<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=193451" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Байдън подго...

САЩ, Великобритания и Канада наложиха санкции на “най-корумпирания банкер” в света

11 Август 2023
0 360

САЩ, Великобритания и Канада наложиха санкции на “най-корумпирания банкер” в света. Това стана ясно в четвъртък когато Риад Саламех, доскорошният управител на централната банка на Ливан (BdL), бе обвинен в корупционни действия за обогатяване. Лично и на неговите сътрудници. Саламех отхвърли всички твърдения, пише Дневник.

Започна разследване за корупция срещу магистрат от Варна

Министерството на финансите на САЩ заяви, че “корумпираните и незаконни действия на Саламех са допринесли за разпадането на върховенството на закона в Ливан”. Вашингтон санкционира още четирима близки до него. Включително роднини, близки сътрудници и основния му помощник. Раджа Саламех, бившата му асистентка и претендентка за титлата Мис Ливан 2003 – Мариан Хоайек, бившата му любовница – украинката Анна Косакова, от която той има дъщеря. И синът му Нади Саламех.

Замразени са активите на изброените. Като САЩ забраняват всякакви транзакции между тях и американски граждани или компании.

“Саламех злоупотреби с властовата си позиция. Вероятно в нарушение на ливанския закон, за да обогати себе си и своите сътрудници. Прехвърли стотици милиони долари през фиктивни компании с прикрита чрез сложни схеми собственост, за да инвестира в европейски недвижими имоти”, каза Министерството на финансите на САЩ.

Ето три примера, посочени от Вашингтон:

  • С помощта на брат си Раджа Саламех е използвал Forry Associates. Фиктивна компания, собственост на Раджа, на Британските Вирджински острови, за да отклони приблизително 330 милиона долара от транзакции, включващи BdL. Като част от тази схема, Саламех одобрил договор, който позволява на компанията на брат му да взема комисионна за покупки на дребно от BdL на финансови инструменти от ливански банки. Въпреки че компанията на Раджа не обявява кой получава полза от действията ѝ. А в договора се избягва посочването на Forry Associates или нейния собственик. След това Саламех и Раджа прехвърлили тези средства в банкови сметки на свои имена. Или на имена на други фиктивни компании. Мариан Хоайек – основният асистент на Саламех в BdL, се присъединила към това начинание, като прехвърлила стотици милиони долари. Много повече от нейната официална заплата в BdL – от собствената си банкова сметка към тези на Саламех и Раджа.
  • Пренасочените средства често се прехвърлят към редица компании за управление на имоти във Франция, Германия, Люксембург и Белгия. Те са регистрирани на името или на Нади Саламех. Или на бившата партньорка на централния банкер Анна Косакова. Нади е публично регистриран служител на компании в Люксембург. Те използвали дъщерни дружества в Германия и Белгия за закупуване на търговски недвижими имоти от висок клас на стойност десетки милиони долари. Във Франция Ана притежава компании, които са получавали средства от Forry Associates и е използвала тези средства за закупуване на луксозни имоти. Включително апартаменти за Ана и Саламех в един от най-престижните квартали на Париж. Както и офис сграда на Шанз-Елизе, където BdL наела площ за свой център за “непрекъснатост на операциите”.

Опитвал се е да крие самоличността си

  • Саламех също така използвал фиктивни компании в Панама и тръст в Люксембург, за да скрие самоличността си. Докато купува акции в компания, в която синът му Нади е работил като инвестиционен съветник. Само за да продаде тези акции на ливанска банка, регулирана от BdL . Тази продажба представлява както конфликт на интереси. Така и вероятно нарушение на ливански закон, забраняващ на служителите на BdL да печелят от други частни предприятия.

“Като управител на Banque du Liban (BdL), Риад Саламех използва поста си, за да участва в различни незаконни схеми за самообогатяване с помощта на близки членове на семейството и сътрудници. Пренебрегвайки ливанския закон и ползвайки привилегии, които не се предоставят дори на обикновените граждани докато страната затъваше все по-дълбоко във финансов хаос. Правейки това, Саламе и неговите съзаговорници поставиха личните си финансови интереси и амбиции над тези на ливанския народ”, допълва съобщението.

САЩ, Великобритания и Канада наложиха санкции на &#8220;най-корумпирания банкер&#8221; в света
снимка: iStock

Наричан “най-корумпирания централен банкер в света”

Великобритания и Канада също санкционираха в четвъртък Саламех, който беше начело на централната банка от 1993 г. до 31 юли 2023 г. Това го прави най-дълго управлявалият гуверньор на централна банка в света и в модерната история. Наричан е от медиите “най-корумпираният централен банкер в света”. За него има издадена международна заповед за арест от Интерпол по искане на Франция и Германия. До няколко месеца се очаква срещу него да започне в Париж съдебен процес за корупция, пране на пари и особено тежки финансови престъпления.

Някога смятан за финансов магьосник, той напусна поста си миналия месец с напълно съсипана репутация на фона на колапса на ливанския банков сектор. Както и обвиненията в корупция у дома и в чужбина.

Ливански издания писаха през февруари, че Саламех е защитаван от цялата политическа класа на страната. Включително от бившия премиер Саад Харири, служебния премиер Наджиб Микати и председателя на парламента Наби Бери.

Сривът в Ливан последва десетилетия на корупция и разточителни държавни разходи от фракциите, които контролират правителството. Много ливанци държат Саламех и тези фракции отговорни за колапса, който потопи стойността на валутата с 98%.

Той многократно е отричал обвиненията във финансови престъпления и е казвал, че е превърнат в изкупителна жертва за икономическата криза.

Той, брат му Раджа и Ховайек бяха обвинени в Ливан в пране на пари, присвояване и незаконно обогатяване, включително чрез неплащане на данъци, през февруари. През март 2022 г. Франция, Германия и Люксембург блокираха активи за 120 млн. евро при разследването на неговото богатство.

САЩ, Великобритания и Канада наложиха санкции на “най-корумпирания банкер” в света

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции