<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=210079" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Промените в к...

Създават временна комисия за сделката между “Булгаргаз” ЕАД и турската “Боташ”

06 Декември 2023
0 131

Депутатите гласуваха в Народното събрание създаването на временна комисия по повод споразумението между  “Булгаргаз” ЕАД и турската енергийна компания “Боташ”.

В предложения проект на решение се посочва, че временната комисия се създава за срок от един месец. В него следва тя да изясни и анализира условията по споразумението и ефекта му върху енергийната система на България. Както и сключените договори за доставка на газ в България през последната една година. Предвижда се тя да се състои от 12 членове, по двама народни представители от всяка парламентарна група. За председател беше избран Жечо Станков от групата на ГЕРБ-СДС.

Споразумението е подписано на 3-ти януари 2023 г. по време на действащото служебно правителство.

В мотивите към проекта на решение се посочва, че още към момента на подписването на споразумението в медиите се е появила информация, която, според вносителите на проекта, е поставила под съмнение ползите от споразумението и е дала основание да се мисли за дългосрочни финансови щети за българската държава и за възможни щети на българския газов пазар.

Създават временна комисия за сделката между &#8220;Булгаргаз&#8221; ЕАД и турската &#8220;Боташ&#8221;
Снимка: Минко Чернев/БТА

300 милиона лева на година и недобри условия за България в споразумението между “Булгаргаз” и “Боташ”

След подписването на споразумението последва поредица от конкретни и детайлни въпроси и притеснения

Притесненията на народните представители, главно от опозицията, са свързани с правомощията на служебното правителство относно подписването на сделката. Също така нейният срок и условията по договора, който изглежда доста неблагоприятен за България.

Комисията ще разисква дали договорът с “Боташ” противоречи на обявеното от служебния кабинет. Споразумението в действителност не дава достъп до нито един терминал в Турция, защото “Булгаргаз” не резервира капацитет на съответния терминал. “Булгаргаз” също не получава правото да пренася по турската газопреносна мрежа. Не получава и правото да продава количества на турския пазар. Договорът определя единствено точка на доставка и изходна точка на газопреносната мрежа на Турция.

Също ще се дискутира дали е вярно, че ние прехвърляме газа на турската страна, след което “Боташ” ни дава същите количества на изход Малкочлар-Странджа. Ще плаща ли “Булгаргаз” в продължение на 13 години твърд капацитет на изхода на турската система, независимо дали го ползва или не ползва това количество, пише в мотивите към проекторешението.

В тях се поставя и въпросът ще плаща ли България всеки месец около 5 млн. долара до края на тази година. А от следващата година по 486 000 долара на ден и близо 15 млн. долара на месец за капацитет, който може и да не ползваме, питат още вносителите от “БСП за България”. Това прави прави около 178 млн. долара за година.

Създават временна комисия за сделката между “Булгаргаз” ЕАД и турската “Боташ”

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции