<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=41678" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

България ще загуби една четвърт от населението си до 2050 г., прогнозира ООН

22 Октомври 2019
0 735

Според най-скорошните прогнози на ООН, девет от десетте най-бързо изчезващи нации в света са страни в Източна и Югоизточна Европа, каза пред "Ройтерс" Алана Армитаж, директорът на Фонда за население наа ООН за Източна Европа и Централна Азия.

 

До 2050 г. се прогнозира, че България ще загуби една четвърт от населението си и на практика всяка друга страна в региона ще се свие през идните десетилетия, защото все повече и повече хора емигрират, отколкото имигрират, а освен това има и ниска раждаемост.

 

„По-малката раждаемост и високата емиграция означава, че населението на страните от Югоизточна Европа ще става все по-малко и по-застаряващо, а за разлика от Западна Европа, имиграцията не се използва, за да се запълни празнината“, твърди тя.

 

Между 1995 и 2035 г. делът на населението на възраст 65 г. и повече ще се удвои в повечето страни, а в някои ще се утрои, показват прогнозите.

 

"Има опасения за бъдещето на социалните помощи, по-специално на пенсиите, за страните, които са изправени пред проблема с намаляване на броя на хората в трудоспособна възраст", добави Армитаж.

 

Факт е и че повечето държави вече изпитват сериозен недостиг на работна ръка, който пречи на икономическия растеж и намалява надеждата за догонване на Западна Европа.

 

Проблемите са до голяма степен в резултат на лошите нива на заплащане, образованието и обученията, както и политическата несигурност във все още доминираните главно от държавата икономики, които карат младите хора да намерят по-добре платена и по-пълноценна работа в чужбина.

 

Армитаж твърди, че при сегашните условия може да е изключително трудно проблемите с емиграцията и ниската раждаемост да се решат.

 

„Един от обещаващите начини за справяне с тези тенденции е да се идентифицират стратегии, водещи до укрепване на човешкия капитал и по този начин настоящите предизвикателства да се превърнат във възможности“, каза тя.

 

За да постигнат това, правителствата трябва да разработят всеобхватни политики за населението, основани на правата на човека, съобразени с по-доброто отглеждане на деца, повече гъвкави възможности на работното място, родителски отпуск и по-добро споделяне на отговорностите между мъжете и жените.

 

"Гарантирането на плавен преход от образование към заетост и достъп до достойна работа също е важно, за да се гарантира, че младите хора ще имат добро заплащане и квалифицираните специалисти ще престанат да емигрират", добави Армитаж.

 

 

Източник: Reuters

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции