<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=165324" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Морският лед ...

Учените с важна информация за това как се топи Ледника на Страшния съд

20 Февруари 2023
0 284

Учените с важна информация за това как се топи Ледника на Страшния съд.

Ледникът Туейтс в Западна Антарктида е известен като “Ледника на Страшния съд”. Това е заради ролята, която топенето му може да изиграе за глобалното покачване на морското равнище. Сега учените разкриват, че той се топи по-бавно от предишните оценки. Установяват го нови изследвания. Но големите проблеми остават.

Пастор в Мозамбик пробва да пости като Исус 40 дни и почина (снимка)

Учените с важна информация за това как се топи Ледника на Страшния съд

Информацията

Две нови проучванияпубликувани в Nature, разкриват, че докато ледникът е изолиран от най-динамичното топене, части от долната му страна са изваяни в драматични, напукани тераси. И тези стълбищни образувания се топят бързо.

Ледникът Туейтс се намира над подобна на купа вдлъбнатина от скална основа. Тя се издига нагоре към морето. Което означава, че голяма част от леда му се намира под морското равнище.

Поради тази причина, ако ледникът се оттегли твърде далеч назад, той може бързо да се срути. Това пряко може да допринесе за покачване на морското равнище с 0,5 м за няколко века. Данните изнася Крейг МакКонъки, изследовател от Университета на Кентърбъри в Нова Зеландия, който не е част от екипа.

Цели

За целите на своето проучване, което е част от международно сътрудничество между Великобритания и САЩ за измерване на Ледника на Страшния съд, изследователите пробиват дълбок 587 м канал. Правят го през плаващия участък на ледника. На около 2 км от мястото, където той докосва морското дъно, наречено “зона на заземяване”.

След това те фиксират инструмент на 1,5 м под долната страна на леда. За да измерват температурата, концентрациите на сол, скоростта на водния поток и скоростта на топене, съобщава Live Science.

Откритие

Изследователите откриват, че за деветмесечен период на наблюдение скоростта на топене на леда в тази сравнително хоризонтална част от ледника е била по-бавна от прогнозите на компютърните модели, при около 2 до 5 м загуба на лед на година. Причината за тази по-бавна от очакваното скорост на топене е, че долната страна на леда е омекотена от слой прясна разтопена вода.

“Тази стратификация изолира ледения шелф и забавя скоростта на топене, въпреки че температурите на океана остават с няколко градуса над точката на топене“, коментира МакКонъки.

Също така, сондажът позволява на учените да надникнат в подземния свят на леда за още една посока на изследване.

Учените с важна информация за това как се топи Ледника на Страшния съд
Роботизираната подводница IceFin, снимана близо до американската антарктическа станция Макмърдо, Антарктика.© Роб Робинс, USAP

Бритни Шмид, учен от Университета “Корнел”, и нейните колеги използват дупката, за да пуснат цилиндричен робот. Той е наречен IceFin. Машината изследва труднодостъпната зона на заземяване.

Там учените откриват, че долната страна на леда не е гладка и хоризонтална. Тя е стъпаловидна в серия от тераси. С вертикални стени с височина до 6 м. Тук екипът открива и множество пукнатини, където топенето се случва бързо. При тези пукнатини и вертикални повърхности екипът установява скорост на топене до 30 м загуба на лед на година.

Бъдеще

“Тези нови начини за наблюдение на ледника ни позволяват да разберем, че не е важно колко топене се случва. А как и къде се случва това топене. То има значение в тези много топли части на Антарктика“, казва Шмид в изявление.

“Виждаме пукнатини и вероятно тераси в затоплящи се ледници като Туейтс. Топлата вода навлиза в пукнатините, като помага за износването на ледника в най-слабите му точки.“

И ако Ледникът на Страшния съд се срути, други близки до него може да го последват и да повишат морското равнище с цели 3 м за няколко хиляди години.

Учените с важна информация за това как се топи Ледника на Страшния съд

Източник: NatGeo

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции