<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=230480" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Наглост: Арен...

Пловдивски университет спира зимните лекции и тока, за да пести пари

24 Юни 2024
0 1102

Пловдивски университет спира зимните лекции и тока, за да пести пари. Става дума за Университета по хранителни технологии (УХТ) в културната ни столица.

Просветното министерство планира да отпусне близо 1.5 млн. лв. за оздравяване на висшето учебно заведение, предаде “Сега”. Това предвижда проект на МС за програма за оптимизация на разходите и структурата на висшето училище от 2024 до 2026 г.

Проектът посочва, че държавната субсидия за издръжка на обучението на УХТ за последните три години е била 6.6 млн. лв. За 2021 г. – 7 млн. лв., за 2022 г. и 8.1 млн. лв. за 2023 г. Разходите за персонал за тези 3 г. обаче са далеч по-високи. Съответно 9.6 млн. лв., 10.1 млн. лв. и 10.5 млн. лв.

Индикативният недостиг в бюджета на УХТ за 2024 г. е 1.8 млн. лв. Близо 400 хил. лв. се очаква да дойдат в резултат на мерки за преструктуриране и намаляване на разходите и за увеличаване на приходите, като така очакваният недостиг в края на т.г. се изчислява на 1.48 млн. лв., които ще бъдат поети от държавата. ю

През 2025 г. се очаква висшето училище вече да не е на минус.

Програмата за оптимизация на УХТ включва няколко вида мерки, които ректорът трябва да изпълни до края на годината. Планирани са както оптимизация на числеността на персонала в УХТ, така и структурни промени. Оптимизиране броя на катедрите – общо 27 на брой – е точно такава.

Повечето от специалностите нямат достатъчно прием, за да бъдат финансово обосновани, се казва в проектопрограмата. Това налага оптимизиране на учебните планове, като всички лекции по общообразователните дисциплини да бъдат провеждани в потоци. Специалните дисциплини, които се преподават на различни специалности, също следва да бъдат обединени също в потоци.

Пловдивски университет спира зимните лекции и тока, за да пести пари
Снимка: Wikipedia

Работещите в университета трябва да се намалят с 11%. Броят на преподавателите на основен трудов договор с 8-часов работен ден следва ще се намали от 197 на 175 души, а административният и помощен персонал – от 147 на 130. Ще продължи и дигитализацията на дейностите в УХТ-Пловдив, като ще се внедри пълноценно системата “Дигитален университет”, вкл. електронна главна книга и електронна студентска книжка.

Софийският университет печели позиции в престижна класация на най-добрите висши училища

Намаляване на потреблението на електрическа енергия и топлоенергия, вкл. посредством промяна в графика на учебния процес с цел през част от месеците декември и януари да не се провежда обучение, намаляване на разходите за външни услуги и прекратяване дейността на Спортно-оздравителна база “Батак” са част от другите мерки за оптимизиране на разходите за издръжка.

Програмата предвижда УХТ да продължи привличане на кандидат-студенти сред завършващите, прилагане на нови форми на комуникация със завършващите ученици – открити лекции и практически демонстрации, представяни от академични преподаватели; увеличаване на броя на участниците в състезанието “Млади изследователи”; задълбочаване на контактите с партньори от бизнеса и включването им в кандидатстудентската кампания. Всичко това има за цел да увеличи приходите за висшето заведение.

Привличане на чуждестранни студенти в бакалавърски и магистърски програми на английски език, предоставяне на образователни услуги и проектна дейност, привличане на федерации, спортни клубове, НПО и др. в базата на университета също са част от планираните мерки. УХТ – Пловдив и ще отдава под наем на всички неизползвани активи със стопанско предназначение, собственост на университет и др. за повече приходи.

Коментарът на “Господарите”

Тъжно е, че държавен университет се налага да направи всички тези оптимизации, за да може да продължи да съществува… Ако правителството ни през годините отделяше достатъчно средства за образование, нямаше да се стигне до подобни крайни мерки. Висшите учебни заведения са мястото, където младите се подготвят за реалния живот. Там те трябва да бъдат стимулирани с повече ангажираност, а не обратното! За съжаление обаче точно това е и реалността, за която трябва да се “подготвят”:

Студенти живеят в студ и мизерия в общежитията на Пловдивския университет (видео)

Софийският университет има спешна нужда от ремонт (видео)

Абсурдно проведен конкурс за преподаватели в български университет

Пловдивски университет спира зимните лекции и тока, за да пести пари

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции