<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=35616" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Годината на КПКОНПИ – ударът "Иванчева" и антикорупционно обучение на деца

08 Март 2019
0 774

Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) може да се похвали с няколко акции през първата година от съществуването си и с усилия нетърпимостта към корупцията да бъде възпитана от най-ранна детска възраст. Това става ясно от годишния доклад на структурата, цитиран от Медиапул.

 

 

 

Делото срещу бившата кметица на столичния район "Младост" Десислава Иванчева е отчетено като успех от комисията на Пламен Георгиев. Тя бе арестувана заедно със заместничката ѝ Биляна Петрова през миналия април по подозрение, че са взели подкуп от строителния предприемач Александър Ваклин. Заедно с тях бе задържан и бившият кмет на "Младост" Петко Дюлгеров.

 

Успехи, успехи

 

Макар че делото срещу Иванчева не е приключило дори на първа инстанция, акцията е отчетена като успешна. Наред с него в документа е посочено и разследването срещу кмета на Септември Марин Рачев. Той бе обвинен в сключване на неизгодни сделки преди повече от година. И досега обаче делото срещу него не е стигнало до съда.

 

 

Същата е съдбата и на друго разследване – срещу бившите кмет и зам.-кмет на Перник Иван Иванов и Илинка Никифорова. Акцията в пернишката община бе през миналия март. След нея Иванов и Никифорова получиха обвинения в длъжностни престъпления за това, че са платили за сметопочистване на града на частна фирма в условията на кризисна ситуация, без реално да има такава и при вече сключен договор с друго дружество. Година по-късно обвинителен акт срещу тях не е внесен.

 

Четвъртият успех на КПКОНПИ са обвиненията срещу прокурор от Софийска градска прокуратура. Според разследващите през 2015 г., като шеф прокуратурата в Кнежа, върнал багер не на истинския му собственик.

 

Петата операция с участието на КПКОНПИ през миналата година е срещу бившия шеф на агенцията за българите в чужбина Петър Харалампиев. Той бе арестуван по подозрение, че ръководил престъпна група, вземала подкупи, за да издава удостоверения за български произход, което е сред документите, нужни за получаване на гражданство. Това дело също не е стигнало до съда.

 

Пернишките деца – най-големите врагове на корупцията

 

В две детски градини в Перник е проведено антикорупционно обучение, става ясно от отчета.

 

"През м. декември 2018 г.се проведе първото пилотно представяне в две детски градини, където с използването на подходящо развитите педагогически ситуации се положиха основите на формиране на морални ценности, като „самодисциплина“, „честност“, „почтеност“, „приятелство“и етични норми. Целта е да се формира култура на нетолерантност към корупционното поведение сред младото поколение", се посочва в отчета на комисията.

 

Тази образователна инициатива не е единствената. В УННСС е била разкрита специалност "Противодействие на корупцията". Освен това са проведени разговори с просветното министерство за "възможностите за разширяване обхвата на антикорупционното обучение в програмите на началните и средните училища".

 

Взехме им милионите

 

През 2018 г. са влезли в сила общо 40 решения за отнемане на престъпно придобито имущество, става ясно от отчета. Конфискуваното имущество е за общо над 20 млн. лв. Наскоро от комисията заявиха, че трябва да се намери механизъм, по който конфискуваните имоти да отиват за обществени нужди.

 

 

Източник: Медиапул

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции