<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=229614" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Плащаме нова ...

Тъжната съдба на полицейските кубинки в България

14 Юни 2024
0 133

Години в склада, няколко седмици на краката, изхвърляне, ругатни и недоволство от всички. Това е тъжната съдба на една полицейска обувка в България, разказва Mediapool. Не че кубинки не се осигуряват, напротив. Проблемът е, че май никой не ги иска. Ако все пак на един полицай му се наложи да се разправя със служебната обувка, със сигурност ще има оплакване.

Но тихо, не по каналния ред. Ето защо официалната статистика не улавя недоволството и когато някой попита МВР за качеството на обувките, от там отговарят, че всичко е наред.

Пазим си ги в склада

За качеството на полицейските обувки отдавна се носят легенди. Когато преди повече от десет години са организирани първите протести на служители (нещо нечувано до тогава) една от главните теми са именно кубинките. Разпрани и разкъсани обувки се показват и подхвърлят из градинката до МВР, където се събират недоволните.

От тогава минават години, а особена промяна няма. Положителното е, че за проблема поне се говори. А и някои отговорни фактори го признават. Но дотам.

Ако преди повече от едно десетилетие на ниското качество на полицейските обувки се гледаше като на легенда, разпространявана с цел служителите да си поискат увеличение на заплатата, сега вече темата се прокрадва тук-там. Например в началото на март в МВР се провежда заседание на Съвета за социално партньорство. Това е мястото, на което се срещат представители на ръководството и на полицейските синдикати и обсъждат различни въпроси.

На въпросната среща е поставена темата за полицейските обувки и качеството им. От дирекция “Управление на собствеността и социални дейности“ докладват, че през миналата година са раздадени над 13 хил. чифта обувки. Има обаче една уловка, признава представителят на дирекцията:

Мога да дам такъв пример, на ОДМВР-Варна си направих една справка за мен, 1070 чифта сме осигурили. В склад се намират 850 нераздадени”.

Тъжната съдба на полицейските кубинки в България
източник: istockphoto

От това изказване ясно се разбира, че макар и да са купени обувки, те не са сред любимото оборудване на служителите.

Зам.-директорът на ловешката полиция се сбогува с поста си – уволниха го дисциплинарно

Нещо повече, из полицейски групи в социалните мрежи могат да се видят редица снимки и оплаквания, че кубинките се късат страшно бързо. Някои дори твърдят, че животът на една обувка е…една смяна.

В складовете на МВР (или т.нар. вещеви магазини) обувки има колкото щеш. От официалните отговори, дадени след запитване по Закона за достъп до обществена информация, става ясно, че през миналата година за служителите са осигурени 50 654 чифта зимни и 36 021 чифта летни обувки. И тук обаче отново се появява уловката. От общото количество (над 86 хил. чифта) са раздадени 37 575 или 24 054 зимни и 13 251 чифта летни. На склад остават над 49 хил. чифта.

Това означава, че повече от половината обувки, приети през миналата година, чакат заявки, за да бъдат дадени на служители. През тази от складовете са извадени част от тях. Но според отговора на МВР:

Остатъкът ще осигури потребностите на структурите за следващата година“.

Иначе казано – през 2025 г. все още ще има обувки от партидата от преди две години. Т.е. един чифт ще прекара може би две години в склада преди изобщо да стигне до служител. И след 24 месеца стоене, гаранционният му срок ще е три месеца, които текат от деня на предаването на служителя.

Без рекламации

Качеството и удобството би следвало да са водещите, когато става дума за обувки. Проблемът е, че на фона на голямото недоволство и липсата на желание да се носят служебни кубинки, МВР съвсем официално смята, че проблем няма.

Официалната статистика на силовото ведомство сочи, че за година и половина са постъпили общо 53 рекламации за зимни обувки и 4 за летни. Това е “несъществено предвид процентното съотношение на постъпилите рекламации, което е в размер на 0.15% спрямо предоставеното количество“, твърдят от МВР.

В малкото случаи на предявяване на рекламации се констатира леко нарушено покритие на лицевата кожа, което съгласно изискванията осигурява водонепропускливост на специалните обувки при експлоатация в лоши атмосферни условия.“, пише още в отговора на министерството.

Реалността е малко по-различна. Още през 2017 г. най-големият полицейски синдикат – СФСМВР организират тест на кубинките в европейска лаборатория. Резултатите са отчайващи – обувките не отговарят на съвременните изисквания, пропускат вода и са неизползваеми след няколко седмици употреба.

МВР купува обувки чрез обществени поръчки като често се използва и една особена процедура – т.нар. рамково споразумение. Най-общо казано това означава, че с един изпълнител се сключва договор, който позволява доставянето на партиди спрямо нуждите за няколко години напред. Т.е. при заявка от страна на полицията, се доставят обувки, но не цялата поръчка се изпълнява наведнъж.

Ако може от по-евтиното

В момента МВР получава кубинки от търг, проведен още през 2020 г. В края на 2021 г. е са сключени рамкови споразумения с две фирми – ТПКИ “Здравоход”-Габрово и „Кавалер Юнион 2001“. Поръчката е за 11.3 млн. лв. без ДДС. Срещу тях се получават и зимни, и летни обувки.

Водещият критерий за МВР винаги е бил най-ниската цена. Така няколко месеца след обявяването на поръчката на ТПК “Здравоход” печели първото място, а другата фирма остава на второ. Това важи за едната позиция по обществената поръчка. По втората отново същите фирми са печеливши, но просто са си разменили първото и второто място в класирането.

И двете дружества не са новаци в изпълнението на обществени поръчки. През 2019 г. “Кавалер” печели друг търг за доставка на обувки. Година по-рано тя отново е сред изпълнителите на поръчка за над 11 хил. чифта заедно с дружеството “Техномат Меркурий”.

През 2017 г. “Кавалер” и “Здравоход” отново печелят заедно търг за производството на 57 хил. чифта обувки.

Освен за поръчките на МВР тези фирми се явяват и по търгове на Министерството на отбраната. През есента на 2020 г. тогаващният военен министър Красимир Каракачанов изпраща на Комисията за защита на конкуренцията писмо, в което “се изказват съмнения за наличие на споразумение, решение или съгласувана практика между участниците” в обществена поръчка за доставка на обувки.

След цели две години, през пролетта на 2022 г., КЗК решава да образува производство за евенатуално “забранено споразумение с цел манипулиране на процедури за възлагане на обществени поръчки“. При предварителното проучване комисията установява, че в поръчките за доставка на обувки участват минимален брой фирми. Като това най-често са “Кавалер Юнион 2001” ЕООД и “Техномат-Меркурий” и “Здравоход”.

Впечатлние прави и друго – дружествата представят почти идентични стойности при тестовете на продукцията.

Освен това използват и едни и същи лаборатории за изпитанията. Предлаганите мостри, макар и да са от различни фирми, също не се различават, поне визуално. Собственик на капитала на “Техномат” е “Здравоход”, т.е. връзката между тях е пряка. Тези две дружества, заедно с “Кавалер Юнион 2001” обикновено дават и еднакви цени. Сумите се различават с около 1%.

“Друго обстоятелство, пораждащо съмнение за наличие на извършена тръжна манипулация е равнището на предложените цени от участниците, спрямо прогнозната сума. Една от основните цели на дружествата, извършващи тръжни манипулации е да максимизират стопанската си облага, което те постигат чрез възлагани им обществени поръчки при възможно най-изгодни за тях условия.

Прави впечатление, че ценовите оферти на “Техномат-Меркурий” ЕООД/ТПКИ “Здравоход” и “Кавалер Юнион 2001″ ЕООД са изключително близки до максималната сума, определена от възложителите”, посочва КЗК.

Преди година комисията излиза с определение, с което предявява “твърдение извършено нарушение, изразяващо се в забранено споразумение и/или съгласувана практика – картел“. Това обаче не означава, че производството е приключило, а още по-малко, че са наложени някакви санкции. Преди три месеца, през март, има ново определение, този път за разширяване на процедурата. Което означава, че производството е още висящо и решение по него няма.

Практиката показва, че дори когато КЗК реши да наложи някакви санкции, те се събират в много редки случаи. Или биват намалени, или отменени от съда.

Тъжната съдба на полицейските кубинки в България

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции