<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=23780" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Директори ощетили НЕК с над 77 млн. евро за АЕЦ "Белене", казали обаче, че не разбират обвинението на прокуратурата

17 Октомври 2016
0 6024

В петък на 14 октомври Софийска градска прокуратура е повдигнала обвинение и е привлякла като обвиняеми двама души, които са били и в момента са бивши изпълнителни директори на Националната електрическа компания. Става дума за Любомир Велков и Мардик Папазян. Обвиненията срещу тях са заради подписаните договори и заради това, че са поели задължения, които надхвърлят естествените и нормални договорни отговорности.

 

 

РУСИЯ СИ ИСКА 620-ТЕ МЛН. ЕВРО ЗА АЕЦ "БЕЛЕНЕ"

 

Говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова, съобщи, че липсва дадено разрешение от едноличния собственик на капитала на НЕК, който е министърът, което е абсолютно задължение по закон и по правилник. Тя заяви, че обвинението, което е повдигнато е за сключване на неизгодна сделка, от която е произлязла значителна вреда за предприятието.

 

Вредата е в размер на повече от 77 млн. евро, тъй като в договора, който те са сключили с изпълнителния директор на "Атомстройекспорт", са приели за сметка на НЕК да бъдат всички разходи по транспортиране на оборудването на АЕЦ "Белене" до Русия. Става въпрос за част от оборудването, което е било на територията на АЕЦ "Белене", което е било продадено обратно на "Атомстройекспорт" като стойността, на която са се договорили е 164.78 млн. евро. Приспадайки разходите, които са поети за сметка на НЕК, на практика сме продали оборудването, по силата на този договор, на половин цена. 

 

 

Новото обстоятелство от днес е, че прокурорът е разпоредил и е издал постановление двамата обвиняеми по сделката за АЕЦ "Белене" да не напускат страната без негово разрешение. Говорителят на главният прокрур Румяна Арнаудова посочи също, че при определяне на тази мярка прокурорите не се съобразяват с размера на щетите. Двамата обвиняеми са заявили, че не разбират обвинението. Относно това, защо сега се повдига това обвинение след като договорът е от 2007 г. и няма ли опасност да изтече давността, Арнаудова обясни, че няма опасност за давността.

 

"Престъплението, за което е повдигнато обвинение предвижда наказание от 3 до 10 г. лишаване от свобода. Обикновената давност е 10 г., а абсолютната давност за наказателно преследване, в случая е 15 г. Прекъсната е давността за наказателно преследване с повдигането на това обвинение, като разследването е започнало от 2014 г. и към този момент прокурорите са събрали необходимите доказателства за да повдигнат това обвинение. Забавянето на повдигането на обвинение, обясни още Арнаудова е, защото разследването е изключително сложно.

 

Източник: БГНЕС

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции