<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=27370" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Бойните ни пилоти отказаха да летят в знак на протест

24 Октомври 2017
0 1198

Бойните пилоти от авиобаза Граф Игнатиево масово отказаха да летят в знак на протест срещу бедственото положение на военната авиация.

 

 

Полетите са спрени във вторник сутринта, защото пилотите са обявили, че не са в състояние да летят. Според неофициална информация те са посочили, че се чувстват психологически непригодни за полети. Единствено бойното дежурство продължава да се носи. "Част от пилотите в Граф Игнатиево са проявили неувереност за извършване на полети, свързана преди всичко с недостатъчна тренировка и летателни часове. Полетите не са спрени. Това е информация, която ще проверим и ще проведем среща с летците от Граф Игнатиево", каза зам.-военният министър Атанас Запрянов след правителственото заседание.

 

Във вторник е трябвало да се проведат редовни тренировъчни полети в авиобазата, но пилотите са отказал да лети. Те не приемат поредното отлагане на проекта за закупуване на нов тип изтребители илошото състояние на наличните съветски МиГ- ове. Въпреки че МО отказва да даде информация, е публична тайна, че заради лошото състояние на техниката пилотите летят опасно малко. Летците в изтребителната авиация се борят да натрупат по 30 часа във въздуха годишно и не всички успяват, въпреки че стандартът в НАТО е 180 часа. Подобно напрежение съществуваше още докато военната авиация се командваше от сегашния президент Румен Радев, който през последните месеци влезе в конфликт с управляващите заради отказа им да закупят бързо новите шведски самолети "Грипен".

 

Всичко е законно, но проблем има в регламентираните документи е посочено, че ако летецът не се чувства подготвен и уверен в безопасното изпълняването на поставената му летателна задача, той може да бъде спрян от полети, отбелязва специализираното издание "АЕРО". Дежурството по мисията "ер полисинг" в рамките на интегрираната система за ПВО на НАТО обаче продължава да се носи без прекъсване. Преди близо две седмици командирът на ВВС ген. Цанко Стойков коментира, че има усещането, че доста хора работят, за да се постигне това приземяване. Той каза още, че парламентарната проверка на проекта за нови самолети е имала лош ефект върху пилотите.

 

"Има негативни последствия по отношение на мотивацията на хората по авиационните формирования. Те се чувстват пренебрегнати, донякъде обидени, и поради тази причина това се отразява на тяхната по-нататъшна мотивация за оставане във ВВС", каза Стойков пред бТВ. Проблемите с МиГ-овете се задълбочават През миналата седмица стана ясно, че осем от доставените 10 нови и ремонтирани двигатели от Русия не са вкарани в експлоатация поради документални проблеми с тях. Източници на специализираното авиоиздание АЕРО посочват обаче, че проблемите с двигателите са още по-сериозни. Един от моторите, ремонтирани в Полша, вече е дал отказ в системата за управление на соплото. Двигателят е бил в гаранция. Отказ е имало и в един от двата ремонтирани в Русия РД-33, които бяха доставени тази пролет. Моторът е заклинил и също е предявена гаранция. Освен това в авиобазата отново няма смазочни материали.

 

Така дори и осемте двигателя от Русия да бъдат вкарани в експлоатация, няма да има масло за тяхната разконсервация и полети с тях. През май-юни т. г. се стигна практически до спиране на полетите заради липса на масло. Тогава военният министър Красимир Каракачанов обеща решаване на логистичните проблеми и повече нальот за базата. От сайта на МО се вижда, че на 17 октомври 2017 г. е пусната обществена поръчка за доставка на гориво-смазочни материали, включително и авиационно масло с марка МС-8рк. Крайният срок за подаване на офертите е 22 ноември 2017 г., което означава че процедурата едва ли ще бъде приключена до края на годината, а доставките по нея могат да се чакат чак догодина. Според зам. военният министър Атанас Запрянов проблемите ще бъдат решени. "Към момента имаме 7 оперативни МИГ 29 и, ако част от тези двигатели, които сме получили бъдат подкачени на авиационната техника, броят на оперативните самолети може да нарасне до 9-10, което според разчетите на командира и на командването на ВВС е нормалният брой оперативни самолети, които биха позволили да се повиши нальотът на летците“, заяви зам.-министърът на отбраната.

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции