<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=46512" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Грета Тунберг призова световните лидери да прекратят „лудостта“ с изкопаемите горива

10 Януари 2020
0 734

Грета Тунберг и съмишлениците ѝ от младежките стачки за борба срещу изменението на климата изискват от глобалните лидери незабавно да сложат край на „лудостта“ с текущите огромни инвестиции за проучване на изкопаеми горива, както и субсидиите за използването на въглища, нефт и газ, пише Guardian.

 

Общо 21 активисти призоваха политическите и бизнес лидерите, които ще присъстват на Световния икономически форум в Давос, да гарантират, че инвестиционните фондове ще изхвърлят своите участия във компании с изкопаеми горива.

"Всичко, което е по-малко, би било предателство срещу самия живот", заяви Тунберг и поддръжниците ѝ в статия за Guardian. „Днес бизнесът, както обикновено, се превръща в престъпление срещу човечеството. Изискваме да изиграете своята роля за прекратяване на тази лудост."

 

Изгарянето на изкопаеми горива е най-големият двигател на климатичната кризисна ситуация. Учените прогнозират катастрофални последици, освен ако не спре.

 

ПРОИЗВОДСТВОТО НА ИЗКОПАЕМИ ГОРИВА ЩЕ НАДХВЪРЛИ ОГРАНИЧЕНИЯТА НА ПАРИЖКОТО СПОРАЗУМЕНИЕ СЪС 120%

 

„Младите хора биват подвеждани от по-възрастните поколения и от властта“, заявиха климатичните активисти. „За някои може да изглежда, че искаме много. Но това са само минималните усилия, необходими за стартирането на бързия устойчив преход."

 

Голяма част от съществуващите в света запаси от въглища, нефт и газ трябва да се съхраняват в земята, за да се избегнат най-лошите въздействия от глобалното затопляне. Но инвестициите в проучване и добив на изкопаеми горива остават големи.

 

От Парижкото споразумение за климата през 2015 г. най-големите инвестиционни банки в света предоставиха милиарди долари на компаниите за изкопаеми горива за разработване на нови проекти, като общата инвестиция се оценява на трилиони долари. Компаниите за изкопаеми горива твърдят, че техните продукти ще се използват в продължение на много години напред и че те имат основна роля в развитието на енергийната система към нулеви емисии. Но техните инвестиции в зелена енергия са малко в сравнение с тези в изкопаеми горива.

 

Субсидиите за изкопаеми горива също остават високи въпреки обещанието на Г-20 през 2009 г. за спирането им.

 

ЕДВА ОТ 10 ДО 30% ПРОЦЕНТА ОТ СУБСИДИИТЕ ЗА ИЗКОПАЕМИ ГОРИВА СА НУЖНИ ЗА ПРЕМИНАВАНЕ КЪМ ЧИСТА ЕНЕРГИЯ

 

Марк Карни, управителят на Английската банка, заяви през декември, че финансовият сектор не намалява инвестициите в нефтени и газови компании достатъчно бързо и предупреди, че активите в сектора могат да се окажат „безполезни“. Той заяви през октомври, че компаниите и индустриите, които не се движат към нулеви въглеродни емисии, ще бъдат наказани от инвеститорите и ще фалират.

 

В дневния ред на 50-ата годишна среща на Световния икономически форум, който започва на 20 януари в Швейцария, са изброени четири „спешни и важни“ глобални проблема. Първият е „Как да се справим с неотложните предизвикателства, свързани с климата и околната среда, които вредят на нашата екология и икономика“.

 

 

Източник: Guardian

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции