<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=37271" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Ако искаме световно, 330 млн. евро ни трябват само за стадиони

13 Май 2019
0 1673

Ако България стане домакин на световното по футбол през 2030 година, ще ни трябват 330 млн. евро за три нови стадиона, плюс обновяване на националния стадион „Васил Левски“, пише  Dnes.bg.  

 

 

България обяви, че ще кандидатства за домакинството на Европейското първенство по футбол през 2028 г. и Световното първенство по футбол през 2030 г. съвместно с Гърция, Сърбия и Румъния. Министърът на спорта Красен Кралев заяви, че за целта ще бъдат построени нови стадиони, а построяването на нови спортни съоръжения е само стъпка по пътя към големите първенства.

 

 

""

 

За приемането на събития от такъв ранг и справянето с огромен брой туристи са необходими още и подобрения на инфраструктурата. Поради това не е ясно ясно дали амбициите на българското правителство са напълно реалистични и би ли си струвала такава огромна инвестиция.

 

 

Когато в края на 2018 г. руският президент Владимир Путин определи изборната си победа за едно от най-значимите събития на годината, той добави към него и Световното първенство по футбол в Русия. И наистина – провеждането на спортния форум в Русия не беше победа само за Путин, но и за повечето руски граждани, които успяха да усетят по-светла действителност, макар и за кратък период. 

 

 

""

 

За да приеме мачовете от Световното първенство по футбол Русия инвестира 4,22 млрд. долара за изграждането на 9 нови стадиона, 96 тренировъчни комплекса и обновяването на 3 стадиона, показват данни на Global Banking & Finance. Близо година по-късно притесненията относно съдбата на най-големите спортни съоръжения, в които са вложени милиарди, се засилват, като проблемите са очевидни.
 

През април 2018 г. специално за световното първенство отвори врати стадион „Космос Арена“ в руския град Самара, който е с население от малко над 1.1 млн. души. По време на футболния форум на стадиона, който разполага с над 42 хил. седящи места, мачове изиграха национални отбори с големи традиции като Уругвай, Англия, Бразилия и Русия. След края на световното първенство обаче не са се провели спортни събития, които да събудят сериозен зрителски интерес и да напълнят „Арена Самара“ до краен предел. Това се потвърждава от данните за посещаемостта през настоящия сезон от Руската висша лига.

 

Футболният клуб "Криля Советов" играе официалните си домакински мачове в Руската висша лига на „Арена Самара“, като средната посещаемост за последните 12 домакински двубои на отбора е 18 618 души, което е 41.5% от капацитета на стадиона. На 4 домакински мача на "Криля Советов" са присъствали под 10 хил. любители на футбола. На “Казан Арена“, чиято стойност е 340 млн. евро, са присъствали средно 10 586 души на мачовете от първата дивизия на руското първенство, което се равнява на 23.3% от пълния капацитет на стадиона. Това означава, че е налице сериозен проблем с привличането на фенове, които да наблюдават на живо футболните двубои, и трудно може да се разчита за генериране на достатъчно приходи от продажба на билети.

 

 

ИЗСПОРТЕН МИР: РОДЕО КАТО ЗА СВЕТОВНО. ТЕЗИ ФУТБОЛИСТИ СИ СЕ КАЧИХА НА ГЛАВИТЕ

 

Само 2 месеца след края на световното първенство електричеството на модерния стадион в Самара беше прекъснато заради неплатени сметки. Тогава местният доставчик на електричество обяви, че токът е спрян, тъй като PSO Kazan, компанията, която построи стадиона, не е плащала сметките през последните няколко месеца и дължи 9.216 млн. рубли (247 хил. лева). Още преди началото на форума в Русия Путин заяви на няколко пъти, че не иска такива красиви съоръжения да излязат от употреба. Но намеренията на руския президент не се сбъднаха, като това се потвърждава от последните данни за посещаемостта.

 

 

БЪЛГАРИЯ 2030: СВЕТОВНО ПЪРВЕНСТВО НАСРЕД ГРОБИЩЕ?

 

 

През изминалото лято пострада и стадионът „Арена Волгоград“. Силни валежи нанесоха тежки материални щети на мащабния комплекс във Волгоград. След дъжда около местния стадион се образуваха големи дупки в резултат на свлачище. 

 

Руското правителство твърди, че вижда проблема и още преди година демонстрира готовност за реакция. Или поне така беше на хартия. Запазването на спортната инфраструктура до 2023 г. ще струва 16.65 млрд. рубли (269 млн. долара), показват данни от изготвения преди година доклад за наследството от световното първенство, който беше под надзора на руския президент Владимир Путин.

 

Програмата на властите в Москва предвижда субсидии за поддържането на само 7 стадиона – тези във Волгоград, Екатеринбург, Калининград, Нижни Новогород, Ростов на Дон, Самара и Саранск. Останалите 5 стадиона, които бяха домакини на мачове от първенството, няма да разчитат на субсидии от държавата, като това са двете съоръжения в столицата Москва и тези в Казан, Санкт Петербург и Сочи. Средствата за построяването на петте стадиона бяха събрани чрез регионално, общинско и частно финансиране.

 

 

Източник: Dnes.bg

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции