<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=187323" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: 500 лв. глоба о...

Защо умира риба край Каварна? (видео)

01 Юли 2023
0 514

Защо умира риба край Каварна? Отговор на този въпрос се опитва да даде репортаж на Българската национална телевизия.

14 души са със салмонела, след като са яли риба на българското море

Защо умира риба край Каварна? (видео)

Морската вода край Балчик и Каварна е чиста. Това сочат заключенията на експертите от РИОСВ и Басейнова дирекция. Рибарите са убедени, че няма замърсяване във водите и твърдят, че уловът тази година е по-добър.

Мнение

Виктор Лучиянов се занимава с риболов от десетилетия. Казва, че е нормално по това време на годината край брега да се появи мъртва риба.

“По северното Черноморие излизат така наречените студени течения, които изнасят част от сероводорода от долните части и дребните дънни риби не умират, а изпадат в зашеметяване. Ако това съвпадне с вълна, която идва от морето към брега, тази риба се изхвърля на брега”, заявява риболовецът.

Според рибарите тази година явлението е в по-малък мащаб от обикновено.

“Това е нещо съвсем обичайно и не е никак опасно за никого. Като риболовец мога да ви кажа, че тази година ще има особено силен урожай през есента. Очакваме да има много лефер, чернокоп, сафридът е вече тук и то в доволни количества. Ако водата е замърсена не може да има толкова много риба в морето”, споделя още Виктор Лучиянов.

Властите

След сигнала за мъртва риба експерти от екоинспекцията и Басейновата дирекция във Варна са взели проби от водата.

“Последното ни пробонабиране беше този понеделник, резултатите днес излязоха и по нито един от заявените и изследвани показатели не се констатира превишение. Става въпрос за малки рибки, които са най-чувствителни на промяна в средата на живот, и според нас, гледайки анализите, в случая се касае, за да не кажа типичен процес, но естествен процес при рязка смяна на условия”, казва Явор Димитров. Той е директор на Басейнова дирекция „Черноморски район“.

Тази информация потвърди и екоминистърът Юлиян Попов, като се позова на данните, подготвени от наши експерти.

“Рибата не е безсмъртна, много често се случват локални стресове, и край Одеса имаше, вероятно заради планктон”, заявява Юлиян Попов, министър на околната среда и водите.

Според разработените модели евентуалните замърсявания няма да достигнат до българското крайбрежие, казва още министър Попов.

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции