<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=238272" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Германия във...

Швеция вече не иска да е „рай за имигрантите“

15 Септември 2024
0 101

Швеция вече не иска да е „рай за имигрантите“. Страната дава до 30 000 евро, за да напуснат страната. Шведското правителство увеличава значително парите за доброволно връщане на мигранти в страните им по произход. От 2026 г. те ще получават премия до 30 000 евро, ако са готови доброволно да напуснат страната. Мярката беше обявена тази седмица от консервативното правителство на страната, което иска да намали броя на мигрантите, които влизат в страната, но и да увеличи броя на онези, които я напускат, пише Deutsche Welle.

Сериозно увеличение на сумите

От 2026 година всеки мигрант, който доброволно реши да напусне Швеция, ще получава по 350 000 шведски крони (около 30 000 евро) от държавата. Досега тези премии бяха значително по-ниски: до 10 хиляди крони (880 евро) и 5 000 крони (440 евро) за дете. Максималната сума, която семейство можеше да получи, беше 40 хиляди крони (около 3 500 евро).

Говорителят по миграционната политика на крайнодясната партия „Шведски демократи“, която настоява за по-твърди мерки срещу бежанците, аргументира мярката по следния начин:

Ние гледаме на тази мярка като на последно средство в интеграционната политика. Ако нищо друго не работи, а тези хора не могат да си намерят работа и не се интегрират, тогава трябва да им направим предложение да се върнат у дома“.

Швеция вече не иска да е „рай за имигрантите“
Снимка: iStock

По стъпките на Дания

Пред ARD шведската политоложка Андреа Шпехар от Университета в Гьотеборг казва по този повод: „Правителството и партията „Шведски демократи“ се опитват да създадат една изключително рестриктивна система за интеграция и миграция и така тръгват по пътя на Дания“.

В Дания също се изплащат високи премии на мигрантите за доброволно напускане на страната, но ефектът от това е минимален. Броят на завърналите се в родните си страни се е увеличил с  едва 100-200 души годишно, посочва германското издание. В тази връзка то цитира шведския икономист и автор на доклад за очаквания ефект от увеличаването на премията Йоаким Руист, според когото тези пари едва ли ще насърчат значително повече хора да напуснат страната. „Някакъв ефект ще има, но той няма да е достатъчно голям, за да го определим като значителен“, цитира думите му ARD.

В пика на бежанската криза през 2015 г. Швеция прие повече мигранти на глава от населението, отколкото която и да е друга държава в Европа. Сега посланието е следното: Швеция вече не е имиграционният рай, който беше преди. Бежанците вече не са добре дошли тук, коментира ARD.

Нидерландия също затяга миграционното законодателство

Нидерландия е избрала друг път, за да ограничи броя на търсещите убежище. Министърът по въпросите на миграцията Мариолейн Фабер обяви „извънредно положение“. Целта е да ограничи броя на кандидатите за убежище, които влизат в страната. По този повод DPA написа, че мярката цели да направи Нидерландия “възможно най-непривлекателна” за мигрантите.

Страната иска да въведе по-строг граничен контрол, да ограничи събирането на семейства, да ускори депортирането на търсещи убежище, които са извършили престъпления, както и да ограничи възможностите за обжалване на съдебни решения. Правителството възнамерява да поиска от Европейската комисия разрешение да се отклони от европейската политика в областта на убежището и миграцията.

Вижте колко емигранти са се върнали в България през 2022 година

Швеция вече не иска да е „рай за имигрантите“

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции