<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=184711" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Руският "Авто...

Пригожин гледа към властта на Путин и го предупреждава за надигаща се революция

15 Юни 2023
0 554

Създателят на военната групировка “Вагнер” Евгений Пригожин прави заявки за властта на Путин, като го предупреждава за надигаща се революция. Част от коментара на др. Деян Кюранов за “Портал Култура”.

Сигнал за това беше даден в интервю на Пригожин от 24 май т.г., което се явява безпрецедентно за Русия. Няма в руската история случай, когато претендент за престола на главен началник на страната предварително и публично да обяви такава претенция.

Ако тази заявка на Пригожин премине в действия, той би станал създател на нов тип руски бунт: бандитски бунт против бандитски режим. Целта е ясна: нова бандитска диктатура. Неясно е само чия банда ще излезе по-силна.

Манипулативност

Манипулативността е основна структурообразуваща в словесната атака на Пригожин против Путин. Той изрежда вините на режима, но се спира тъкмо преди да каже кой е виновен за тези вини. А разчита на слушателя да довърши изречението. И че едно продължение от типа: „Путин, ти се доказа като некадърен, аз се доказах като кадърен – стани да седна аз!” – е мислимо, но само ако е изречено от висотата на водещия танк в бригада, обкръжила Кремъл. Затова на този етап казва (следващото не е цитат, а същината на думите му):

От 1992 г. страната се управлява лошо. От 2012 г. – много лошо, а от началото на войната и страната, и войната се управляват престъпно лошо. В Бахмут аз доказах, че мога да управлявам войната добре – а тук казвам как трябва да се оправи и страната. Наред с това казвам, че съм послушен Путинов слуга”.

Пригожин стилизира интервюто си като послание на боец от първата линия, който не лъже, защото знае, че всяка дума може да бъде последната в живота му. Затова – само истината, истината, както я знаят и споделят „синовете на народа”, превърнати от войната в окопни плъхове.

 Най-важните политически оценки на Пригожин вече бяха широко тиражирани. Но тези, които косвено разкриват самия Пригожин и ориентират какво може да се очаква от него останаха в периферията. А именно:

• Русия е виновна за изострянето на отношенията си с Украйна още от разпадането на СССР 

(Думите в болд са обобщения на автора)

• Русия е виновна за войната против Украйна (не за някаква си измислена спецоперация) и тази война е агресивна, не превантивна.

• Русия е виновна пред народа си, че в резултат от агресията, вместо мирен съсед, си сътвори тежко въоръжен враг с военен опит, решителност и световна подкрепа.

• Русия е виновна пред народа си, че за 8 години след Крим:

◦ не направи Донбас привлекателно място, а го разграби чрез своите “куратори”-мафиоти:

◦ Русия подготви войната, но не се подготви за войната – затова не осъществи плановете си и понесе тежки загуби.

• Руското военно министерство е некадърно и издига некадърници.

• Руският елит оставя границата на произвола на украинските диверсанти, защото елитът не се интересува от съдбата на народа.

• Руският елит не дава отрочетата си за войната, но безогледно жертва децата на народа.

Пригожин гледа към властта на Путин и го предупреждава за надигаща се революция

Пригожин е предложил да разкрие руски позиции на Киев

Заплаха от революция

Но Пригожин отправя и една неизказана пряко заплаха, каквато Навални не е в положение да отправи: че както е тръгнал, Путин го очаква народен бунт. Заплахата е от позицията на „народната правда” съчетана с „народната сила”: идеята е, че говори онеправданият, но въоръжен народ от окопите.

“Това раздвоение [елит-народ] може да завърши като през 1917 година – с революция – като първо ще се вдигнат войниците, а след това ще се вдигнат и близките им.”

Той разяснява, че на елита трябва да му бъде отмъстено, но не от завист и омраза – а защото е нарушено свещеното за руския народ чувство за справедливост:

Пригожин същевременно играе и държавник и знае как да се оправят нещата:

“Йосиф Висарионович [Сталин] щеше да си направи изводите, да разстреля 200 души [некадърни военни], може би и да обеси някого за собствено удоволствие, за естетическа наслада, така да се каже… обаче при нас засега не са направени никакви изводи. (09:04.)

А кой пречи? Путиновата “дълбока държава”!

[На въпрос чия е ръката, която насочва руската пропаганда против “Вагнер”:] “Има две ръце, като при професионалния онанист: лявата ръка – това е министерството на отбраната, дясната – администрацията на президента. Защото това са съставните части на дълбоката държава.

Целта на Пригожин е да вкара в публичния дискурс най-забранената в една диктатура дума: революция. Но го прави с минимален натиск, едва ли не нежно, в две стъпчици. Първоначално предупреждава – така, изобщо, – че отговорите му щели да бъдат „леко обтекаеми”. „Ако кажем всичко право в òчи”, това ще бъде „настройване към революция – а това не ни трябва. Ние трябва меко да променяме нашето бюрократично тресавище.

Послевдалите действия

Пригожин посети ключови провинциални “столици” – Екатеринбург, Владивосток и Новосибирск – и преразказва интервюто си, което за руснаците звучи като цялостна политическа програма за вземане на властта от Путин. Не чрез революция – а чрез шантаж с възможна революция.

– Путин първоначално пусна двама видни чеченци, които изразиха публично възмущение, че Пригожин не бил “уважителен” към… чеченската военна част “Ахмат”! В отговор Пригожин им предложи да се срещнат лично и да се разберат “като мъже”, т.е. като бандити; подсигури си и “секундант” – командирът на “Вагнер”.

– А преди 3 дни Путин отвърна на удара чрез заповедта на Шойгу. “Вагнер”, наред с други наемнически групи, да се били “регистрирали” към Министерството на отбраната. Пригожин отговори, че неговата армия е частна инициатива, която не подлежи на никакви държавни регистрации!

Това пряко неподчинение някои руски коментатори-сензационалисти нарекоха “военен метеж”. Не е. Засега. Но делата, последвали думите, сочат едно: за Пригожин няма връщане назад.

Пригожин гледа към властта на Путин и го предупреждава за надигаща се революция

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции