<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=176926" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Кремъл отхвъ...

Правозащитни групи оспорват руския закон, цензуриращ критиката срещу войната

25 Април 2023
0 97

Правозащитни групи оспорват руския закон, цензуриращ критиката срещу войната, пише в. Дневник. Те са подали жалби до Конституционния съд, за да поискат отмяна на закона, който забранява на хората да говорят и протестират срещу войната на Русия в Украйна.

Една от участващите групи е “OВД-Инфо”. Във вторник тя обяви, че целта е да се премахне член 20.3.3 от Кодекса за административните нарушения, който забранява “публични действия, насочени към дискредитиране на използването на въоръжените сили на Руската федерация за защита на интересите на Руската федерация”.

„Този член изобщо не трябва да съществува, тъй като забранява критикуването на държавата, което е неприемливо в едно демократично общество”, каза адвокатът Виолета Фицнер.

Смята се, че шансовете за отмяна на закона за цензурата – част от пакет, приет осем дни след началото на войната, са малки.

Правозащитни групи оспорват руския закон, цензуриращ критиката срещу войната
Снимка: iStock

Ако жалбите бъдат отхвърлени обаче, това ще е знак, че човешките права и конституцията вече нямат значение в Русия, отбеляза адвокат Фицнер.

И добави: „Искаме да насочим вниманието към проблема с преследването за антивоенни позиции и пацифистки убеждения в Русия. Да заявим, че такова преследване е абсолютно незаконно“.

Сред правозащитните групи е забранената организация “Мемориал” и групата за подкрепа на затворниците “Русия зад решетките”. Те искат Конституционният съд да постанови, че забраната за несъгласие срещу войната нарушава основните свободи на съвестта, изразяването и събранията.

Фицнер обясни, че от уикенда насам вече са подали 10 жалби и планират да подадат още 10.

Правозащитни групи оспорват руския закон, цензуриращ критиката срещу войната

По данни на “ОВД-Инфо” досега властите са започнали 6561 дела по член 20.3.3. Включително срещу хора, които организират самостоятелни антивоенни демонстрации, публикуват мненията си онлайн или носят антивоенни символи на дрехите си.

Осъдените по закона за цензурата получават глоби. При повторение на престъплението “дискредитиране на въоръжените сили” в рамките на година, те са заплашени от затвор до пет години. Разпространението на “фалшива информация” за армията се наказва с до 15 години.

Съдът се произнесе по делото на руския опозиционер Кара-Мурза

Опозиционният политик и журналист Владимир Кара-Мурза беше осъден на 25 години затвор за държавна измяна. Включително и разпространение на невярна информация за армията. Дадената му присъда надхвърля трикратно сроковете за същото престъпление, които руският съд е издавал от приемането на закона.

Правозащитни групи оспорват руския закон, цензуриращ критиката срещу войната

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции