<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=235444" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: "Аз съм жена к...

Спекулации за расизъм: Американска гимнастичка трябва да върне медала си от Олимпиадата

11 Август 2024
0 3255

Спекулации за расизъм: Американска гимнастичка трябва да върне медала си от Олимпиадата. Джордан Чайлс е принудена да предаде бронзовия си медал от постижението си в художествената гимнастика. Това решение взеха от Международния олимпийски комитет.

МОК обяви, че ще преразпредели медала на румънската гимнастичка Ана Барбосу. Това пише в изявление на ръководния орган в последния ден от Игрите (11 август).

“Вследствие на решението на CAS по отношение на финала на упражненията по художествена гимнастика за жени и промяната на класирането от страна на Международната федерация по гимнастика, МОК ще преразпредели бронзовия медал на Ана Барбосу (Румъния)”, се казва в изявлението на МОК.

“В контакт сме с НОК на Румъния, за да обсъдим церемонията по преразпределението, и с USOPC относно връщането на бронзовия медал”, допълват още оттам.

“Аз съм жена като всяка друга жена”: Имане Хелиф подаде жалба в съда за тормоз

Чайлс буквално измъкна бронза под носа на румънката, чието лице се обля в сълзи след обяваването на резултатите.

На Олимпиадата в Париж Чайлс влезе в историята като част от първия изцяло чернокож олимпийски подиум по гимнастика, заедно със съотборничката си Симон Байлс, която спечели сребро, и бразилската гимнастичка Ребека Андраде, която спечели злато.

Поради тази причина в социалните мрежи веднага се разрази скандал за расизъм и дискриминация. Именно защото Чайлс е от афроамерикански произход.

Потребител в X написа: “Не мога да не си помисля, че някой наистина е бил притеснен от това как изглежда първата церемония в историята на гимнастическия подиум само с чернокожи жени… Но това съм само аз, предполагам”.