<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=196238" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Крадци влязо...

Юнеско: Загуба на историческа автентичност и културна значимост в Стария Несебър

31 Август 2023
0 2083

През януари мониторингова мисия на ЮНЕСКО и ИКОМОС (международен съвет за паметниците на културата и забележителните места) е установила в Несебър “значителна загуба на историческа автентичност и на културна значимост”., съобщава “Дневник”.

Сред основните доводи за състоянието на Несебър е липсата на приет План за опазване и управление на старинния град. Министърът на културата Кръстю Кръстев е обещал да работи по направени препоръки от Комисията.

От 2010 година Стария Несебър е под “реактивен мониторинг”, който се извършва само в места от списъка със световното културно наследство, за които има притеснения.

Статутът на световно културно наследство на града ще бъде обсъден на сесията на ЮНЕСКО в Рияд, Саудитска Арабия. Тя ще се проведе между 10 и 25 септември т.г. Предложението е българският град да бъде включен в списъка на застрашените обекти, които се нуждаят от спешна намеса за опазване. Това беше потвърдено от отговори на министерство на културата.

Преди няколко дни кметът Николай Димитров обяви, че Несебър запазва статута си на световна ценност и представи поставянето му в списъка на ЮНЕСКО със застрашени обекти като възможност. Това щяло да го съхрани и да подпомогне достъпа му до средства.

Ще е голяма излагация – световна ценност да бъде извадена от списъка на ЮНЕСКО. Това означава, че градът е в риск. Години наред България шикалкави – пишат се доклади, които не покриват критериите за действия по същество, за да се опази световната ценност, но основното не се прави.”, коментира арх. Габриела Семова-Колева, председател на Българския национален комитет на ИКОМОС.

Юнеско: Загуба на историческа автентичност и културна значимост в Стария Несебър
източник: ИКОНОМОС

След ремонт за милиони пристанището в Несебър се разпада (видео)

Препоръките

Мониторинговата мисия е препоръчала на Центъра за световно наследство на ЮНЕСКО да поиска от България следните мерки:

  • Мораториум върху новото строителство в Стария Несебър до одобряването на Плана за опазване и управление (такава препоръка ЮНЕСКО прави още през 2013 г.). Ограничаване н строителството на полуострова само до спешни случаи по укрепване на сгради;
  • Дългосрочен план с конкретни срокове за премахване на всички незаконни или законни, но неподходящи постройки и промени върху сгради в Стария Несебър.

В Стария Несебър са констатирани надстроявания с един или два етажа. Уж са покрити с дървена обшивка, а са се получили като пагоди. Целият северен бряг беше укрепен с бетонна плоча, която покри археологическите останки под вода. Там се изгради и паркинг в нарушение на всякакви предохранителни мерки. По целия склон, който трябваше да е в зеленина – една от характеристиките на Стария Несебър, се появиха заведения и пет-шестетажни къщи в археологическите останки в северната част на църквата “Богородица Умиление” (Елеуса). Там си разпределиха земята и построиха сгради.”, изреди част от констатациите на мониторинговия доклад арх. Семова-Колева

Юнеско: Загуба на историческа автентичност и културна значимост в Стария Несебър

Стратегията на Община Несебър

През юли в Несебър се проведе обществено обсъждане на проект за общинска стратегия за опазване на културното наследство до 2032 г. В нея не се споменава за мониторинг върху строителството или премахване на незаконните и неподходящите постройки. В общинската стратегия са заложени следните мерки:

  • Увеличаване на паркингите в континенталната част с цел намаляване на автомобилния натиск върху полуострова, където е Стария Несебър;
  • Финансово стимулиране на собствениците на сгради недвижима културна ценност за дейности, насочени към опазването им;
  • Намаляване на броя и площта на обектите за търговска дейност на открито;

Според арх.Семова-Колева основната задача е да се разясни на собствениците на сгради в Стария Несебър ценността на техния автентичен облик.

Една къща, която е недвижима културна ценност и се предлага на хотелски начала, може да е обзаведена скромно (като удобства) и в същото време да е на много високо ниво и посетителите да почувстват атмосферата, каквато е била от векове.”, препоръчва тя.

Ако бъде гласувана в Рияд, санкцията ще наложи ежегодно изготвяне на доклад за дейностите по съхраняване на автентичността на сградите. Той ще включва археологията и цялостния облик на града.

Юнеско: Загуба на историческа автентичност и културна значимост в Стария Несебър

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции