<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=179059" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Поредна евро...

Предлагат въвеждането на нови данъци в ЕС

10 Май 2023
0 108

Предлагат въвеждането на нови данъци в ЕС. Евродепутатите призоваха в сряда за намирането на нови източници на приходи за ЕС. Включително данък върху финансовите транзакции и дигитален налог. Целта е да се подпомогне изплащането на съвместни заеми по време на пандемията от Covid  и посрещането на нови разходи, съобщи Reuters.

В доклад на Европейския парламент, приет в сряда, се казва, че новите източници на приходи могат също да включват част от корпоративните данъци, които събират отделните страни от ЕС, както и данък върху приходите, получени при обратното изкупуване на акции. Предлага се и налагането на „справедлив граничен данък”, внасян от фирмите, които в рамките на своята дейност в глобален мащаб не плащат достатъчно на работниците си в някои страни и те остават под прага на бедност, определен от Световната банка.

Предлага се още страните, в които има най-голяма разлика при заплащането на жените и мъжете, не рециклират достатъчно биоотпадъци или разхищават най-много храна, да внасят специална такса в бюджета на ЕС.

Предлагат въвеждането на нови данъци в ЕС
Снимка: iStock

Новите източници на приходи ще дойдат в допълнение към съществуващите.

Това са национални вноски, парични средства от мита върху стоки, влизащи в ЕС, малка част от националните данъци върху добавената стойност и данък върху нерециклирана пластмаса. Всичко това представлява около 1% от брутния вътрешен продукт на ЕС.

Брюксел засилва контрола върху 19 големи онлайн платформи, сред които Twitter и TikTok

Докладът на Европарламента има за цел да подтикне ЕК да предложи нов регламент за нови източници на приходи. Очаква се предложението на Европейската комисия да бъде огласено между юни и септември, отбелязва Reuters.

„Необходими са нови собствени ресурси, за да се избегне следващото поколение европейци да плащат цената за изплащането на главницата и лихвите по средствата, взети назаем по Next Generation EU”. Това се посочва в парламентарния доклад.

Планът за ЕС от следващо поколение беше безпрецедентна съвместна схема за заеми. Тя бе договорена през 2020 г. за набиране на повече от 800 милиарда евро, които биха финансирали икономическото възстановяване на ЕС след пандемията, зелената и цифрова трансформация.

ЕС ще започне да изплаща този дълг от 2028 г. и трябва да създаде нови потоци от приходи.

Предлагат въвеждането на нови данъци в ЕС
Снимка: iStock

Общността вече получава средства от Системата за търговия с емисии. Също от договорения глобален данък върху най-големите мултинационални фирми и данъка върху вносните стоки въз основа на нивото на CO2, емитиран при тяхното производство. Тези пари обаче ще осигурят приблизително 6,5 милиарда евро годишно. А ЕС ще се нуждае от около 15-20 милиарда годишно за 30 години.

„Следователно допълнителните ресурси са от съществено значение“. Това се казва в изявление на парламентарната либерална група Renew, чийто евродепутат Валери Хейер е съавтор на доклада.

Повече предизвикателства идват от руската инвазия в Украйна. Тя принуди ЕС рязко да увеличи разходите за отбрана и да намали вноса си на руски газ и петрол.

ЕС трябва да харчи и за амбициозни политики в областта на климата и цифровизацията. Да устои на конкуренцията от Китай и Съединените щати. Те харчат много, за да се позиционират като лидери във възобновяемата енергия и „зелената“ индустрия.

Предлагат въвеждането на нови данъци в ЕС

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции