тези въпроси с родителите си. Първите ученици имат средно с 35 точки повече.

Данните показват още, че 75% от българските младежи (83% средно за страните от ОИСР) посочват, че могат самостоятелно да решават за какво да харчат парите си. Тези ученици са получили с около 49 точки по-високи резултати при оценяването на финансовата грамотност.

Резултатите за България от това изследване са доста притеснителни. Младежите трябва да бъдат финансово грамотни, защото в утрешния ден като се сблъскат с живота без родителите им да са постоянно до тях да ги наставляват, няма да се справят. Тези млади хора са бъдещето на България и им предстои да се разлизират на пазара на труда.

Проблемът е, че в училищата у нас не се изучават икономически предмети, освен ако паралелката не е специализирана. Затова е редно още в училище да се наблегне на елементарни финансови теми, които ще са от полза за живота на учениците.

PISA 2022: Всеки пети ученик няма базова финансова грамотност

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции