<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=214769" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Бербатов ала...

Почти половината българи не спортуват

24 Януари 2024
0 224

Почти половината българи не спортуват, показва традиционният годишен индекс за физическите навици на българите Multisport Index 2023 на агенция IPSOS България.

Представителното прочуване е направено в края на миналата година, като са интервюирани 1000 българи от цялата страна. Според резултатите 45% от хората на възраст между 15 и 69 години не извършват никаква физическа активност поне веднъж месечно.

Всеки трети възрастен човек в Европа не спортува достатъчно

Основната причина за застоялия им начин на живот е липсата на време и на интерес към спорта. Хората, които спортуват или са физически активни, го правят средно по 1,5 пъти седмично. Ходенето пеш и колоезденето стават все по-популярни, а фитнесът остава №1 при активно спортуващите.

Почти половината българи не спортуват

Тенденциите

При различните възрастови групи данните показват различни тенденции. Делът на неспортуващите е най-висок в групата на хората над 50 години. 43% на хората между 50 и 60 години не спортуват никога. В групата над 60 г. делът се вдига на 46%.

Все пак общият дял на физически активните хора, които поне веднъж месечно са ангажирани в по-продължителна форма на физическа активност, е нараснал. През 2019 г. е бил 29%, а 2023 г. се увеличава до 42 %.

Над половината деца от 7 до 9-годишна възраст у нас страдат от затлъстяване

Делът на хората, които ходят пеш също се е увеличил – от 39% на 61%. За това помагат и технологиите, които отмерват брой крачки и други параметри на активността, обясняват от екипа на проучването. Нарастнал е и делът на каращите колело, както и на ходещите по планини.

Фитнесът остава най-разпространеният спорт при активно спортуващите, следван плътно от гимнастиката. При танците най-голям е делът на хората, които играят хорá.

Мотивацията за по-активен живот обикновено възниква по медицински причини. Много важно е обаче да се поставят ясни междинни цели, към които спортуващият да се стреми, за да стане мотивацията трайна.

Експертите припомнят, че на седмица са нужни поне около 150 минути умерено физическо натоварване, които могат да се разпределят в няколко дни, като се редуват тренировки, разходки или друг вид движение.

Това даже отражение с по-малко стрес, по-добра мисловна дейност, по-здраво сърце и кости. Ползите са още повече, ако спортът е съчетан със здравословно хранене, но без да се отива в крайности.

Почти половината българи не спортуват

Прочети повече Прочети малко

Коментари

  • Deadpool

    24 Януари 2024

    Фитнесът не е спорт. Фитнесът е загрявката за същинският спорт, така че отново не знаетте какво пишете.

Реакции