<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=224409" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Служебният з...

Позволяват по-ранни ваксини за бебетата заради бума на коклюш (видео)

23 Април 2024
0 160

Дава се възможност бебетата да бъдат ваксинирани по-рано срещу коклюш, заради бума на заразата у нас, предава “Фокус”.

Министерството на здравеопазването е взело решение да позволи първата имунизация срещу коклюш да бъде прилагана още месец и половина след раждането. В имунизационния календар принципно е заложено след втория месец на бебето.

Причината за това е, че към момента най-много са регистрираните случаи на заболели във възраст до 1 година и усложненията при новородените са по-чести, посочват от правителствената информационна служба.

Премиерът Димитър Главчев е провел среща с министъра на здравеопазването д-р Галя Кондева, заместник-министъра на образованието и науката Емилия Лазарова и главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
По думите на министър Кондева ситуацията се следи непрекъснато. Увеличението на заболяемостта не е изненада за експертите, тъй като такива пикове се наблюдават обичайно през период между 3 и 5 години.

Това е потвърдил и доц. Кунчев, който посочва, че ръст на случаите се наблюдава още от средата на миналата година в различни държави в Европа и по света.

Позволяват по-ранни ваксини за бебетата заради бума на коклюш (видео)
Стоп кадър: БТА

Служебният здравен министър: Имаме регистрирани 205 случая на коклюш (видео)

В България регистрираните до момента случаи на коклюш са 314, спрямо 4 за същия период на 2023 г.

По време на срещата е обсъдена и организацията в детските градини и училищата, в които не трябва да бъдат допускани деца със симптоми на коклюш. Властите призовават родителите също да бъдат отговорни и при най-малките съмнения да спират децата си от посещение на учебни заведения и да търсят лекарска помощ.

От своя страна Емилия Лазарова коментира, че в Министерството на образованието и науката внимателно следят положението. Ежедневно се събира информация за броя карантинирани паралелки от Регионалните управления на образованието.
От МОН са готови да реагират при увеличение на заболеваемостта. При необходимост ще бъде въведено обучение от разстояние в електронна среда за отделни паралелки. Премиерът Главчев е уверен, че Държавните зрелостни изпити и Националното външно оценяване ще бъдат проведени нормално.

Министър-председателят заяви, че е доволен от предприетите мерки и смята, че институциите са подготвени. „Може да успокоим обществото, имаме готовност да се справим.“, завърши Главчев.

Заразата достига до все повече училища, а в лабораториите все повече хора искат да се тестват за заболяването. Към този момент няма бърз тест като този, който познаваме от времето на Covid-19. Най-разпространени са ПСР тестовете, които са качествени изследвания и установяват дали има инфекция в организма.

Рискови пациенти са най-вече деца и тези, които не са ваксинирани.

Според наредбите болните от коклюш не подлежат на задължителна карантина, а на самоизолация до оздравяване. Неваксинираните и неболедувалите контактни са под медицинско наблюдение за 14 дни.

Преди дни бяха регистрирани първи случаи на починали бебета заради коклюш. Става въпрос за два случая от Кюстендил. Децата все още не са били във възраст, в която е можело да им се приложи ваксина.

Сред най-разпознаваемите симптоми са кихане, леко повишаване на температурата и пристъпи на кашлица, които не могат да бъдат облекчени. Кашлицата винаги е остра и продължителна.

Болестта е коварна и особена опасна за новородените, а ваксинацията срещу коклюш е задължителна. Здравето на децата е от първостепенно значение затова нека не го оставяме в ръцете на съдбата.

Видео: БТА

Позволяват по-ранни ваксини за бебетата заради бума на коклюш (wideo)

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции