<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=43052" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Мъж размахва ...

Вижте холандския историк, който "захапа" елита в Давос

04 Февруари 2019
0 1661

Рутгър Брегман не е имал намерението да се заяде с глобалния елит. Той не е искал и да оспорва поканата на Боно в Давос или пък идеята, че неравенството може да се реши с филантропия. Когато, обаче, холандският историк реши да поеме по друг път на Световният икономически форум и да каже на събралите се милиардери да спрат да укриват данъците си, с това си действие той мигновено стана звезда.

 

 

"Беше луда седмица и то само заради това, че казах очевидното", каза Брегман, когато бе попитан относно конкретната дискусия на панела по време на СИФ миналият месец. Той заяви, че според него проблемът е "данъци, данъци, данъци, а всичко друго са глупости".

 

До този момент Брегман не беше посещавал Давос. Той бе поканен на база неговата книга "Утопия за Реалисти", в която говори за универсален доход и по-къса работна седмица – идеи вече взети под внимание от милиардерите на Силиконовата Долина, които се събират за ежегодното събитие в Алпите.

 

С течение на седмицата, обаче, неговото търпение започва да се изчерпва. Той бива изумен от реакциите, които получава, когато споменава данъците. "Един американец ме гледаше сякаш съм от друга планета", каза той.

 

Като резултат, Брегман решил да промени плана си за панела относно неравенството, организиран от списание "Time" в последната сутрин на събитието.

 

"Отидох в хотелската си стая и научих наизуст точно какво искам да кажа. Малко или много игнорирах въпроса зададен от модератора и казах речта си. Беше главно за да изчистя своята собствена съвест: някой трябва да каже това, което трябва да се каже."

 

Той загатна, че именно тези, които говорят как нещо трябва да се направи за неравенството, може би са голяма част от проблема. Също така обясни на публиката, че хората в Давос говорят за единство, справедливост, равенство и прозрачност, но "никой не повдига въпроса за укриването на данъците и как богатите не плащат своя дял. Сякаш отиваш на пожарникарска конференция и никой не говори за вода."

 

Брегман, който се завърна в Амстердам чудейки се дали колоритната му реч бе грешка, стана звезда в социалните медии след като видео на панела получи милиони гледания в Twitter. 30-годшният историк не е много изненадан от реакцията. Той заяви, че е част от поколение, което не е травматизирано от студената война и радикализацията на финансовата криза преди десетилетие.

 

"Когато кажем, че това което трябва да се направи са по-високи данъци и отговорът е 'това е комунизъм', то ние отговаряме с 'както и да е'. Аз съм част от широко обществено движение. Преди 10 години беше немислимо произволен холандски историк да стане сензация, защото е говорил за данъци. Днес – ето ни."

 

Като историк, Брегман отбележи, че най-успешният период за капитализма е бил в годините след втората световна война.

 

"Това е относно спасяването на капитализма," каза той.

 

"Повечето иновации са се случили чрез финансиране от държавата. По време на златната епоха (след втората световна война), имаше много по-високи данъци върху богатство, имоти, наследства и доходи. Това ни трябва днес, ако искаме да озаптим този звяр наречен капитализъм."

 

 

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции