<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=201355" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: ВСС сериозно ...

“Пуснаха” промените в Конституцията към пленарната зала

04 Октомври 2023
0 103

“Пуснаха” промените в Конституцията към пленарната зала. Това се случи след близо 6-часов дебат в Комисията по конституционни въпроси, в който по предложенията валяха предимно критики, при това от всички страни, пише Сега.

Проектът за промени в Конституцията е на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС.

Промените в основния закон се разглеждат на три четения. За да бъдат приети, те трябва да бъдат подкрепени от поне три четвърти от всички народни представители, т.е. 180. Ако това не се случи, но проектът събере поне 160 гласа, той се поставя за ново разглеждане не по-рано от два и не по-късно от пет месеца. При новото разглеждане предложението се приема, ако за него са гласували не по-малко от 160 народни представители.

Очаква се първото четене на промените да се случи в петък.

&#8220;Пуснаха&#8221; промените в Конституцията към пленарната зала
Снимка: Асен Тонев/БТА

Между първо и второ четене ще се направи сериозен опит всички разумни предложения да бъдат отразени“, обеща министърът на правосъдието Атанас Славов.

Дискусията в комисията беше открита с позицията на президента Румен Радев. От негово име съветничката му проф. Емилия Друмева засипа проекта с критики. Основно те са към идеята да бъде променена фигурата на служебното правителство, както и отнемането на последната му дума при назначаването на главния прокурор и председателите на двете върховни съдилища.

Проектът предвижда, че когато парламентът не може да излъчи правителство, президентът пак ще назначава служебно. Но за премиер ще трябва да посочи някой измежду председателите на Народното събрание, Конституционния съд или управителя на БНБ. “Когато в 7-дневен срок президентът не назначи Министерския съвет, предложен от определения служебен министър-председател, служебното правителство се избира от Народното събрание. Президентът насрочва избори за ново Народно събрание в срок до два месеца след назначаване на служебното правителство. В този случай Народното събрание не заседава в едномесечен срок преди произвеждане на изборите”, пише в проекта.

&#8220;Пуснаха&#8221; промените в Конституцията към пленарната зала
Снимка: Цветомир Петров/БТА

Съветникът на президента коментира и отнемането на ролята му при назначаването на тримата големи в съдебната власт. Според нея това “значително понижава правното положение на тези върхови позиции в съдебната власт и на тежестта на цялата съдебна власт. Техният статус се приравнява на едни административни ръководители”, подчерта тя. И обясни, че участието на президента е гаранция срещу капсулиране на системата.

Според Друмева идеята правомощията на главния прокурор да бъдат ограничени до върховната прокуратура е уместна.

За някои от идеите в проекта бившият конституционен съдия Румен Ненков коментира, че са “уникални по своята противоконституционност и в пълно несъответствие с универсалните международни стандарти за независимо правосъдие”.

&#8220;Пуснаха&#8221; промените в Конституцията към пленарната зала
Снимка: Асен Тонев/БТА

Преподавателят по административно право и процес проф. Райна Николова пък посочи, че възможността за избиране на хора с двойно гражданство за депутати според нея минира държавността, тъй като ще им отвори пътя и за поста на президент и членове на Министерски съвет.

ВСС сериозно разкритикува проекта за промени в Конституцията

По-рано Висшият съдебен съвет разби на пух и прах предложените промени в Конституцията.

Единственото предложение, което ВСС подкрепя, е предвиденото мнозинство на съдии, избрани от съдии, в Съдийската колегия. Всички останали идеи са подложени на сериозна критика.

Съветът вижда в много от предложенията намеса в независимостта на съдебната власт. Включително и с разпоредбите, които се отнасят до разпоредбите за механизма за разследване на главния прокурор.

Изненада ме монолитността на становището на ВСС, само един глас “против” отделни части. Но това не е изненадващо предвид цялата история на взети решения на този състав на съвета“, коментира след заседанието на съвета министърът на правосъдието Атанас Славов, препращайки към всички спорни решения и безпринципни позиции на кадровия орган.

Славов смята, че ще защити проекта за промени в Конституцията пред Венецианската комисия. По думите му след разделянето на съвета на съдийски и прокурорски ще се гарантира независимост и самоуправление на съдиите с мнозинство съдии, избрани от съдии. Както и отчетност и отговорност на прокуратурата.

Заявените от парламента амбиции са промените в Конституцията да бъдат приети до края на годината.

Видео: NOVA

“Пуснаха” промените в Конституцията към пленарната зала

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции