<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=28946" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Цвета Караян...

Български банки ще финансират сделката за ЧЕЗ?

27 Февруари 2018
0 3416

Чешката медия "Лидове новини" днес излезе с нова публикация за сделката между ЧЕЗ- България и фирмата "Инерком-България" на Гинка Върбакова, в която се твърди, че финансирането на продажбата ще стане с помощта на две български банки. Медията се позовава на собствени източници и преди ден излезе с публикация, според която финансирането на сделката ще стане с три източника – собствени средства на фирмата-купувач, банкови гаранции и кредити от офшорни компании.

 

 

ЧЕШКИ ВЕСТНИК: СДЕЛКАТА С ЧЕЗ СЕ ФИНАНСИРА ОТ РУСКО-ГРУЗИНСКИ БИЗНЕСМЕН ЧРЕЗ ОФШОРКА

 

Днес в новата публикация пише:

 

"Лидове новини" откри каква информация е представила "Инерком" пред ръководството на ЧЕЗ. Част от средствата – 260 млн. евро, или 6,5 млрд. крони, според документи до борда на ЧЕЗ, са обещани от две частни банки – "Уникредит Булбанк" (180 млн. евро) и Първа инвестиционна банка (80 млн. евро).

 

Представители на "Инерком" в материалите за ЧЕЗ са споменати и Българската банка за развитие, която се очаква да се погрижи за рефинансиране на вече съществуващ заем от Европейската банка за възстановяване и развитие, предоставен на ЧЕЗ".

 

Чешката медия припомня и публикацията си от предния ден, според която част от финансирането на сделката щяло да бъде осигурено от офшорни компании.

 

Клуб Z потърси за коментар споменатите български банки. Ето реакцията от "Уникредит Булбанк":

 

Гаранцията за участие в сделката беше от Уникредит Булбанк, затова очакванията са банката частично да финансира и покупката. На запитване от Клуб Z от банката заявиха, че не коментират, тъй като отношенията с клиентите са защитени от банкова тайна.

 

В неделя в специално изявление от държавната Българска банка за развитие категорично отрекоха да имат нещо общо със сделката за продажбата на ЧЕЗ-България. В съобщението пише:

 

Ръководството на Българската банка за развитие потвърждава официално, че банката не е одобрявала кредитиране и не е издавала банкова гаранция в сделката по продажбата на активите на електроразпределителното дружество ЧЕЗ и покупката им от страна на българската компания „Инерком“.

 

Това бе заявено и в официално писмо до електронното издание Mediapool по-рано миналата седмица във връзка с публикации по темата – "С настоящото припомняме, че разпространяването на непотвърдена информация, свързана с кредитните институции, е в противоречие с българското и европейското законодателство, и може да бъде наказуемо". "Лидове новини" също припомнят позицията на държавния трезор, който и пред тях е дал същия отговор.

 

В чешката медия обаче цитират думи на говорителя на ЧЕЗ Ладислав Криз, според когото мениджмънтът на ЧЕЗ разполага с писмо от ББР, в което банката декларира интерес на "Инерком" за рефинансиране на заема от ЕБВР (заемът е на ЧЕЗ, а не на фирмата купувач, става ясно от публикацията – б.р.)

 

"Във фазата преди подписване на сделката не е възможно да се получи сериозно банково становище за обвързаност при финансирането. Банките имат нужда от подписан договор – това се сручи в петък", казва още Криз пред чешката медия.

 

В интервю за "24 часа", публикувано в днешния брой, собственичката на "Инерком" Гинка Върбакова отрича ПИБ да има общо със сделката по какъвто и да било начин. Ето тази част от интервюто й пред вестника:

 

– Финансиране от ПИБ?

– Няма финансиране от ПИБ, казах – международна банка.

– Финансиране на гаранцията от “УниКредит”?

– Конфиденциална информация, нямам право да коментирам.

Стана ясно също, че Българската банка за развитие има отношение към изненадващата покупка на ЧЕЗ-България от неизвестната до момента фирма „Инерком”, представители на чешката електрическа компания твърдят, че именно държавната финансова институция ще рефинансира многомилионен кредит на дружеството към Европейската банка за възстановяване и развитие. Това съобщава авторитетния чешки вестник ”Лидове Новини”.

В публикацията се изброяват източниците на финансиране, чрез които „Инерком” са събрали над 320-те милиона евро за активите на ЧЕЗ. До момента собственичката на компанията-купувач Гинка Върбакова в няколко интервюта заявява, че ще разчита на банка с висок кредитен рейтинг и няма да ползва заеми от офшорни фирми. От Българската банка за развитие обявиха още на 15 февруари, че не са издавали банкови гаранции. Съвсем друго обаче се разбира от думите на говорителя на ЧЕЗ Ладислав Крших пред чешкото издание:

 

„Имаме писмо от Българската банка за развитие, в което декларират, че подкрепят Инерком за рефинансирането на заема към ЕБВР. Преди официалното подписване на договора не може да искаме официално потвърждение – сделката беше подписана в петък”. 

 

Става дума за заем от 116 млн. евро от 2016 г. за 7-годишен срок, като има информации, че клауза по договора прави задължението предсрочно изискуемо при продажба на ЧЕЗ-България на нестратегически инвеститор. До момента няма яснота дали това задължение трябва да бъде върнато веднага. „Лидове Новини” твърди, че ББР ще трябва да осигури 65 млн. евро за рефинансиране.

 

Други банкови гаранции са дошли от „Уникредит Булбанк” (180 млн. евро) и „Първа инвестиционна банка” (80 млн. евро). Според чешката медия финансиране е дошло от две офшорни компании, „Глобъл Виктори Тръст” (100 млн. евро) и „Скор Трейд” (67 млн. евро). По-ранни публикации ги свързват с руско-грузинския бизнесмен Паата Зурабиевич Гамгонеишвили.

 

В отговор този следобед ПИБ обяви цитирана от Mediapool, че не е поемала ангажимент към финансиране на сделката за закупуване на активите на ЧЕЗ от "Инерком", а държавната ББР повтори заявената вече позиция, че "не е одобрявала кредитиране и не е издавала банкова гаранция в сделката по продажбата на активите на електроразпределителното дружество ЧЕЗ и покупката им от страна на българската компания "Инерком". Държавната банка дори припомни, че "разпространяването на непотвърдена информация, свързана с кредитните институции, е в противоречие с българското и европейското законодателство и може да бъде наказуемо".

Източници на Mediapool, запознати със сделката, коментираха, че категоричните опровержения на ПИБ и ББР може да са формално верни към настоящия момент, тъй като евентуалните им ангажименти са под условие и биха се задействали след регулаторното одобрение и финализирането на сделката. За ББР се твърди, че се е ангажирала да отпусне заем за рефинансиране на тегления от "ЧЕЗ Разпределение" кредит от 116 млн. евро, предоставен от Европейската банка за възстановяване и развитие за поддръжка на електроразпределителната мрежа. Този кредит става предсрочно изискуем при продажба на активите на ЧЕЗ в дружеството, какъвто е случаят сега, затова и ББР обещала да го рефинансира. От държавната банка преди дни коментираха пред Mediapool, че нито потвърждават, нито отричат неща, които не са станали факт. 

 

Отделно от това българската фирма дава собствени средства от 20 млн. евро. Върбакова отрича да използва офшорен капитал, но и на този етап не е представила ясно схемата, по която ще се финансира сделката.

 

Източник: Clubz.bg

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции