<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=32148" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Да си болен в България и Германия – каква са приликите и разликите?

08 Октомври 2018
0 6292

В един особено любопитен материал, публикуван в DW, Николай Цеков обобщава изводите, до които стигна състоял се в София форум на Германо-българската индустриално-търговска камара за разликите в качеството и достъпността до медицинско обслужване в България и в Германия.

 

 

Един от изводите принадлежи на проф. Асен Гудев, началникът на Клиниката по кардиология в ИСУЛ.

 

„Българските болници се управляват с елементарни калкулации колко са приходите и разходите. Нас не ни интересува каква е смъртността сред нашите пациенти или какви са новостите в лечението. Важното е дисбалансът между приходите и разходите за месеца да не се влоши още повече. Управите на болниците се занимават само с финансови въпроси. Въобще не обсъждаме качеството на медицинското обслужване или пък хуманната страна на грижите за болните. Интересуват ни не медицинските проблеми на пациента, а по коя клинична пътека ще мине и колко пари ще получим за него“, коментира той. 

 

И припомня, че българските болници все още нямат рейтинг за качеството на медицинското обслужване, каквито имат всички болници в развитите страни.

 

Деформациите в българското здравеопазване са наистина тежки. Един от резултатите е принудителното дофинансиране на медицинското обслужване от джоба на иначе здравно осигурени пациенти. В Германия то е не повече от 10-15% от цената на медицинските манипулации и лекарствата, докато в България половината от здравните услуги са за сметка на осигурените. 

 

Част от деформациите в българското здравеопазване се отдават на монополизма, наложен от единствената здравна каса в страната, смятат експертите. Разбира се, големият брой здравни каси в Германия сам по себе си не е панацея за проблемите в здравната система. Но той гарантира конкуренция и контрол върху разходите и качеството на медицинските грижи.

 

Всъщност германските здравни каси насърчават и заплащат изследванията и наблюдението на множество често срещани страдания, а системната профилактика активно се прилага още при хората на възраст от 35 години и повече.

 

Други прилики и разлики на здравеопазването в България и Германия вижте в коментара на DW.

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции