<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=225406" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Запознайте с...

За пръв път от над 1000 години ръкоположиха жена за православен духовник

04 Май 2024
0 588

За пръв път от повече от 1000 години насам жена стана православен духовник, съобщава OffNews. Анжелик Молен от Зимбабве е ръкоположена за дякониса от Гръцката православна патриаршия на Александрия и цяла Африка.

Събитието е историческо и чертае нов път пред Православието по един от най-спорните въпроси – ролята на жените в църковното служение.

През първото хилядолетие от съществуването на Църквата е честа практика жени да бъдат ръкополагани за свещеници. От Великата схизма между Константинопол и Рим през 1054 г. обаче тази практика е изоставена. Повече от 1000 години жени не са били ръкополагани за православни свещеници. В Католическата църква има отделни случаи, докато това е масова практика в някои протестантски църкви.

За пръв път от над 1000 години ръкоположиха жена за православен духовник
Източник: https://orthodoxdeaconess.org/

От 1855 г. в Православието тече дебат за възстановяване на древния институт на дяконисите. През 2016 г, в Родос беше взето решение, което позволява това.

Лидер на този процес е Гръцката православна патриаршия на Александрия и Африка. Тя е различна от Коптския православен патриархат, чието седалище е също в Александрия. Коптската църква с над 12 млн. членове, както и отделилата се от нея Етиопска църква (с 45 млн. последователи) смята себе си за православна, но не приема решенията на Халкедонския събор от 451 г. Поради това Халкедонските църкви (като нашата и Вселенската патриаршия например) не я приемат за православна и я наричат монофизитска.

За разлика от Коптския патриархат, Гръцката православна църква на Александрия и Африка, наричана още мелкитска, остава вярна на Халкедонското вероизповедание и е в общение с останалите православни църкви. Тя има межди 500 000 и 1 500 000 последователи.
Ръкополагането на дякониса Анжелика е направено от Негово Високопреосвещенство митрополит Серафим от Зимбабве (Кикотис) в мисионерската енория “Св. Нектарий при водопада”. Това историческо събитие не би било възможно без одобрението и подкрепата на Александрийския синод и Негово блаженство Теодорос II.

Ръкополагането на дякониса Анжелик е кулминацията на усилията по целия свят за обновяване на древния ред на дякониси в Православната църква.

Историческо решение на Римокатолическата църква за еднополовите двойки (видео)

И по-специално за уникалните нужди на енориите в Африка, отбелязва сайта orthodoxdeaconess.org.

През 2017 г. са направени първите стъпки за подновяване на ордена на дяконисите в Африка. Тогава Теодорос II, папа и патриарх на Александрия и цяла Африка, освещава пет жени в Демократична република Конго.
Съществува разграничение в чиновете на духовенството в Православната църква между „малки ордени“, които са осветени длъжности, и „висши ордени“, които са ръкоположени длъжности, пряко свързани със светотайнствения живот на църквата. Ръкополагането на дякониса Анжелик е първото допускане на жена до светотайнствения живот на църквата от повече от 1000 години.

Според част от коментаторите това бележи връщане към апостолската традиция на институцията на дяконството. Решението обаче далеч не се подкрепя от всички. В социалната мрежа Х набира скорост дискусия за спиране на даренията към Гръцката православна църква на Александрия заради този акт, който някои определят като светотатство.

Митрополит Серафим, който извършва ръкополагането, пише много силно обръщение, в което обяснява защо го е направил:

Една от най-важните области на работа на дяконисата беше упражняването на делата на любовта. Те бяха ангелите на милосърдието и сестрите, които посещаваха болните, „скърбящите“ и бедните жени, предавайки им даровете на християнската любов.

За пръв път от над 1000 години ръкоположиха жена за православен духовник
Източник: https://orthodoxdeaconess.org/

Той отбелязва, че работата на дяконисите днес не би била идентична с тази, упражнявана във византийско време.

Но подчертава, че „трябва да признаем, че жените могат да предложат на Православната църква голяма мисионерска работа“ и подчертава тяхната мисионерска, катехизическа и учителска дейност.

Велики четвъртък е избран от митрополит Серафим за това историческо събитие. Божествената литургия, отслужена на този ден, възпоменава установяването на св. Евхаристия. По този начин ръкополагането свързва работата на дяконството с Евхаристията.

Д-р Кари Фредерик Фрост, председателят на борда на Центъра за дякониси „Св. Фийби“ (организацията с нестопанска цел в САЩ, посветена на обучението и застъпничеството за съживяването на дяконисите) стана свидетел на ръкополагането заедно с дъщеря си Ани.

За мен е чест да бъда с православния народ на Зимбабве, особено с Негово Високопреосвещенство митрополит Серафим и дякониса Ангелик по този исторически повод, и съм трогнат от тяхната смелост и далновидност“, казва д-р Фрост.

„Това не е само важно събитие за православната общност в Зимбабве, но ще служи като пример и вдъхновение за останалия православен свят за възстановяване на това жизненоважно служение на дяконисите“.

За пръв път от над 1000 години ръкоположиха жена за православен свещеник

Прочети повече Прочети малко

Коментари

  • rtyrty

    04 Май 2024

    Съпрyгът ми и аз свaлиxме излишнитe килoгpами бeз диeтa и cпopт и самo за две сeдмици. Най-ефeктивното лeкаpcтвo, което помогна на милиoни и ще ви пoмогнe:---- https://shorter.me/keto

Реакции