<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=225538" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Проучванията...

СЕМ превърна Кошлуков в несменяем директор на БНТ

07 Май 2024
0 317

СЕМ превърна Кошлуков в несменяем директор на БНТ, посочват от “Дневник”.

През последните години някои директори на БНТ многократно искаха мандатът им да бъде удължен от 3 на 5 години. Въпреки че Народното събрание не го позволи, мнозинството в Съвета за електронни медии (СЕМ) даде своето съгласие.

Сгрешена процедурана на СЕМ за избор на директор блокира избора, така че Емил Кошлуков властва почти пет години. Без програма, без идея какво трябва да промени за това време, без ясното съзнание за отговорност, ако бъдат неспазвани определени правила.

Отчетите на Емил Кошлуков не са приемани от СЕМ. Ако той беше редовно избран директор, това щеше да бъде основание СЕМ да поиска оставката му след време, защото не изпълнява обещаната при кандидатстването програма.

Би трябвало и медиите да се развиват бързо и да са в крак с новите технологии, а програмата на директора да е съобразена с това. В момента обаче БНТ прилича на музейна отливка.

Кошлуков не предлага и развитие по няколко основни за обществената медия линии: няма детски предавания. Няма развитие на културни предавания.

СЕМ превърна Кошлуков в несменяем директор на БНТ
Източник: БНТ / youtube

Подобно на стратегията на телевизия “Алфа” за културни предавания са разроени многобройни религиозни псевдотелевизионни филми. Освен липсващата силна разследваща журналистика, която някога Кошлуков обяви, БНТ не предлага и смислени продукти.

Дори интернет страницата не е развита страница, при положение, че телевизията има 4 програми в интернет. В мандата си Кошлуков не направи нищо за развитието на интернет страницата на БНТ. Вместо това през 2022 г. използва частна медия за спортно събитие. Не е ясно защо БНТ не използва средствата от реклама по време на спортни събития, за да развие собствената си платформа в интернет, а трябва да го прави частна фирма.

Не е разделено и рекламното съдържание от журналистическото. В спортните новини например върви поредица от репортажи за акционерно дружество, чиито членове ходят и си вземат чимове от стадиона за спомен. Само че това е обществена телевизия и частните акционерни дружества не могат да са обект на подобни материали.

Друг пример – в един от отчетите на Кошлуков (за януари-юни 2023 г.) откриваме, че рубриката “Родолюбие” била изнесена в интернет, защото имало бартерна реклама на фирма за камини. Има проблем обществената телевизия да си променя програмата заради реклама. В телевизията изкуството се прави по съвсем различен начин – със средствата на телевизионното изкуство, а не с тяхната имитация.

В БНТ има и проблем с излъчването на стари предавания без знак “архив” или “повторение”. Като например “Най-хубавите години на нашия живот” от 2014 г. Телевизията трябва да създава нови предавания, а архивът се излъчва вече няколко пъти в т.нар. носталгични предавания. Така БНТ се превръща в магазин за втора употреба на предавания.

Програмата на БНТ1 наподобява кабелен оператор от края на 90-те години на миналия век.

В момента СЕМ чака съдът да се произнесе по дело, заведено от един от кандидатите за директор на избор, проведен преди почти две години. Дори това дело да приключи, всеки от другите участници може да завежда следващо дело.

Това, което прави СЕМ, е да покрива грешката си при избора на директор, докато чака съдът да се произнесе. Никъде в Закона за радиото и телевизията не е записано, че при провален избор на директор СЕМ подписва договор със стария директор. Това дава многобройни възможности за злоупотреби и опорочава целия процес.

Затова новите народни представители трябва да променят закона. Трябва да се изясни какво се случва, когато има намесени съдебни дела.
А през това време СЕМ трябва да назначи друг директор на БНТ по нови правила. Независимо какъв ще бъде изходът от делото. Народните представители се караха за какви ли не глупости, но не предприеха нищо за толкова сериозен пропуск в Закона за радиото и телевизията. Какво става, ако някой в СЕМ обърка процедурата за избор?

БНТ и БНР не са обикновени фирми. Това са медии с обществена мисия и смисълът на тригодишния мандат на директори и управителен съвет, неправилно предвождан от същия директор, е, че журналистите имат осигурени механизми да бъдат предпазени, ако говорят пред обществото за проблемите в обществената медия.

В момента СЕМ гарантира на директора на БНТ безвремие и партийно запечатана гаранция.

Но за да не говорят публично за грешката си при избора на директор, председателят на СЕМ Соня Момчилова регулярно обяснява, че автоцензурата е проблемът.
А ако някой журналист в БНТ случайно се обърка и реши да протестира срещу нещо в телевизията, той няма надежда, че СЕМ ще си свърши работата като регулатор.

Но най-тежката последица от този провален избор не е за телевизията, а за обществото. На него му се показва, че случващото се няма връзка с него, а справедливостта е някъде там.

Припомняме, че в началото на октомври 2023 г стана ясно, че всички шефове на БНТ вече са с изтекъл мандат. Въпреки това те продължават да ръководят обществената медия.
Наред с този на генералния директор Емил Кошлуков, в края на септември е изтекъл и 3-годишният мандат на настоящия управителен съвет на медията.

Пеевски искал Кошлуков за директор на БНТ (видео)

СЕМ ще повтори избора за генерален директор на БНТ

В момента в управата на телевизията са дългогодишният спортен журналист Василена Матакиева, телевизионният сценарист и редактор Антон Андонов и адвокатът Христо Томов. Парадоксът е, че Законът за радио и телевизия има противоречиви норми. Те поставят СЕМ в своеобразен законов пъзел за изход от ситуацията.

СЕМ превърна Кошлуков в несменяем директор на БНТ

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции