<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=228177" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Северна Коре...

Вижте кой е живият организъм с най-голям геном в света (видео)

03 Юни 2024
0 79

Вижте кой е живият организъм с най-голям геном в света. Може би синият кит или африканският слон? Тези предположения дори не са близко, коментира Reuters.

Тази чест не се пада дори на човека! Първенецът е – малка папрат, която расте във френската отвъдморска територия Нова Каледония в югозападната част на Тихия океан.

Учени стигат до този извод чрез нови изследвания. Те показват, че папратта, наречена Tmesipteris oblanceolata, има геном, който е със 7 процента по-голям от този на предишния рекордьор – японското цъфтящо растение Paris japonica, и над 50 пъти по-голям от човешкия.

Вижте кой е живият организъм с най-голям геном в света (видео)

Ако се разтегне като кълбо прежда, дължината на ДНК във всяка клетка на въпросната папрат ще се простира на около 106 метра. Това е повече от височината на Статуята на свободата в Ню Йорк.

Търсят се доброволци за мащабно проучване на генома на българите

За сравнение – човешкият геном ще се простира едва на 2 метра.

Папратта расте предимно по земята или върху паднали дървесни стволове в Нова Каледония, на около 1200 километра източно от Австралия, и на съседни острови като Вануату.

“Можем да ви кажем, че при този вид липсва показност. Това е малко растение, обикновено с височина 10-15 сантиметра, което лесно може да остане незабелязано за всеки, който не го търси специално”. Това коментира еволюционният биолог Жауме Пелисер от Ботаническия институт в Барселона и съавтор на изследването, публикувано в сп. iScience.

Папратта Tmesipteris oblanceolata принадлежи към семейство, чиято еволюционна линия се разделя от другите папрати преди около 350 милиона години, приблизително 120 милиона години преди появата на динозаврите.

В САЩ одобриха лечение с редактиране на човешкия геном

Големият геном обаче не се смята за полезен.

“Смятаме, че папратта Tmesipteris oblanceolata има толкова голям геном не заради някакво еволюционно предимство, а просто защото по причина, която все още не знаем, с течение на времето не е успяла ефективно да премахне нефункционалните или излишните ДНК последователности”, казва Пелисер.

Вижте кой е живият организъм с най-голям геном в света (видео)
Снимка: Скрийншот, видео Reuters

Въпросът защо някои организми имат големи геноми, а други – не озадачава учените. Известно е обаче, че няма връзка между размера на генома и сложността на организма. Физическият му размер също не е свързан с големината на генома.

Геномът на малката папрат е с около 6000 процента по-голям от този на синия кит – най-голямото животно на Земята. И с около 4650 процента по-голям от този на африканския слон – най-голямото сухоземно животно. Освен това той е с около 1500 процента по-голям от този на гигантската секвоя – най-високото растение.

Геномът съдържа цялата генетична информация на даден организъм. Учените са измерили размера на генома на около 20 000 организма, притежаващи ясно дефинирани ядра. Големите геноми се явявят по-скоро изключение, отколкото правило.

Видео: Reuters

Вижте кой е живият организъм с най-голям геном в света

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции