<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=33999" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Годината на Робърт Мълър. Следващата може да е още по-успешна.

26 Декември 2018
0 1997

Един от показателите за успешната работа на специалния прокурор Робърт Мълър през 2018 г. е списъкът с приближени на американския президент Доналд Тръмп, които бяха изправени пред правосъдието. Бившият адвокат на държавния глава – Майкъл Коен – се призна за виновен, че е излъгал Конгреса, шефът на кампанията на Тръмп Пол Манафорт бе осъден за финансови престъпления, а някогашният съветник на президента Майкъл Флин дори бе наруган в съда.

 

 

Друг показател за работата на Мълър е броят на новите обвиняеми, които екипът му привлече (34 души), петте осъдителните присъди и парите, които бяха върнати след дела за укрити данъци – 48 млн. долара.   

 

Показателно е и темпото в работата на Мълър в сравнение с други специално назначени прокурори. „Бих го определил като светкавично”, казва професорът по право от университета в Мичиган и бивш прокурор Барб Маккуейд. „При тези сложни случаи, които имат и международно измерение, сложни кибер аспекти, в част от които се разчита и на разузнаването, да стигнеш до толкова много хора толкова бързо е наистина впечатляващо”, казва той.

 

Но може би най-сигурният начин да се измери работата на Мълър е разследването на евентуална руска намеса в американските избори през 2016 г. и връзки между Москва и кампанията на Тръмп. Показателна  е реакцията на хората, срещу които е насочено, в случая на самия президент – от пренебрежение до още по-голямо пренебрежение.

 

Колко дълъг път извървя Мълър през последната година, показва и внезапно изчезналата увереност в собствената им безнаказаност  у  приближените до Тръмп. Манафорт тръгна от „битка да докажа невинността си” и стигна до споразумение с Мълър, което по-късно бе отменено. Коен първоначално твърдеше, че поема атаките срещу президента, но после разказа всичко на разследващите.

 

Промени се и тонът на главния защитник на Тръмп – Руди Джулиани. Той първо твърдеше, че между президента и Русия не е имало никакви договорки, а сега вече казва, че подобни договорки не са престъпление.

 

Бавният и равномерен натиск, оказван от екипа на Мълър, принуди група хора, известни с големите си усти, да изглеждат глупави или поне да променят малко тона си.

 

Но никоя друга публична фигура не премина през такава драматична трансформация както самият Тръмп. През годината той многократно говореше по темата, но три негови избухвания показаха, че Мълър може и да е прекалено близо. Първото беше през април, когато федерални агенти нахлуха в офиса на Коен. Второто бе през август, малко преди да стане ясно, че дългогодишният главен финансист в бизнес-организацията на Тръмп Алън Уайселбърг и приятелят на президента Дейвид Пекър сътрудничат на разследването на Мълър. „Това е срам”, каза президентът след случая с Коен. „Това е атака срещу нашата страна, атака срещу всичко, в което вярваме”, заяви Тръмп.

 

Той бе прав да се притеснява. Събраните доказателства сочеха, че на порно-актрисата Сторми Даниълс и бившия модел Карън Макдугъл е плащано, за да си мълчат за връзките си с президента в миналото. Оказа се, че за тези плащания са в нарушение на закона. С разследването на плащанията Мълър попречи на Тръмп да скрие една от тактиките, с които са били спечелени изборите през 2016 г. Но през 2018 г. Мълър продължи да запълва белите полета от на още по-голяма тайна, която Тръмп се опитваше да опази.

 

През февруари и през юли прокурорът обяви подозрението за руска хакерска атака с цел да се повлияе на изборите. Атаката е замислена още 2014 г. и включва кражба на самоличност на американски граждани, шпионаж в САЩ и измами в интернет през прикрити IP адреси.

 

Тръмп винаги е отричал руската намеса в изборите. Той продължи да го прави и след разкритията на Мълър, когато се оказа рамо до рамо с руския президент Владимир Путин в Хелзинки. „Аз вярвам на хората от разузнаването”, заяви Тръмп. Но добави: „Президентът Путин категорично отрече днес”.

 

Въпреки това остана впечателнието, че Мълър е на прав път. След завръщането си в САЩ Тръмп призова чрез Туитър министърът на правосъдието и главен прокурор Джеф Сешънс, който има правомощието да уволни Мълър, да спре „този лов на вещици”.

 

Последва един лош месец август за Тръмп, но добър за Мълър. На 21 стана ясно, че Коен се е признал за виновен, а Манафорт е осъден за осем престъпления. След това Мълър обяви, че Уйаселбърг и Пекър му сътрудничат. А двамата вероятно са хората, които знаят най-много за бизнеса и личния живот на президента.

 

В продължаващата война между президент и прокурор общественото мнение застана на страната на втория. Проучване на CNN  от декември показа, че над 40% от хората одобряват работата на Мълър, докато одобрението за Тръмп спада.

 

Очаква се през следващата година Манафорт и Флин да бъдат осъдени окончателно, както и да бъдат повдигнати обвинения на други приближени на Тръмп.  Очаква се и Мълър да обяви дали е открил доказателства за сътрудничество с Русия по време на кандидат-президентската кампания през 2016 г. Прокурорът може да представи и доклад, в който се сочи евентуално препятстване на правосъдието от страна на Тръмп.

 

Преди година основният въпрос за много хора бе дали Тръмп ще търси начин да уволни Мълър. През последните седмици обаче главният прокурор Сешънс, който можеше да го уволни, бе освободен от поста си, а заместникът му Род Розенстайн бе лишен от правомощия да се намесва в специалното разследване.

 

А Мълър все още е на мястото си. И 2019 г. може да се окаже още по-успешна за него.   

 

Източник: Гардиън

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции