<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=207454" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Украински оф...

Завладяване, насилствено прогонване или подаряване: Историята на руските имоти в София

13 Ноември 2023
0 474

Завладяване, насилствено прогонване или подаряване. Така са придобити голяма част от имотите на Русия в България. Най-изгодните за Москва схеми се осъществяват по времето на комунистическия режим, но далеч не само тогава. Всъщност историята с имотите е на повече от век. Разследване на Генка Шикерова за “Свободна Европа”.

Руската държава е собственик на десетки декари българска земя и скъпи имоти. Те са с дипломатически статут или претендират за такъв. Това означава, че те на практика представляват територия на чужда държава, която е неприкосновена.

Москва притежава повече имоти в София от Франция, Германия, САЩ и Китай взети заедно. Но как се e случило това?

Завладяване, насилствено прогонване или подаряване: Историята на руските имоти в София
визуализация на руските имоти

21 септември 2023, по тъмно. Руската държавна агенция ТАСС публикува няколко видео кадъра от София. В началото се вижда мъж в расо, придружаван от още няколко души, които влизат в църквата “Св. Николай Чудотворец”, известна като руската църква.

В следващия кадър мъжете излизат, носейки малки чанти. На кадрите могат да бъдат разпознати предстоятелят на църквата Васиан (Змеев) и отец Евгений Павелчук. Няколко часа по-рано те са обявени от българското контраразузнаване (ДАНС) за заплаха за националната сигурност и трябва да напуснат страната веднага.

Зад тях вратата на църквата “Св. Николай Чудотворец” е заключена, а ключът е прибран в руското посолство. Никой не можеше да стъпва в храма повече от месец, преди посланичката да го отключи отново. Малкото парче земя в идеалния център на София е руска територия и на нея командва Москва.

Сградата има статут на църква и случаят е по-сложен, но разкрива какво може да прави Русия с имотите си в България. А тези имоти не са малко.

Проверка в Агенцията по вписванията и Държавна агенция “Архиви” хвърля повече светлина за руската държавна собственост в България и за начина, по който тя е придобивана.

Документите разкриват истории за завладяване, насилствено прогонване и подаръци.

Те се отнасят до един или повече имоти в следните райони:

  • В Панчарево;
  • В квартал “Изток”;
  • На “Панорамен път” в столичния квартал “Бояна”;
  • В столичния квартал “Хиподрума”;
  • На ул. “Шипка”.

Отделна история са добре известните имоти на посолството на Русия и на Руския културен център, както и по-слабо известни имоти, за които има междудържавни договори:

Административно-жилищен комплекс до посолството и комплекс от три сгради с гаражи недалеч от него.

Руската църква

Завладяване, насилствено прогонване или подаряване: Историята на руските имоти в София
Руската църква. Източник: facebook

След 2 месеца под ключ: Руската църква проведе първата си литургия (видео)

Въпросът със собствеността на Руската църква в София излезе на дневен ред след като ДАНС екстрадира като руски агент архимандрит Васиан. Проверка в Държавна агенция „Архиви“ показва, че Софийската община е дарила на Русия земята, върху която е построена църквата. Преди тя да бъде дарена обаче представители на Русия вече са се били настанили в нея, независимо, че е била частна собственост.

Информация от два протокола на заседания на общинския съвет на София от края на 19-и и началото на 20-и век хвърлят светлина по темата. От тях става ясно, че към момента, в който от руското посолство са си харесали този парцел, той е бил собственост на човек, цитиран като д-р Бонев.

Представителите на руското посолство са се самонастанили, защото имотът е бил в непосредствена близост до дипломатическата им мисия. След това са го поискали, за да построят църква, а общинските съветници са решили да им го дарят като го отчуждат.

Собствениците на земята очевидно не са били доволни от този акт. За това свидетелства документ от 1926 г. От него става ясно, че наследниците на имота са водили дело за него и съдът е отсъдил в тяхна полза. Повече от 40 години след решението за дарение и отчуждаване общинският съвет на София взима решение да обезщети наследниците.

През 30-те години на миналия век руската църква е обект на спорове между България и (вече) СССР. До този момент в архива няма открито доказателство, че собствеността на земята е била променяна след 1898 г., когато е издаден Крепостният акт за собственост на руското посолство.

През 1997 г. руското посолство е извадило нотариален акт за Руската църква и земята под нея. Тогава се позовава на Крепостния акт от 1898 г.

Културен център, хотел и посолство

Завладяване, насилствено прогонване или подаряване: Историята на руските имоти в София
Руския културно-информационен център

Най-известните имоти, собственост на руското посолство, са Руският културен център в идеалния център на София и сградата на дипломатическата мисия на бул. „Драган Цанков“. Те са дадени на Москва с решения на Министерския съвет през 70-те години на миналия век.

Близо до Руския културен център Русия притежава и четириетажна жилищна сграда с гаражи, разположени на над 3 декара. Любопитна подробност за този терен е, че първоначално съветските власти е трябвало да си платят за мястото. България обаче се отказва от парите. Ето как става това.

Решението за предоставянето на този парцел е взето през 1957 г. от тогавашния Софийски градски народен съвет – еквивалентът на днешния Столичен общински съвет. Според него за нуждите на Чехословашкото посолство, Румънската легация, Съветското посолство, Югославската и Швейцарската легация се дават парцели. Всички тези държави трябва да платят определена сума. За Съветското посолство тя е близо 800 хил. лв. за дворно място, сграда и подобрения.

Завладяване, насилствено прогонване или подаряване: Историята на руските имоти в София
Част от Протокол 38 от 31 октомври 1957 г. на Софийски градски народен съвет. източник: Свободна Европа

Месец по-късно е взето ново решение, с което земята, сградата и подобренията се дават безвъзмездно на СССР

Русия притежава и административно-жилищен комплекс, който се намира непосредствено до дипломатическия комплекс на посолството, на ул. „Никола Мирчев“. Той е построен през 80-те години на миналия век с площ близо 6 дка.

В същия квартал, но на ул. „Фредерик Жолио Кюри“, Москва има още една триетажна административна сграда, шестетажна жилищна сграда, четириетажен хотел и подземни гаражи на площ от близо 16 дка.

Имотите на “Никола Мирчев” и „Фредерик Жолио Кюри“ са придобити на базата на междудържавни спогодби през 70-те години.

На “Панорамен път” в столичния квартал “Бояна” руското посолство притежава двуетажна вила с двор малко над декар. От справката, която Свободна Европа получава от външно министерство, става ясно, че руското посолство притежава и терен с две построени върху него сгради в столичния квартал “Хиподрума” на ул. “Урвич“ № 2А.

Притежанията на посолството

Много държави имат представителства в България. Част от тях притежават собствени сгради със земя, други ползват имоти под наем. Сградите, които се ползват за представителство, имат дипломатически статут и имунитет. Виенската конвенция казва, че “помещенията на представителството са неприкосновени”.

Имотите от Русия обаче далеч не са само тези на посолството и представителствата – било то културни или търговски. В тях влизат земя и сгради, за които няма данни да са с дипломатически статут, но Москва претендира и те да са неприкосновени.

Министерство на външните работи не отговаря дали всички имоти, собственост на руското посолство, се ползват за нуждите на дипломатическото представителство.

От министерството изпратиха списък на руските имоти, които могат да бъдат проверени и чрез Имотния регистър. Освен земята и сградата на църквата “Св. Николай Чудотворец”, Русия притежава и редица сгради и земи, които се намират в скъпи столични квартали.

Комплексът “Камчия” на брега на Черно море не е част от този списък, защото формално той е собственост на кметството на Москва, а не на централното правителство. В справката от Агенцията по вписванията излизат и няколко атрактивни имота, които посолството владее, въпреки че дори и според съда те не са негови.

Това звучи като парадокс, но е факт

Две съдебни решения показват, че руската страна не е призната за собственик на някои имоти. Документите обаче разкриват детайли за начина, по който са действали съветските и руските представители в България, за да завладеят въпросните имоти.

Различен е случаят с парцел с рибарска вила в санитарно-охранителната зона на язовир “Искър”, който руското посолство е оградило. За този имот няма никакви документи, но Русия го владее и ползва от години.

Няма информация за какви точно дипломатически нужди се използват част от имотите на Русия в България. Някои от тях изглеждат необитаеми от години. Руското посолство не отговори на въпросите на Свободна Европа, свързани с имотите, които притежава в България.

През юни 2022 г. София изгони 70 руски представители на дипломатическата мисия от България с мотив, че работят срещу интересите на страната. В края на 2022 г. стана ясно, че в България са останали 21 руски дипломати. След началото на войната Русия обяви България за неприятелска държава.

Целия материал можете да проследите тук.

Завладяване, насилствено прогонване или подаряване: Историята на руските имоти в София

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции