<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=56470" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Глобалният икономически растеж ще понесе огромен удар, заради загубата на природни зони

12 Февруари 2020
0 168

Загубата на природа ще отнема 436 милиарда евро годишно от глобалния икономически растеж до 2050 г., като Обединеното кралство ще бъде третата най-засегната страна с годишни загуби от 16 милиарда паунда, показва проучване на Световния фонд за дивата природа (World Wildlife Fund).

 

Без спешни действия за опазване на природата, организацията предупреди, че световното въздействие на бреговата ерозия, загубата на видове и изсичането на горите може да струва на глобалната икономика общо около 9.5 трлн. евро през следващите 30 години.

 

В доклада пише, че загубата изглежда скромна, тъй като е едва 0,67% от световния доход през 2050 г., но прогнозата е консервативна и вероятно сумата ще бъде много по-висока, ако районите като Антарктида продължат да се влошават с по-бързи темпове, причинявайки по-рязко затопляне и по-високи от прогнозираните нива на моретата и океаните по целия свят.

 

Установено е също така, че влошаването на естествените местообитания, включително гори, влажни зони и коралови рифове, ще подкопае градивните елементи на основните екосистеми, ще намали рибните запаси, производството на дървен материал и броя на опрашителните насекоми.

 

 

Глобалният икономически растеж ще понесе огромен удар, заради загубата на природни зони

 

 

Глобалните цени на храните също вероятно ще се увеличат, тъй като селскостопанският сектор ще бъде пряко засегнат от загубата на природата, като цените ще се покачат с 8% за дървени материал, с 6% за памук, с 4% за маслодайни култури и с 3% за плодове и зеленчуци до 2050 г.

 

Карън Елис, директор на устойчивата икономика в WWF, заяви пред Guardian, че оценките са „много консервативни“ и правителствата трябва да очакват въздействието на извънредните ситуации около климата да бъде много по-голямо.

 

„Изследването разглежда само шест екосистемни услуги, така че е почти сигурно, че подценяваме последиците… реалните разходи вероятно са много по-високи“, каза тя.

 

Тя твърди, че учените не са успели да направят оценка на разходите за коригиращи действия за възстановяване на щетите върху екосистемите, тъй като има твърде много променливи, но пък заяви, че подобни оценки могат да бъдат включени в бъдещи проучвания.

 

 

Глобалният икономически растеж ще понесе огромен удар, заради загубата на природни зони

 

 

Досега повечето оценки на изменението на климата са насочени към средствата, необходими за предотвратяване на повишаването на глобалните температури над 1,5 градуса.

 

Докладът “Stern”, написан от британския икономист Лорд Стърн през 2006 г., показва, че намаляването на въглеродните емисии за ограничаване на повишаването на температурата ще струва 1% от БВП годишно, но игнорирането на климатичните промени може да причини икономически щети до приблизително 20% от БВП.

 

Проучването на WWF, което е изготвено в партньорство с Проекта за анализ на глобалната търговия в университета Пърдю и Проекта за природен капитал в САЩ, разгледало потенциалните последици върху 140 страни.

 

Така Обединеното кралство може да бъде една от най-тежко засегнатите страни, след САЩ и Япония, с годишни разходи, които биха се равнявали на текущото комбинирано годишно финансиране за полицейските и пожарните служби, затворите и съдебните съдилища.

 

 

Глобалният икономически растеж ще понесе огромен удар, заради загубата на природни зони

 

 

Основните икономически разходи за Великобритания биха се появили в резултат на загубата на природни зони, които образуват естествени системи за защита на бреговете и домове за морския живот, като полета с морска трева, рифове и морски солници.

“Това би довело до наводнения и ерозия, както и до намаляване на рибните популации, което ще навреди изключително много на риболовната промишленост”, каза говорител на WWF.

 

 

Източник: The Guardian

 

 

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции