<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=174519" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Русия е стран...

Путин причинява смут в търговията, като спира износа на руско зърно

10 Април 2023
0 382

Путин причинява смут в търговията, като спира износа на руско зърно.

Българските производители и търговци на зърно протестират срещу задържането на украинско зърно в България. През това време обаче се задава нов търговски сезон. Ситуацията, която предстои в черноморския зърнен пул, изглежда, ще донесе още несигурност и нестабилност.

Трети ден продължават протестите на зърнопроизводителите

Това се дължи на факта, че Владимир Путин прогони големите западни търговци от зърнения износ. В момента той се пазари за продължаване на сделката за зърнените морски коридори за украинско зърно. В същото време, в Русия залежалото зърно е толкова много и цените са толкова ниски, че фермерите казват, че са пред фалит. Руски медии твърдят, че вече се подготвя инструкция за временно спиране износа на руско зърно. Целта е да се повиши цената му.

“Дневник” проследи събития от последните месеци и прогнозите за добиви през новия сезон. Ето картината, която описват те.

По-малко зърно в Украйна

Зърнената реколта в Украйна за 2023 г. се очаква да падне до 44.3 млн. тона. Спрямо 53.1 млн. през 2022 г. и очакван според САЩ износ на 13.5 млн. т. Това е по данни на министерство на земеделието в Киев. Все пак е доста по-оптимистично от оценката на Националната академия за селскостопански науки – спад на зърнената реколта с 37% до 34 млн. т през 2023 г. Причината е, че заради руската инвазия са засети 1.4 милиона хектара по-малко площи и по-ниските добиви. Колко от произведеното ще бъде изнесено в сезона 2023-2024 г. още не е ясно.

Путин причинява смут в търговията, като спира износа на руско зърно
Снимка: iStock

Но Русия остава несравнимо по-големият играч на пазара. И през последната половин година там беше организирано изтласкването на водещите западни търговци от инфраструктурата за съхраняване, превоз и износ на руско зърно.

“Национализацията” на руския зърнен износ

Според анализаторите повече от 70% от доставките на руско зърно за износ се падат на десет търговеца на зърно.

Търговска къща “Риф” е номер едно с 18% дял в износа на зърно за настоящия сезон. Преди войната Пьотр Ходикин контролираше 83.75% в нея чрез фирма GTCS Trading в ОАЕ. Веднага след началото на военните действия собственикът се регистрира в Русия. Според сп.”Форбс” това е вече една от стоте най-големи частни компании в страната. “Уолстрийт джърнъл” я свърза с износа на украинско зърно.

През последните седмици три от водещите търговци на зърно в света обявиха, че напускат Русия или прекратяват дейността си там.

Viterra (8% от износа) “реши да не продължава своите програми за износ след 1 юли. Защото след продължително наблюдение на ситуацията през изминалата година заключи, че нейните дейности в Русия вече не отговарят на дългосрочната посока на компанията”.

Louis Dreyfus спира износа на руско зърно от 1 юли и търси възможност да предаде бизнеса си на нови собственици.

Cargill (4% дял в износа на руско зърно) обяви, че руската ѝ фирма прекратява износа за следващата земеделска година.

Archer Daniels Midland Company (ADM) обмисля също да си тръгне от Русия, съобщи “Блумбърг”.

Това означава, че в руски ръце остава най-големият износ на пшеница в света. Както и контролът на експорта на един гигантски производител на царевица, ечемик и слънчогледово семе. Руското зърно и други култури ще продължат да излизат на световните пазари, защото Владимир Путин се нуждае от всякакви източници на средства за финансиране на войната си в Украйна и стабилността на режима си. Както и за да използва зърнения лост за поддържане на приятелски или поне неутрален статут на зависими от руското зърно страни. Сред тях са Турция, Египет, Бангладеш и други в т.нар. Глобален юг.

Печелят търговците, губят производителите в Русия

“Вътре в страната местните търговци ще изместят чуждите. А извън нея – западните търговци ще продължат да превозват руско зърно”, казва Блас.

Той определя като губещи руските производители, тъй като те ще трябва да продават в среда на практически монопол на зърнени олигарси. Те са лоялни на Кремъл и печелят още по-добре от войната му.

Путин причинява смут в търговията, като спира износа на руско зърно
Снимка: iStock

“Ще регистрират офиси в Близкия изток и Азия, готови да свържат новите собственици със старите. Ще се изненадам, ако някой не регистрира компания с името “Экспортхлеб” – 100-годишната съветска организация за търговия със зърно – в Дубай или Хонконг.

Както и в търговията с петрол, руското зърно ще се премести в сенките

Без западни търговци, които купуват и продават реколта в сърцето на Русия, Вашингтон и Брюксел ще загубят ключов източник на разузнавателна информация. Ако не друго, Кремъл ще има по-силна дума за това къде и на каква цена отива зърното му. Това е едно мощно икономическо оръжие.

Според прогнозата на Министерството на земеделието на САЩ Русия ще продаде около 43.5 милиона тона зърно през сезон 2022-2023 г. Това ще бъде рекорд за най-близките ѝ конкуренти. Европейският съюз ще продаде само 37 млн. тона зърно, САЩ – 21.1 млн. тона, а Украйна – 13.5 млн. тона.

