<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=211373" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Папа Францис...

Ватикански кардинал е признат за виновен в измама за над 200 милиона долара

17 Декември 2023
0 324

Ватикански кардинал е признат за виновен в измама за над 200 милиона долара, съобщава Reuters.

В събота Джовани Анджело Бечиу – бивш ръководител (префект) на Конгрегацията за каузите на светци – беше признат за виновен по три обвинения за присвояване и осъден на пет години и шест месеца. Така 75-годишният италианец става първият кардинал, съден от малко известния наказателен съд в процеса на века във Ватикана.

След маратон от 86 съдебни заседания Бечиу беше оправдан по част от обвиненията, повдигнати му от църковните прокурори – за пране на пари, злоупотреба със служебно положение и оказване на влияние върху свидетел. Процесът предостави необичаен поглед върху мрачния свят на финансите на Ватикана и кампанията на папа Франциск за отчетност.

Освен него пред закона бяха изправени още девет служители, обвинени в корупция. Осем от съподсъдимите на Бечиу – служители на Ватикана, италиански бизнес ръководители, консултанти и брокери – бяха признати за виновни за финансови престъпления или злоупотреба със служебно положение. Един единствен беше оправдан по всички обвинения. Съдът нареди на виновните да платят на Ватикана компенсации в размер на над 200 млн. долара.

Кражби за милиони: Безпрецедентен скандал във Ватикана

Адвокатите на Бечиу казаха, че ще обжалват решението, което постави кардинала по-близо до една от шепата затворнически килии във Ватикана. Това развитие извиква противоречиви реакции, тъй като, от една страна, несъмнено свидетелства, че достигналите най-високите етажи на йерархията в римокатолическата църква не са недосегаеми и безнаказани и че се изисква и търси отчетност за действията им.

Ватикански кардинал е признат за виновен в измама за над 200 милиона долара
Джовани Анджело Бечиу

От друга страна обаче, засилва смута и разколебаното доверие в институцията. От там от десетилетия твърдят, че се борят за изкореняване на корупцията.

Ватиканската банка, чиято репутация отдавна бе опетнена от тайно счетоводство и скандали за пране на пари, претърпя прочистване през последното десетилетие. Процесът е започнат при папа Бенедикт XVI и ускорен при Франциск.

Бечиу служи като де факто началник на персонала на държавния секретариат на Ватикана

Той пътува често с Франциск и е смятан за един от малкото мъже в Светия престол, които могат свободно да почукат на вратата на папата. Кардиналът бе довереник на главата на Римокатолическата църква до 2020 г., когато Бечиу поиска лична среща с папа Франциск. Целта му е била да обсъди съдебни доказателства, показващи, че той тайно е записвал как папата обсъжда държавни дела.

Тайно записаният от Бечиу телефонен разговор е използван като свидетелство, че Франциск е показал съпричастност към тежкото му положение. Последвалото e писмо, в което Бечиу поискал подкрепата на папата срещу обвиненията. Това предизвикало “смразяващ отговор на правен език, в който Франциск изразява своята “изненада” от молбата на Бечиу и му казва, че не може да му помогне“, отбелязва Washington post.

По време на тази среща папа Франциск изправи Бечиу пред останалите обвинения срещу него – за присвояване и злоупотреба със служебно положение, заговор, както и за възпрепятстване на хода на правосъдието. В отговор Бечиу подаде оставка като ръководител на Ватиканския отдел, който ръководи процеса на канонизация.

В интервю за италианската държавна телевизия RAI от края на ноември т.г. кардинал Бечиу, заявява, че никога не е правил нищо нередно, с което да се облагодетелства материално.

Нямам вили, нямам къщи, нямам апартаменти и сметките ми са много, много скромни.“, казва той.

Той настоява, че може да докаже невинността си и че никога не е крал

Изтъквал личните си финансови обстоятелства като вид доказателство за неговата честност на поста в Държавния секретариат. Бечиу ръководи финансите на отдела до юни 2018 г. Франциск го лишава от привилегиите му като кардинал, още преди да бъде признат за виновен. По-късно някои от тези права бяха неофициално възстановени.

Мащабното разследване срещу Бечиу и останалите девет съобвиняеми беше предизвикано от лоша инвестиция на Ватикана в луксозна сграда на модерното лондонско “Слоун авеню” чрез италиански финансист Рафаеле Минчоне, която доведе до огромни загуби. Имотът някога е служил като складове за универсалния магазин Harrods. С надстройки Ватикана е трябвало да направи от него монетен двор. Вместо това се оказва, че имотът е радикално надценен при продажбата му миналата година на загуба от 175 млн. долара.

Докато прокурорите събират и разглеждат доказателствата по случая, установяват, че са били направени трансфери в размер на 200 млн. евро. Те са одобрени от Бечиу през 2013 и 2014 г. и изпратени във връзка със сделката в Лондон. Според Съда сделките представляват присвояване.

Бечиу е признат за виновен и в незаконно насочване на 125 хил. евро към благотворителна организация в Сардиния, управлявана от брат му. И прехвърляне на 570 хил. евро на Сесилия Мароня – жена от Сардиния с хуманитарна организация в Словения. По думите на Бечиу, тя е трябвало да помогне за освобождаването на отвлечена монахиня.

През 2021 г. Бечиу пише писма до Франциск, призовавайки папата да потвърди, че е знаел за Лондонската сделка и дори я е подкрепял. Както и че е знаел предварително за споразумението с Мароня. Тя също бе осъдена в събота за злоупотреба и получи присъда от три години и девет месеца.

Преди процеса Франциск одобри тайни укази, насочени към овластяване на прокурорите, включително такъв, който позволява на следователите да участват в подслушване

Поддръжниците на този подход казват, че по този начин се увеличава прозрачността. Критиците пък го наричат злоупотреба с власт от човек, който управлява Ватикана като абсолютен монарх.

Франциск изисква служителите на Ватикана да подпишат обещания, деклариращи, че нямат активи в данъчни убежища. Той забранява на служителите да приемат и подаръци на стойност над 50 долара. Кардиналите заемат втората степен в католическата йерархия след папата, който се намира най-отгоре. Те са следвани по-надолу в йерархията от архиепископите, епископите, свещениците и миряните.

Ватикански кардинал е признат за виновен в измама за над 200 милиона долара

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции