<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=227762" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Футболист ра...

Спектакълът на Рамщайн в Белград, който май никой не видя (Коментарът на редактора)

29 Май 2024
2 34435

През изминалия уикенд Белград беше разтърсен от два последователни концерта на немската метъл банда Рамщайн, част от тяхното EUROPE STADIUM турне. Въпреки грандиозния спектакъл и солидна подготовка обаче, феновете бяха статични и някак бездушни. А самият концерт протече пред екраните на техните телефони.

Продажбата на билетите започна 8 месеца преди датата на събитието и приключи за броени дни. Това накара групата да обяви втори концерт на другия ден. Така, в следващите месеци в интернет пространството закипя радостен трепет и бодра организация. Изглеждаше, че цяла България се подготвя за невероятно парти.

Два месеца преди събитието леглата в сръбската столица бяха изкупени на 90%. Очевидно никой не се беше трогнал от обвиненията в сексуално насилие към фронтмена Тил Линдеман от 2023 г., а групата му беше по-популярна от всякога.

В последствие, поради огромния наплив, се появиха и злоупотреби с нощувки в платформите на booking и Airbnb и много хора проплакаха от отказани резервации в последния момент.

Въпреки пречките обаче и заплахата от дъжд и кал, феновете не се отказаха и в уречения ден, още в ранни доби, опашки от коли запушиха Калотина. Над 120 000 туристи заляха сръбската столица, по данни на организатори и хотелиери, което се равнява на около 10% от населението на града.

Белград гърмеше претъпкан, а във въздуха кипеше трескаво очакване. Българска реч се чуваше навсякъде.

Орди с тениски на групата пълниха заведения, паркове и забележителности до часа, в който стълпотворението се пренесе към заветния парк Ušće, отреден за място на събитието.

Там, сред кал и локви, ни завари монументална сцена с четири 30-метрови озвучителни кули, генериращи земетръсен звук от 2 040 000 вата. Реализацията на грандиозния спектакъл отнема 7 месеца, като за пренасянето на сцената, декора, озвучителната система и всичко останала са нужни 77 камиона. Към внушителната конструкция са добавени и над 1000 литра гориво, необходими за десетките пиротехнически ефекти.

Спектакълът на Рамщайн в Белград, който май никой не видя (Коментарът на редактора)
Личен архив

Вижте колко кабела има зад сцената на концерт на “Рамщайн” (видео)

Всичко това кулминира в безкомпромисно шоу от светлини и звук. Всяко парче носеше свое уникално стилово оформление. Музикантите разказваха истории, сменяйки костюми и декор. В един от ключовите моменти Линдеман, яхнал огромна огнехвъргачка, запали колегата си Кристиан Лоренц в казан на сцената. След това Лоренц, изпълзявайки и изтърсвайки се, подхвана интрото на сюблимната “Du Hast”.

Спектакълът на Рамщайн в Белград, който май никой не видя (Коментарът на редактора)
Източник: Facebook / Rammstein

За съжаление обаче на този фон реалността на дигиталната ера ни удари като с мокър парцал.

С излизането си на сцената, вместо с викове и скачане, групата беше посрещната от море от снимащи телефони. Въпреки стълпотворението от хора, енергия липсваше.

Публиката някак си остана сляпа и глуха за какофонията от цветове, пламъци и звук. Вместо това пространството беше запълнено от статична черна маса, протегнала нагоре хиляди светещи екрани.

Това ни накара да се чудим какво се случва и кой всъщност присъства на този концерт?

Спектакълът на Рамщайн в Белград, който май никой не видя (Коментарът на редактора)
Личен архив

Не знаем дали причината са тоновете кал, блъсканицата или двете пианистки, които определено не бяха правилният избор за „подгряване“ на публиката преди концерта, но настроението на тълпата беше като на детски рецитал. Каквото и остана до края на вечерта.

Важното е да има снимки и live

Независимо какво се случваше на сцената, в продължение на близо два часа и половина, болшинството снимаше ли снимаше, като немалка част от него засне целия концерт на устройствата си. И то при положение, че шоуто е качено в YouTube.

Пред всичкото осветление, пиротехника и подвижност на сцената, хората ни се струваха застинали и неми. Единствената емоция се изразяваше в поклащане и от време на време на пляскане с ръце. Можем само да си представим как са се чувствали изпълнителите, които в тази атмосфера търсят погледите и реакциите на феновете си.

Разговаряйки с хората, някои от тях споделиха, че положението е вече такова. Всеки иска да се снима и да се покаже, като пусне лайвче в социалките. Борба за последователи, лайкове и самочувствие. Други пък ни казаха, че не са почитатели на групата, а са дошли заради шоуто, което много ни озадачи.

Каквито и да са причините, тази реалност въобще не ни се услади. Концертите на живо са, за да съпреживеем емоцията на музикантите заедно с хиляди други съмишленици. Снимките и видеата са просто за украса, която да подсили спомена за случилото се. Не искаме те да се превръщат във водещия акцент, а телата ни да служат за поставки за телефон, вместо да въплъщават музиката.

Това ни накара да си представим бъдеще, в което вече няма живи изпълнения. Спомените за тях ще се пазят в музейни архиви. Междувременно, ако някой иска да чуе любимата си банда, винаги може да се включи във виртуална платформа, където да си плати, за да погледа концерти, изградени от изкуствен интелект.

Но да се надяваме, че това са единствено едни антиутопични мисли…

Автор: Веселин Алексиев

Спектакълът на Рамщайн в Белград, който май никой не видя

Прочети повече Прочети малко

Коментари

  • tyuytu

    02 Юни 2024

    Съпрyгът ми и аз свaлиxме излишнитe килoгpами бeз диeтa и cпopт и самo за две сeдмици. Най-ефeктивното лeкаpcтвo, което помогна на милиoни и ще ви пoмогнe:---- https://shorter.me/keto

Покажи всички Скрий

Реакции