Кампанията срещу “неприятелските” търговци

През декември по държавния телевизионен канал “Россия 1” бе излъчен документалният филм “Зърно”. В него се разказваше, че ръководителите на трите “зърнени” региона на Русия – Краснодарския край, Ставрополския край и Ростовска област – са изпратили писмо до президента. Чрез него те предлагали да се ограничат до ниво от 20% дяловете на чуждестранни компании дружества, изнасящи руски зърно. А собствениците, регистрирани в чужбина, да се пререгистрират в Русия. В него имало обвинение, че го изнасяли през “сенчести звена на веригата”, и твърдения, че подобни механизми водят до по-ниски експортни цени, финансови загуби за производителите и бюджета.

“Блумбърг” твърди, че и САЩ настоявали компаниите да прекратят всякаква дейност с Москва. “Държавно финансираните (руски) търговци вече са завладели голяма част от пазара, когато президентът Владимир Путин превърна продоволствения суверенитет в политически приоритет. И износът на зърно стана символ на неговата геополитическа мощ”, написа още агенцията.

Редица проблеми за руския зърнен сектор

Московският “Комерсант” цитира анализ на руския пазар. Според него рекордите за зърнени реколти от последните години най-вероятно няма да се повторят. Защото силозите са препълнени със зърно, а индустрията е под все по-голям натиск от санкции. Става дума за залежали много големите запаси от зърно от минали рекордни реколти. 26 млн. тона в силозите, включително 17 млн. тона пшеница, на стойност 260 милиарда рубли. Това е около половината от годишния износ на Русия.

В същото време износните мита са високи и правителството не може да ги намали. Това ще доведе до повишаване на цените на вътрешния пазар. Закупки от земеделското министерство за държавния фонд тази година няма да има. Фондът вече е пълен и просто няма къде да се съхранява допълнително зърно.

Единствената надежда за земеделците остава износът

Авторите на анализа препоръчват износът да се увеличи. “В настоящата ситуация очакваме огромни пренесени запаси (20 – 30 млн. т зърно), което ще има депресивен ефект върху пазара и тази депресия вече не е оценка, а реалност”. Това каза Александър Корбут, вицепрезидент на Руския зърнен съюз.

Путин причинява смут в търговията, като спира износа на руско зърно
Снимка: iStock

В допълнение към свръхпредлагането и регулирането, износът е пряко задушаван от нарастващите трудности при превоза на товари, застраховките и разплащането. А при производството има проблеми с доставката на най-производителната селскостопанска техника и резервни части за нея, недостиг на висококачествени (предимно вносни) семена и препарати за растителна защита.

Друг негативен фактор е недостигът на кадри, с който са се сблъскали 46% от фирмите в бранша. Компаниите писаха до правителството в края на септември, че мобилизацията ще има критично въздействие върху производителността на селскостопанския сектор.

Миналата седмица външният министър Сергей Лавров заплаши, че Москва ще се справя, като заобикаля схеми от типа на зърнените коридори за Русия и Украйна, договорени с посредничеството на Турция и ООН, изтичаща през май. Киев, според него, може да си изнася продукцията не през Черно море, а по суша, жп линии и през пристанищата. Този вариант обаче оскъпява допълнително украинското зърно, намалява шансовете му да го купуват и намалява приходите в бюджета на Украйна.

Русия, Турция, Украйна и ООН се договориха за износа на зърно

Освен това Русия многократно е заявявала, че всяко по-нататъшно удължаване на сделката за зърно ще изисква редица нейни изисквания да бъдат изпълнени от Запада.

Путин има проблем и с руските производители – зърното е евтино на вътрешния пазар

Според индексите на цените на “Совекон” на 29 март пшеницата от 4 клас е струвала 10 425 рубли/т. Това е с 38.4% по-ниско от същото време през 2022 г. Пшеницата от 3 клас – 11 550 рубли/т, което е по-евтино с 32.4%.

Путин причинява смут в търговията, като спира износа на руско зърно
Снимка: iStock

Цените на вътрешния пазар падат на фона на ниското търсене от страна на износителите поради ниските цени на световния пазар. Към 22 март 2023 г. руската пшеница е била средно $279/т, което е най-ниският индикатор от август 2021 г. насам.

Президентът на Руския зърнен съюз Аркадий Злочевски смята, че намаляването на митата може да подкрепи пазара или поне да предотврати по-нататъшен спад в цената на пшеницата. По думите му в момента производителите вече не могат да свалят цените, а износителите трудно успяват да поддържат рентабилността си.

И с играта с митата има проблем, тъй като обезценяването на рублата ще върне ценовата ситуация до тази, която беше преди година. Това казва Владимир Петриченко, генерален директор на “Прозерно”. Като се има предвид нестабилността на пазарите, всички параметри вече могат да загубят своята релевантност до края на сезона, казва Едуард Зернин от управителния съвет на Съюза на износителите на зърно.

Путин причинява смут в търговията, като спира износа на руско зърно

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции