<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=37287" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Ден преди да тестват тол системата – пълна мъгла как изобщо ще работи

14 Май 2019
0 807

Пълна мъгла цари около въвеждането на платеното преминаване по републиканските пътища за камиони и автобуси от 16 август, коментира Mediapool.

 

Тестването на тол системата тръгва утре без яснота за обхвата на пътищата и тарифата. Не се знае нито как ще работи тя, нито дали вече е монтирана и свързана с агенция "Митници", НАП и МВР.

 

 

""

 

 

Липсата на информация предизвиква недоволство в бранша. От КРИБ официално поискаха отлагане на въвеждането на тол системата за догодина, a oтговорът на министъра на регионалното развитие Петя Аврамова беше, че ще има тестови период и пътища с "нулева ставка", т.е. няма да се плаща за ползването им.

 

Аврамова не конкретизира докога ще продължи този тестови период, както и за колко километра пътища няма да се плаща първоначално. Уточни единствено, че нулевата ставка ще е за пътищата в лошо състояние.

 

Днес представителите на всички национални браншови сдружения в сектор "Транспорт" ще излязат с обща позиция относно въвеждането на тол системата у нас. Има подозрения, че целта е отлагане на пускането ѝ в действие. Повод за спекулациите дават и заложените приходи в бюджета от платеното преминаване по пътищата за 2019 г., които са едва 200 млн. лв., докато премиерът Бойко Борисов обещаваше над 1 млрд. лв. годишно.

 

 

Само за първите четири месеца на годината вече са събрани над 190 млн. лв. от електронните винетки, което означава, че бюджетната цел е почти изпълнена.

В началото на април министър Аврамова обяви, че тол системата ще обхване 10 800 км пътища, което е около половината от републиканската пътна мрежа. Включени са магистралите, както и първи, втори и трети клас пътища. Пътна карта с обхвата кои конкретно пътища са включени до момента не е представена публично. Няма я качена и на сайта на Националното тол управление.
 

 

ПОРЪЧКАТА ЗА ТОЛ СИСТЕМАТА ПРЕКРОЕНА НА ТЪМНО?

 

 

В средата на април в Ямбол министър Аврамова съобщи, че част от пътищата ще са с "нулева ставка", т.е. за тях няма да се плаща. Консултантът по проекта Световната банка обаче предлага цялата републиканска пътна мрежа (около 20 000 км) да бъде включена в обхвата на тол системата, като с нулева ставка да са всички пътища в лошо състояние. След като те бъдат рехабилитирани, да се включват поетапно за платено преминаване.

 

Всички пътища в Швейцария и Белгия са платени, твърдят от Световната банка. Като допълнителен аргумент привеждат и факта, че от 1 юли 2018 г. Германия разширила драстично обхвата на платените пътища – от 15 000 км магистрали и федерални пътища с нови общо 40 000 км федерални пътища. От Световната банка прогнозират още, че до десетина години всички пътища в Европа ще бъдат обхванати от тол системата и то не само за тежкотоварните, но и за леките автомобили.

 

 

СПЕЦИАЛИСТ ПРЕДРЕЧЕ ОЩЕ НЕПРИЯТНИ ИЗНЕНАДИ ОТ ТОЛ СИСТЕМАТА

 

Не е ясно кой от двата варианта ще избере МРРБ – обхват на цялата републиканска пътна мрежа, като над половината от пътищата ще са безплатни първоначално, или половината от пътна мрежа с нулева ставка за една пета от тях.

 

Все още няма решение и на проблема с пътища, които са включени в обхвата на платеното преминаване, но минават през градовете или свързват града с гробище и вилни зони. Скандалът избухна с въвеждането на електронната винетка в началото на годината, когато за преминаването през Северната скоростна тангента столичани трябваше да плащат. Това доведе до първи сблъсък между Столична община и правителството. Столичният кмет Йорданка Фандъкова тогава поиска тангентата да е безплатна за леките коли. Борисов ѝ отговори, че кметовете, които искат безплатни пътища, да си ги направят общински.

 

 

ПО СЕВЕРНАТА ТАНГЕНТА НА СОФИЯ ЩЕ СЕ ПЪТУВА БЕЗ ВИНЕТКА (ВИДЕО)

 

 

Това обаче не е решение на проблема, защото така няма да може да се събират и тол такси от тежкотоварния трафик. Допълнителен проблем за София е и решението Южната дъга на околовръстното шосе да е безплатна, а Северната дъга, която е в лошо състояние, да бъде платена. Това автоматично прехвърля трафика през Южната дъга, където и сега има километрични задръствания. 

 

В същото време МРРБ публично не е обявило кои общини са поискали за републикански пътища, включени в платеното преминаване, да не се плаща винетна такса. До момента това са направили четири общини – Варна, Рила, Белица и Павликени, сочат данните на Националното сдружение на общините (НСОРБ). 

 

 

КОЛКО СТРУВА ПРОВАЛЪТ НА ЕЛЕКТРОННАТА ВИНЕТКА?

 

Няма яснота и какви ще са цените на тол таксите. Принципът е замърсителят плаща повече. Първоначално предложените от МРРБ тарифи, които са в диапазона от 5 ст./км до 95 ст./км, очаквано предизвикаха недоволството на бранша. Ставките са определени в зависимост от категорията на пътното превозно средство, класа екологичност и класа пътища.

 

 

По думите на зам.-министъра на регионалното развитие Николай Нанков, който отговаря за тол системата, правителството е склонно да направи отстъпки от предложените тарифи. Те обаче ще са за сметка на вътрешното преразпределение между тонажа на камионите и класа екологичност.
Нови тарифи до този момент обаче така и не бяха представени. Най-вероятно правителството изчаква да минат евроизборите на 26 май, за да не се спекулира с проблема.

 

В същото време транспортният бизнес обяви, че тези цени ще доведат до драстично поскъпване на стоките и билетите за междуградските превози. Регионалният министър Аврамова нарече това спекулация. Като аргумент даде пример с Германия. При въвеждането на тол таксите там, спекулациите са били, че храните ще поскъпнат със 7 – 8 на сто, но реалното са се увеличили едва с 0.15%, показват данните на Световната банка.
 

Другият нерешен проблем е с автобусите от градския транспорт дали ще трябва да плащат тол такса. Той съществува за големите градове като София, Пловдив, Варна и Бургас. Част от градските линии са до съседни квартали и минават по пътища включени в републиканската пътна мрежа.

 

На фона на липсата на яснота за обхвата на платените пътища и тарифите оказва се, че Националното тол управление не може да отговори как ще работи тол системата и как потребителите ще могат да проверят дали всичко е наред със заплатените им тол такси, за да не бъдат спирани. Според информацията, качена на сайта на Националното тол управление, отчитането на тол таксите ще става по три начина – чрез бордово устройство в автомобила, чрез GPS или чрез маршрутна карта.

 

Утре би трябвало да започне тестването на тол системата. Така поне обяви преди време регионалният министър Петя Аврамова. По думите ѝ то ще започне с проверка на отделни нейни елементи. "Тол системата е свързана със системата на агенция "Митници" и тече синхронизиране на базата данни. Изгражда се и връзка със системата на МВР, където изискванията за сигурност налагат посложни процедури, но като техническо изпълнение и свързаност ще имаме готовност да въведем тол системата", казва неотдавна Петя Аврамова.

 

Няма яснота дали тол системата е вързана с Националната агенция за приходите и дали са монтирани камерите на рамките по магистралите и пътищата за засичане на автомобилите. Трудно е да се каже дали управляващите ще успеят да свършат всичко това в оставащите три месеца до 16 август. По договор с изпълнителя – австрийската "Капш", тестовият период е за срок от 6 месеца. Т.е. той изтича на 15 ноември, а дотогава най-вероятно тираджиите и автобусните превозвачи ще карат гратис.

 

 

Източник: Mediapool.

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции